Logical Design Works
Logical Design Works, Inc. (w skrócie: LDW) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące i wydające gry komputerowe w latach 1983–1993, założone przez Lucjana Daniela Wencla, absolwenta fizyki Uniwersytetu Warszawskiego[a]. Większość wydanych przez nie gier została stworzona przez siostrzaną spółkę, Przedsiębiorstwo Zagraniczne Karen. Posługiwało się nazwą handlową California Dreams[1].
Produkcja gier
[edytuj | edytuj kod]Wencel pracował jako konsultant komputerowy w San Jose, m.in. komputeryzując tamtejsze zakłady General Motors. Widząc potencjał amerykańskiego rynku, założył firmę LDW, nazwaną od inicjałów swojego imienia i nazwiska[2], zaś w Polsce, nazwaną od imienia żony, Przedsiębiorstwo Zagraniczne Karen, którego pracownicy mieli pisać oprogramowanie na rynek amerykański. U podstaw decyzji o rozpoczęciu działalności programistycznej w Polsce stały dobre wykształcenie absolwentów polskich uczelni oraz niskie – z amerykańskiego punktu widzenia – koszty pracowników.
Kilkuosobowy zespół pracowników rozpoczął działania od konwertowania amerykańskich gier na platformy inne, niż pierwotnie wydawane. Stworzono również „dział oprogramowania eksportowego”, wyposażony w nowoczesny sprzęt, specjalistyczną literaturę i oprogramowanie. Gry w szerokiej rozpiętości gatunków konwertowane były na prawie wszystkie dostępne wtedy komputery domowe, oprócz Amigi, a w poszczególnych zespołach panował podział funkcji – szef projektu miał do dyspozycji grafików, programistów, czy testerów. Przy konwertowaniu gier, najczęściej mieli do dyspozycji oryginalny program, rzadziej wydruk programu w asemblerze, co powodowało, że część konwersji znacznie odbiegała od oryginału, ale pracownicy mieli nieco twórczej wolności. Głównym odbiorcą konwersji była firma Strategic Simulations Inc.
Pierwszą autorską produkcją PZ Karen był Vegas Gambler z 1987 roku, wydany na Commodore 64, Atari ST i PC. Rok później, grę przekonwertowano na Apple II, a dopiero w 1989 na Amigę. Celem samodzielnej publikacji tytułu, Wencel powołał firmę California Dreams, która wydawała wszystkie późniejsze tytuły programowane w PZ Karen. W roku 1989 przedsiębiorstwo wydało grę Blockout, największy swój sukces.
Produkcje Karen wysyłano do LDW co kilka miesięcy pocztą lotniczą, co poprzedzone było crunchem; jeśli po wysyłce odkryto jakieś błędy programistyczne, poprawki wysyłano do USA teleksem w systemie heksadecymalnym.
Na początku lat 90., programiści PZ Karen stworzyli grę strategiczną Solidarność, w której gracz wciela się w rolę związkowego przywódcy, walczącego (bezkrwawo – poprzez ulotki, przemówienia, plakaty czy strajki) z komunistyczną władzą. Na cztery możliwe zakończenia gry, trzy były niepomyślne – było to więzienie, radziecka inwazja i porażka w wyborach. Tytuł mógł odnieść sukces na fali popularności Lecha Wałęsy, a ściślej filmu o późniejszym prezydencie Polski, który powstawał wówczas w Hollywood. Filmu jednak nie ukończono, gra nie trafiła do sprzedaży (choć prasa branżowa, np. Gambler, ją zrecenzowała), a Wencel podjął decyzję o natychmiastowym zamknięciu działu oprogramowania eksportowego, czyli de facto całej działalności programistycznej w Polsce. Przyczynami była porażka sprzedażowa związana z grą Blockout, rosnące koszty i silniejsza polska gospodarka nie dająca dobrego przełożenia z dolara na złotówkę, jak kiedyś. Kod Solidarności trafił w ręce sprzedawców na giełdach komputerowych, w wyniku czego ostatecznie znalazła się w obiegu.
Dystrybucja sprzętu Atari
[edytuj | edytuj kod]W roku 1985 LDW zaczęło sprowadzać do Polski ośmiobitowe komputery Atari, sprzedawane w sieci sklepów Pewex, powierzając PZ Karen serwisowanie importowanych urządzeń. W roku 1986 Wencel udzielił miesięcznikowi Komputer wywiadu, w którym zapowiedział uruchomienie w Polsce produkcji komputera Atari 130 XE. W 1987 roku, rozpoczęto sprowadzanie 16-bitowych komputerów Atari ST[3]. Przedsiębiorstwo – znowu za pośrednictwem PZ Karen – sprzedawało polskim firmom stacje Sun Microsystems, importowało sprzęt AGD, montowało pecety na rynki wschodnie oraz sprowadziło do Polski pierwsze notebooki na początku lat 90. W tym samym czasie, PZ Karen odeszła od dystrybucji sprzętu Atari[4].
Wydane gry
[edytuj | edytuj kod]- 1985 Phantasie
- 1987 Phantasie III
- 1987 Vegas Gambler
- 1988 TrianGO
- 1989 Blockout
- 1989 Street Rod
- 1989 Tunnels of Armageddon
- 1991 Street Rod 2: The Next Generation
- 1993 Ancient Glory
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Nazwa skrótowa nawiązywała również do jego inicjałów.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zapomniana gra o „Solidarności”, „Eurogamer.pl”, 15 sierpnia 2015 [dostęp 2023-09-26] (pol.).
- ↑ Karen, Logical Desing Works i Dział Oprogramowania Eksportowego [online], pixelpost.pl, 23 listopada 2019 [dostęp 2024-02-05] (ang.).
- ↑ Atari. „Bajtek”. 12/1987, s. 28. Bajtek.
- ↑ Atari po rozwodzie z Karenem - Computerworld - Wiadomości IT, biznes IT, praca w IT, konferencje [online], computerworld.pl [dostęp 2024-04-24] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Bartłomiej Kluska, Bartosz Rozwadowski: Bajty polskie. Sosnowiec: 2014, s. 89. ISBN 978-83-927229-2-2.
- Marcin Kosman: Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych. Warszawa: Open Beta, 2015, s. 47–55. ISBN 978-83-941625-0-4.