Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Kazimierz Jarociński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kazimierz Jarociński (ur. 4 marca 1901 w Łodzi, zm. 18 stycznia 1945 w Zakopanem) – działacz Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT) przed II wojną światową.

Nauka i praca

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Gimnazjum Zgromadzenia Kupców w Łodzi i pracował początkowo jako księgowy w Banku Przemysłowców Chrześcijan, a potem w Elektrowni Łódzkiej.

II wojna światowa, działalność konspiracyjna

[edytuj | edytuj kod]

Ranny w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji mieszkał w Warszawie, gdzie prowadził przedstawicielstwo firmy „Kamea”. Podczas powstania warszawskiego walczył w szeregach AK, dostał się do niewoli, ale zbiegł z transportu pod Piotrkowem.

Działalność w krajoznawstwie i taternictwie

[edytuj | edytuj kod]

Członkiem PTT został w końcu lat 20. XX w. w Łodzi. Od 1930 był członkiem Zarządu Oddziału PTT, a od 1933 skarbnikiem Oddziału PTT w Łodzi.

W latach 1930–1935 był członkiem zarządu Sekcji Taternickiej Oddziału PTT. Dla członków i sympatyków Oddziału organizował wycieczki w Tatry oraz odczyty o Tatrach. Uprawiał wspinaczkę, był członkiem, czynnym uczestnikiem Klubu Wysokogórskiego.

W latach 1935 i 1937 był jednym z trzech delegatów Oddziału na Walny Zjazd PTT (obok Czesława Bajera i Hermana Wendta). Na ostatnim przed wybuchem II wojny światowej zjeździe Oddziału powierzono mu funkcję sekretarza Oddziału.

Śmierć i miejsce pochówku

[edytuj | edytuj kod]

18 stycznia 1945 r. został zastrzelony przez Niemców u wylotu Doliny Kościeliskiej, spoczywa na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem (kw. K2-4-9)[1].

Grób Kazimierza Jarocińskiego na Nowym Cmentarzu w Zakopanem

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Słownik biograficzny łódzkich działaczy krajoznawstwa i turystyki, praca zbiorowa pod redakcją Jacka Ciesielskiego, Łódź 1985, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Wojewódzki w Łodzi, Komisja Historyczna
  • Lechosław Fularski, 130 lat TT – PTT – PTTK. Zarys historii Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Łódź 2003; wyd. II 2010, ISBN 978-83-86699-64-3.