Narcyz Łopianowski
major kawalerii | |
Data i miejsce urodzenia |
29 października 1898 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Przebieg służby | |
Lata służby |
1919–1947 |
Siły zbrojne |
Wojsko Polskie |
Jednostki |
1 Pułk Ułanów Krechowieckich; |
Stanowiska |
oficer mobilizacyjny; |
Główne wojny i bitwy | |
Odznaczenia | |
Narcyz Łopianowski ps. „Sarna”, „Komedia”, po wojnie Narcyz Sarna – Łopianowski vel Stanisław Wilczek, (ur. 29 października 1898 w Stokach, zm. 21 czerwca 1984 w Vancouver) – rotmistrz Wojska Polskiego i major kawalerii Polskich Sił Zbrojnych, medalista międzynarodowych konkursów hippicznych, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, Powstania Warszawskiego, więzień NKWD i sowieckich łagrów, cichociemny. Znajomość języków: niemiecki, rosyjski, angielski, białoruski[1]. Zwykły Znak Spadochronowy nr 0209, Bojowy Znak Spadochronowy nr 1556[2][3].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodził się w rodzinie Ignacego i Marii z domu Woronkow. Uczył się w szkole powszechnej w majątku Stoki, następnie w szkole średniej w Wilnie. Od października 1918 w plutonie szkolnym Samoobrony Wileńskiej Od listopada przydzielony do szwadronu zapasowego 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w Białymstoku, w kwietniu 1919 w obronie Wilna, ranny w walce wręcz na bagnety[3].
Uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej, w składzie 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich, następnie 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Równem. Od września 1925 do lipca 1927 w szkole oficerskiej, po jej ukończeniu awansowany na stopień podporucznika. Przydzielony jako dowódca plutonu 2 szwadronu 1 pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie, następnie zastępca dowódcy, od 1929 dowódca 1 szwadronu karabinów maszynowych[3].
Od 28 grudnia 1936 oficer mobilizacyjny 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz komendant rejonu (powiat augustowski) Przysposobienia Wojskowego konnego „Krakusów” przy 1 PUK. Awansowany na stopień rotmistrza, ze starszeństwem od 19 marca 1937 i 74. lokatą w korpusie oficerów kawalerii[4]. Do września 1939 prowadził prace spiętrzające wody Kanału Augustowskiego oraz rzeki Biebrzy w celu utworzenia bagien, utrudniających przejście oddziałów zmotoryzowanych i pancernych[3].
W kampanii wrześniowej 1939 początkowo jako organizator ewakuacji rodzin wojskowych z garnizonu w Augustowie do Parczewa. Następnie wyjechał do Grodna, potem do Białegostoku, wraz ze szwadronem zapasowym pułku dotarł do Wołkowyska. Przydzielony jako dowódca 2 szwadronu 101 pułku ułanów w składzie Brygady Rezerwowej Kawalerii Wołkowysk. Od 14 do 16 września przygotowywał szwadron do uzyskania pełnej gotowości bojowej w Biskupicach k. Wołkowyska, następnie przedostał się przez Niemen, dotarł do Grodna[3].
Po agresji ZSRR na Polskę wziął udział w obronie Grodna przed Armią Czerwoną, w walce m.in. z karabinu przeciwpancernego uszkodził sowiecki czołg uniemożliwiając przedarcie się Sowietów przez most do miasta. Następnego dnia, okrążony przez nieprzyjaciela, 101 pułk pomyślnie przebił się w kierunku Litwy, walcząc pod Kodziowcami, zniszczył 17 czołgów. Było to największe zwycięstwo w wojnie polsko – sowieckiej 1939[3].
Ranny w nogę, od 23 września leczony na Litwie, w rejonie Stanowisk, Olity, następnie Rakiszek. Pod koniec grudnia internowany w obozie w Kalwarii wstąpił do Tajnej Organizacji Niepodległościowej. Po przejęciu obozu przez Sowietów 19 lipca 1940, następnego dnia wywieziony przez Mińsk, Smoleńsk do Suchenicz, stamtąd w kolumnie marszowej 13 lipca dotarł do łagru w Kozielsku. Był to obóz specjalny NKWD, w którym od lata 1940 przejściowo zgromadzono ok. 2,6 tys. polskich jeńców internowanych w krajach nadbałtyckich. Wiosną 1941 ok. 1,4 tys. jeńców wywieziono do obozu NKWD w miejscowości Ponoj w obwodzie murmańskim nad Morzem Białym (Rosja) na budowę NKWD nr 106, tj. do przymusowej pracy przy budowie lotniska wojskowego. Na przełomie czerwca i lipca 1941 ok. 1,2 tys. pozostałych jeńców ewakuowano do obozu NKWD w Griazowcu na Wołogdą (Rosja)[3].
Na rozkaz gen. bryg. Wacława Przeździeckiego (któremu Sowieci zaproponowali tworzenie Armii Polskiej w ZSRR) zadeklarował gotowość współpracy z Sowietami. Miał rozpoznać sowieckie działania oraz ustalić nazwiska polskich oficerów kolaborujących z NKWD. 9 października 1940 z grupą oficerów przewieziony do Moskwy, osadzony początkowo w celi nr 74 więzienia Butyrki, po dwóch dniach w celi nr 62 więzienia NKWD na Łubiance. Podczas swojego uwięzienia na Łubiance przesłuchiwany przez płk NKWD Siergieja Jegorowa w pokoju nr 523. W tym czasie NKWD planowała z przewiezionych do Moskwy 28 polskich oficerów, z różnych rodzajów broni i służb, po odpowiedniej indoktrynacji, utworzyć zalążek sztabu planowanej polskiej dywizji w ZSRR. Po spotkaniu 24 grudnia 1940 na Łubiance z płk. Zygmuntem Berlingiem i Eustachym Gorczyńskim następnego dnia przeniesiony z kilkoma oficerami do tzw. willi szczęścia (lub willi rozkoszy) w Małachówce – gdzie w luksusowych warunkach mieli zostać zindoktrynowani[3].
Po odmowie podpisania „deklaracji lojalności” oraz proteście wobec zawieszenia portretów m.in. Lenina i Stalina, od 26 marca 1941 osadzony w celi nr 95 więzienia na Butyrkach, następnie więzienia w Putywlu. Po układzie Sikorski-Majski zwolniony, w sierpniu 1941 wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, formowanej przez gen. Władysława Andersa. Przydzielony do dywizjonu rozpoznawczego 5,jako dowódca 2 szwadronu 5 dywizjonu kawalerii, a potem w 8 Dywizji Piechoty. Wiosną 1942 wraz z armią ewakuowany do Iranu i Palestyny. Od października 1942 w Wielkiej Brytanii, przydzielony jako dowódca plutonu 1 Pułku Rozpoznawczego 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka[3].
Zgłosił się do służby w kraju. Przeszkolony ze specjalnością w broni pancernej na kursach specjalnych dla kandydatów na cichociemnych m.in. dywersyjno – strzeleckim (STS 25, Inverlochy), podstaw wywiadu (STS 34, Bealieu), pancernym, łączności „Eureka – Rebeka, „S-Phone” (STS 40, Howbury Hall), sabotażu (STS 17, Brickendonbury Manor), spadochronowym, walki konspiracyjnej, odprawowym (STS 43, Audley End), i in. Zaprzysiężony na rotę ZWZ/AK 23 września 1943 w Chicheley przez szefa Oddziału VI (Specjalnego), przydzielony do tego Oddziału, awansowany na stopień majora ze starszeństwem od 16 kwietnia 1944[3].
Przerzucony do okupowanej Polski w nocy 15/16 kwietnia 1944, w sezonie operacyjnym „Riposta”, w operacji lotniczej „Most 1" (brytyjski kryptonim: „Wildhorn I”). Samolot Dakota FD-919 „I” (267 Dywizjon RAF) po starcie z lotniska Campo Casale nieopodal Brindisi wylądował o godz. 00.40 na polowym lotnisku „Bąk” w okolicach miejscowości Matczyn, 35 km od Lublina. Razem z nim przerzucono cichociemnego: por. Tomasza Kostucha ps. Bryła. Samolotem z Polski odlecieli: gen. Stanisław Tatar ps. Turski, ppłk. Marian Dorotycz-Malewicz ps. Roch, por. Andrzej Pomian ps. Dowmuntt oraz wysłannik Delegata Rządu Zygmunt Berezowski i przedstawiciel Stronnictwa Ludowego Stanisław Ołtarzewski[5].
Po skoku aklimatyzacja do realiów okupacyjnych w Warszawie, od maja 1944 przydzielony jako zastępca mjr Stanisława Łętowskiego, dowódcy Ośrodka Pancernego Komendy Obszaru Warszawa AK[3].
W Powstaniu Warszawskim początkowo jako dowódca odwodu utworzonego z Ośrodka Pancernego Obszaru Warszawa w 2 Rejonie Obwodu Śródmieście AK. Od 8 sierpnia w Podobwodu Śródmieście Południowe, od 13 sierpnia dowódca odcinka taktycznego „Sarna” (rejon pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, Hożą, Marszałkowską i Nowym Światem). Pod jego rozkazami znajdowały się bataliony: „Bełt” (wraz z pozostałymi przy życiu ludźmi z „Dzika”), zastąpiony 11 września przez „Ostoję”, a także bataliony „Sokół” i „Stefan”. Walczył w Śródmieściu Południowym, dwukrotnie ranny: 21 sierpnia oraz 11 września. 22 września 1944 odznaczony przez dowódcę Armii Krajowej, gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, 1 października 1944 przez gen. bryg. Antoniego Chruściela odznaczony Krzyżem Walecznych[3].
Po kapitulacji powstania w niemieckiej niewoli, osadzony w stalagu Küstrin (Kostrzyn nad Odrą) następnie w Oflagu VII A Murnau. Uwolniony 28 kwietnia 1945 przez żołnierzy amerykańskich 12. Dywizji Pancernej gen. Rodericka R. Allena[3].
25 czerwca 1945 zameldował się w Oddziale VI (Specjalnym) Sztabu Naczelnego Wodza, przydzielony do Centrum Wyszkolenia Broni Pancernej, następnie do Ośrodka Zapasowego. Po demobilizacji przez 3 lata pracował w Londynie jako technik dentystyczny. W 1954 wyjechał do Kanady, zamieszkał w Montrealu następnie w Vancouver. Działał w środowisku polonijnym, m.in. w Polskim Towarzystwie „Zgoda”, Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wieloletni delegat Rządu R.P. na uchodźstwie na Kanadę. Korespondent tygodnika „Głos Polski” (pod ps. Sarna), publicysta „Gwiazdy Polarnej” (USA). Autor książki pt. Rozmowy z NKWD 1940 – 1941. W 1980 opublikował też w „Gwieździe Polarnej” artykuł o bitwie pod Kodziowcami.
W kwietniu 1952 złożył raport w sprawie pobytu w Małachowce przed komisją Kongresu ds. Zbrodni Katyńskiej. W 1955 awansowany na stopień podpułkownika kawalerii[6].
W 2007 roku Telewizja Polska wyprodukowała w ramach Sceny Faktu spektakl pt. Willa szczęścia, w oparciu o książkę podpułkownika, w rolę rtm. Narcyza Łopianowskiego wcielił się Marcin Perchuć.
Życie rodzinne
[edytuj | edytuj kod]W 1933 zawarł związek małżeński z Ireną z domu Jaworowską (1913-1987), absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej, uczestniczką Powstania Warszawskiego, podporucznik, łączniczką ps. Irena na odcinku „Sarna”. Mieli dwóch synów: Narcyza Marka (ur. 1934) inżyniera elektronika, Andrzeja (ur. 1937) lekarza oraz córkę Elżbietę (ur. 1948)[3].
Sukcesy sportowe
[edytuj | edytuj kod]Pomimo poświęcenia się karierze wojskowego, Narcyz Łopianowski był także utalentowanym sportowcem. Od 1931 uczestnik oraz medalista wielu międzynarodowych konkursów hippicznych, m.in. na klaczy Sarna, od której przyjął swój pseudonim w AK. W latach 30. brał udział w konkursach jeździeckich rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając kilka nagród. Do najważniejszych należały:
- 3. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Hippicznym (Konkurs Otwarcia) w Warszawie - czerwiec 1933,
- 3. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Hippicznym (Konkurs Armii Zagranicznych) w Warszawie - 6 czerwca 1936,
- 6. miejsce podczas Jeździeckich Mistrzostw Polski w Skokach przez Przeszkody (Łazienki) - 4 października 1931[3]
Ordery i odznaczenia
[edytuj | edytuj kod]- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 11499[7] - 22 września 1944
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 27 lutego 1962[8]
- Krzyż Walecznych - 22 września 1944
- Srebrny Krzyż Zasługi - 19 marca 1937[9]
- Medal za Odwagę w Sprawie Wolności (Wielka Brytania)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Cichociemni - rekrutacja [online], Cichociemni elita dywersji [dostęp 2024-02-20] (pol.).
- ↑ Cichociemni - nazwa, przysięga, znak [online], Cichociemni elita dywersji [dostęp 2024-02-20] (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o Teka personalna, 1942–1945, s. 3-43(pol.), w zbiorach Studium Polski Podziemnej w Londynie, sygn. Kol.023.0153.
- ↑ Rybka i Stepan 2003 ↓, s. 395.
- ↑ Kajetan Bieniecki , Lotnicze wsparcie Armii Krajowej, Kraków: Arcana, 1994, s. 203-206, ISBN 83-86225-10-6 (pol.).
- ↑ Lista oficerów Polskich Sił Zbrojnych według awansów dokonanych na uchodźstwie. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 4 z 30 czerwca 1969.
- ↑ Łukomski G. , Polak B. , Suchcitz A. , Kawalerowie Virtuti Militari 1792–1945, Koszalin 1997, s. 455 .
- ↑ Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 5, Nr 2 z 6 lipca 1962. „za zasługi na polu pracy społecznej w Londynie i w Kanadzie”.
- ↑ M.P. z 1937 r. nr 64, poz. 97 „za zasługi w służbie wojskowej”.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. 2. Rzeszów: Wydawnictwo „Abres”, 1996, s. 103–106. ISBN 83-902499-5-2.
- Kunert Andrzej, Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939–1944, T. 3, Warszawa 1987.
- Łopianowski Narcyz [oprac. i wyd. Kunert Andrzej], Rozmowy z NKWD 1940–1941, Warszawa 1991.
- Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939. Kraków: Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, 2003. ISBN 83-7188-691-8.
- Szawłowski Ryszard, Wojna polsko-sowiecka 1939 r., Wrocław 1986.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Cichociemni
- Internowani w Kalwarii (1939–1940)
- Jeńcy polscy obozu NKWD w Griazowcu (1940–1941)
- Jeńcy polscy obozu NKWD w Kozielsku (1939–1940)
- Majorowie kawalerii Polskich Sił Zbrojnych
- Obrońcy Grodna (1939)
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (władze RP na uchodźstwie)
- Odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (władze RP na uchodźstwie)
- Odznaczeni Krzyżem Walecznych (władze RP na uchodźstwie)
- Odznaczeni Srebrnym Krzyżem Zasługi (II Rzeczpospolita)
- Ofiary represji ZSRR wobec Polaków i obywateli polskich
- Oficerowie Armii Krajowej
- Oficerowie 1 Pułku Ułanów Krechowieckich
- Oficerowie Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR 1941–1942
- Polacy i obywatele polscy – więźniowie Butyrek
- Polacy odznaczeni Medalem za Odwagę w Sprawie Wolności
- Polscy zesłańcy w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich
- Rotmistrzowie II Rzeczypospolitej
- Urodzeni w 1898
- Zmarli w 1984
- Żołnierze Wojska Polskiego internowani na Litwie w czasie II wojny światowej
- Żołnierze Wojska Polskiego na emigracji w Kanadzie po II wojnie światowej