Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Nelly Ben-Or

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nelly Ben-Or
Ilustracja
Imię i nazwisko

Nelly Nechama Ben-Or Clynes

Data i miejsce urodzenia

1933
Lwów

Alma Mater

Akademia Muzyki i Tańca w Jerozolimie

Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Strona internetowa

Nelly Nechama Ben-Or Clynes MBE (ur. 1933 we Lwowie) – pianistka i wykładowca Guildhall School of Music and Drama. Ocalała z Holocaustu.

Wczesne lata

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się we Lwowie w rodzinie Leona i Antoniny Podhoretz[1].

W czasie II wojny światowej została wraz z rodziną umieszczona w getcie we Lwowie. Udało jej się zbiec wraz z matką i siostrą. Ojciec zginął, zamordowany w niemieckim nazistowskim obozie przy ulicy Janowskiej we Lwowie. Po ucieczce rodzina została rozdzielona. Siostra Nelly ukrywała się i pracowała jako służąca. Nelly z matką wyjechały do Warszawy gdzie jej matka pracowała u rodziny Topolskich, a następnie rodziny Kowalskich, która po usłyszeniu jak gra umożliwiła jej kontynuację nauki gry na fortepianie ze swoją córką. Po upadku powstania w getcie warszawskim wraz z matką uciekły na wieś. Zamieszkały w chlewie pod Pruszkowem. Również w tych ciężkich warunkach lokalny nauczyciel muzyki pozwolił Nelly ćwiczyć[1][2].

Okres powojenny

[edytuj | edytuj kod]

Po wojnie Nelly zaczęła uczęszczać do szkoły muzycznej dla utalentowanej młodzieży. W 1950 wraz z matką wyemigrowały do Izraela. 10 lat później wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii i zdecydowała się tam zostać. W 1964 wyszła za mąż[1]. Rozpoczęła karierę koncertową. Zapoznała się z Techniką Aleksandra i wykłada ją wraz z grą na instrumentach klawiszowych w Guildhall School of Music and Drama w Londynie[1]. W wieku 88 lat została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Cnaan Liphshiz: Nelly Ben-Or risked all to play the piano. It helped her survive the Holocaust. The Times of Israel, 2019-01-05. [dostęp 2023-09-27]. (ang.).
  2. a b Nina Nannar: Holocaust Memorial Day: World-leading pianist tells of ‘cloud of horror’ she remembers from Auschwitz. ITV Consumer Limited, 2021-01-26. [dostęp 2023-09-27]. (ang.).