Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Podział administracyjny III Rzeszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Faktyczny podział administracyjny III Rzeszy w 1944 roku.

Prowincje (niem. Gaue, l.p. Gau) stanowiły główne jednostki administracyjne III Rzeszy w latach 1934–1945.

Prowincje zostały utworzone w 1926 r. jako okręgi regionalne partii nazistowskiej w Republice Weimarskiej na podstawie zmian terytorialnych po I wojnie światowej. System prowincji został ustanowiony w 1934 r. w ramach procesu Gleichschaltung, zastępując de iure system krajów związkowych (Länder) i prowincji pruskich, które nie miały żadnego celu administracyjnego od czasu ustawy o pełnomocnictwach z 1933 r. i zostały zredukowane do prymitywnych organów. Na czele każdej prowincji stał przywódca administracyjny, Gauleiter, wysoko postawiony urzędnik partii nazistowskiej o niemal autokratycznych uprawnieniach.

Niemcy składały się z 32 prowincji w 1934 roku, ostatecznie osiągając 42 prowincje, z regionami okupowanymi od 1938 roku do początku 1939 roku (Austria, Kraj Sudetów, Okręg Kłajpedy) i podbitymi podczas II wojny światowej włączonymi do istniejącej prowincji lub zorganizowanymi jako Okręgi Rzeszy(inne języki) (niem. Reichsgaue(inne języki)), specjalny rodzaj prowincji, w którym Gauleiter pełnił również funkcję Namiestnika Rzeszy.[1][2] System prowincji został rozwiązany 8 maja 1945 roku po kapitulacji III Rzeszy.

Etymologia

[edytuj | edytuj kod]

Gau to archaiczne germańskie określenie regionu w kraju, często byłej lub faktycznej prowincji, używane w średniowieczu jako mniej więcej odpowiadające angielskiemu hrabstwu. Termin ten został przywrócony przez partię nazistowską w latach 20. XX wieku jako nazwa nadana regionalnym stowarzyszeniom partii w Republice Weimarskiej, opartym głównie na liniach stanowych i okręgowych.

Prowincje, Okręgi Rzeszy, itp.

[edytuj | edytuj kod]

Prowincje ustanowione w 1934 r.

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa polska Nazwa niemiecka Siedziba[a] Ustanowione Uwagi
Badenia Baden Karlsruhe 1934 Utworzona z kraju związkowego Badenia; w latach 1940-45 Prowincja to obejmowała byłe francuskie departamenty Dolny Ren i Górny Ren i została przemianowana na Badenię-Alzację (niem. Baden-Elsaß).
Bayreuth Bayreuth Bayreuth 1934 Utworzona ze wschodniej części kraju związkowego Bawaria; pierwotnie nazywana Bayrische Ostmark, przemianowana na Prowincję Bayreuth (niem. Gau Bayreuth) w 1942 r.; od 1938 r. włączona również do części Czechosłowacji.
Berlin Groß-Berlin Berlin[b] 1934 Utworzona z południowej połowy pruskiej prowincji Saksonia.
Düsseldorf Düsseldorf Düsseldorf 1934 Utworzona z północnej połowy pruskiej prowincji Ren(inne języki).
Essen Essen Essen 1934 Utworzona z północnego krańca pruskiej prowincji Ren(inne języki).
Frankonia Franken Nürnberg 1934 Utworzona z centralnej części kraju związkowego Bawaria.
Frankonia Główna Mainfranken Würzburg 1934 Utworzona z północno-zachodniej części kraju związkowego Bawaria.
Halle-Merseburg Halle-Merseburg Halle 1934 Utworzona z południowej połowy pruskiej prowincji Saksonia.
Hamburg Hamburg Hamburg 1934 Utworzona z Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg.
Hanower Południowy-Brunszwik Südhannover-Braunschweig Hannover 1934 Utworzona z Wolnego Państwa Brunszwik(inne języki) i południowej i zachodniej części prowincji Hanower.
Hanower Wschodni Ost-Hannover Lüneburg 1934 Utworzona z północnej, środkowej i wschodniej części pruskiej prowincji Hanower.
Hesja-Nassau Hessen-Nassau Frankfurt am Main 1934 Utworzona z Ludowej Republiki Hesji i południowej połowy pruskiej prowincji Hesja-Nassau.
Hesja Wyborcza(inne języki) Kurhessen Kassel 1934 Utworzona z północnej połowy pruskiej prowincji Hesja-Nassau.
Kolonia-Akwizgran(inne języki) Köln-Aachen Köln 1934 Utworzona z północno-środkowej części pruskiej prowincji Ren(inne języki).
Kraj Mozeli(inne języki) Moselland Koblenz 1934 Utworzona z południowej połowy pruskiej prowincji Ren(inne języki); przemianowana na Prowincję Kraj Mozeli(inne języki) (niem. Gau Moselland) w 1942 r. po włączeniu byłego niepodległego kraju Luksemburga.
Magdeburg-Anhalt(inne języki) Magdeburg-Anhalt Dessau 1934 Utworzona z Wolnego Państwa Anhalt(inne języki) i północnej połowy pruskiej prowincji Saksonia.
Marchia Brandenburska(inne języki) Mark Brandenburg Berlin[b] 1934 Utworzona z pruskiej prowincji Brandenburgia.
Meklemburgia(inne języki) Mecklenburg Schwerin 1934 Utworzona z Wolnego Państwa Meklemburgia-Strelitz(inne języki) i Wolnego Państwa Meklemburgia-Schwerin(inne języki).
Monachium-Górna Bawaria(inne języki) München-Oberbayern München 1934 Utworzona z południowo-wschodniej części kraju związkowego Bawaria.
Pomorze(inne języki) Pommern Stettin 1934 Utworzona z pruskiej prowincji Pomorze.
Prusy Wschodnie(inne języki)[c] Ostpreußen Königsberg 1934 Utworzona z pruskiej prowincji Prusy Wschodnie; od 1939 r. obejmowała także terytoria zaanektowane z Polski.
Saksonia(inne języki) Sachsen Dresden 1934 Powstała z kraju związkowego Saksonia.
Szlezwik-Holsztyn(inne języki) Schleswig-Holstein Kiel 1934 Powstała z pruskiej prowincji Szlezwik-Holsztyn(inne języki), Wolnego Miasta Lubeka(inne języki) i terytorium należącego do Wolnego Państwa Oldenburg(inne języki).
Szwabia(inne języki) Schwaben Augsburg 1934 Powstała z południowo-zachodniej części kraju związkowego Bawaria.
Śląsk(inne języki) Schlesien Breslau 1934 Powstała z pruskich prowincji Górny Śląsk (z załączonymi częściami Polski od 1939 r.) i Dolny Śląsk. W 1938 prowincje zostały również zjednoczone w jedną; W 1941 roku zarówno polska prowincja, jak i niemiecka prowincja zostały podzielone na dwie części.
Turyngia(inne języki) Thüringen Weimar 1934 Powstała z kraju związkowego Turyngia i przyległego terytorium należącego do pruskiej prowincji Saksonia.
Weser-Ems(inne języki) Weser-Ems Oldenburg 1934 Utworzona z Wolnego Państwa Oldenburg(inne języki) (z wyłączeniem odległych terytoriów), kraju związkowego Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Brema i dalekiej zachodniej części pruskiej prowincji Hanower.
Westfalia Południowa(inne języki) Westfalen-Süd Dortmund 1934 Utworzona z południowej połowy pruskiej prowincji Westfalia(inne języki).
Westfalia Północna(inne języki) Westfalen-Nord Münster 1934 Powstała z Wolnego Państwa Lippe(inne języki), Wolnego Państwa Schaumburg-Lippe(inne języki) i północnej połowy pruskiej prowincji Westfalia(inne języki).
Westmark(inne języki) Westmark Neustadt an der Weinstraße 1934 Utworzona z bawarskiego Palatynatu i pruskiego Kraju Saary; przemianowana na Prowincję Westmark(inne języki) (niem. Gau Westmark) w 1940 r. po przyłączeniu się części Lotaryngii.
Wirtembergia-Hohenzollern(inne języki) Württemberg-Hohenzollern Stuttgart 1934 Utworzona z Wolnej Ludowej Republiki Wirtembergii(inne języki) i pruskiej prowincji Hohenzollern(inne języki).

Okręgi Rzeszy założone w latach 30. XX wieku i w czasach II wojny światowej

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa polska Nazwa niemiecka Siedziba[a] Ustanowione Uwagi
Dolny Dunaj(inne języki) Niederdonau Krems an der Donau 1938 Utworzony z byłego austriackiego kraju związkowego Dolnej Austrii i północnego Burgenlandu; od 1939 r. włączony do części południowych Moraw. W 1943 r. Hitler odwiedził okręg i powiedział Gauleiterowi Hugo Jury, że stolicą w niedalekiej przyszłości będzie Brünn (Brno).[3]
Flandria(inne języki)[d] Flandern Antwerpen 1944 Utworzony z Regionu Flamandzkiego w Belgii i obejmowały niderlandzkojęzyczne prowincje: Antwerpia, Limburgia, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, okręg Bruksela (z wyłączeniem samego miasta Bruksela) oraz okręg Leuven w ówczesnej prowincji Brabancja (obecnie prowincja Brabancja Flamandzka).
Gdańsk-Prusy Zachodnie Danzig–Westpreußen Danzig 1939 Utworzony z terenu Wolnego Miasta Gdańsk i polskiego województwa pomorskiego, które zostały zajęte przez III Rzeszę w 1939 r., a także istniejącej przed 1939 r. niemieckiej Rejencji zachodniopruskiej w ówczesnych Prusach Wschodnich.
Górny Dunaj(inne języki) Oberdonau Linz 1938 Utworzony z byłego austriackiego kraju związkowego Górna Austria i Ausseerlandu, części Styrii; od 1939 r. w jego skład wchodziły także części południowych Czech.
Karyntia(inne języki) Kärnten Klagenfurt 1938 Utworzony z byłego austriackiego kraju związkowego Karyntia i Tyrolu Wschodniego, od 1941 r. w skład którego wchodziła Górna Kraina (niem. Oberkrain) w Słowenii.
Kraj Sudetów Sudetenland Reichenberg 1938 Utworzony z przeważnie niemieckojęzycznych części Czechosłowacji, które zostały przekazane III Rzeszy po układzie monachijskim.
Kraj Warty Wartheland Posen 1939 Utworzony głównie z polskiego województwa poznańskiego i włączony do obszarów sąsiednich województw po niemieckiej okupacji Polski. Nazywany Reichsgau Posen do stycznia 1940 r., kiedy on został przemianowany na cześć rzeki Warty (niem. Warthe).
Salzburg(inne języki) Salzburg Salzburg 1938 Utworzony z byłego austriackiego kraju związkowego Salzburg.
Styria(inne języki) Steiermark Graz 1938 Utworzony poprzez połączenie byłego austriackiego kraju związkowego Styria i południowej części Burgenlandu; od 1941 r. w jego skład wchodziła także Dolna Styria w Słowenii.
Tyrol-Vorarlberg(inne języki) Tirol-Vorarlberg Innsbruck 1938 Utworzony z byłego austriackiego kraju związkowego Vorarlberg i północnej części Tyrolu.
Walonia(inne języki)[d] Wallonien Lüttich 1944 Utworzony z Regionu Walońskiego w Belgii i obejmował francuskojęzyczne prowincje Hainaut, Liège (z wyjątkiem kantonów Eupen, Malmedy i Sankt Vith), Luksemburg i Namur, a także okręg Nivelles we współczesnej prowincji Brabancja (obecnie część odrębnej prowincji Brabancja Walońska).
Wiedeń(inne języki) Wien Wien 1938 Utworzony z byłego austriackiego kraju związkowego Wiedeń i otaczających go części byłej Dolnej Austrii.

„Prowincja zagraniczna”

[edytuj | edytuj kod]

Istniała również eksterytorialna prowincja o nazwie Nazistowska Organizacja Zagraniczna (niem. Auslandsorganisation) dla członków partii za granicą. Jej siedziba znajdowała się w Berlinie. „Prowincję zagraniczną” uważano za 43. prowincję III Rzeszy.

Protektoraty i państwa-wasale

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa polska Nazwa niemiecka Siedziba[a] Ustanowione Uwagi
Francja Vichy Vichy-Frankreich Vichy
(de facto administracyjna)
Paris
(konstytucyjna)
1940 Utworzona w konsekwencji ustawy Zgromadzenia Narodowego III Republiki o nadzwyczajnych pełnomocnictwach dla premiera Francji, marszałka Francji Philippe’a Pétaina po klęsce Francji w kampanii 1940 roku. Jako kontynuacja III Republiki zostało oficjalnie uznane przez większość społeczności międzynarodowej, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.
Generalne Gubernatorstwo Generalgouvernement Litzmannstadt
(12 października – 4 listopada 1939)
Krakau
(4 listopada 1939 – 19 stycznia 1945)
1939 Utworzone z części okupowanego wojskowo przez III Rzeszę terytorium II Rzeczypospolitej, która nie została anektowana bezpośrednio przez to państwo. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej i wcieleniu 1 sierpnia 1941 dekretem Hitlera tzw. Dystryktu Galicja do Generalnego Gubernatorstwa jego obszar rozpościerał się od Czerwina na północy do Hryniawy na południu, od Częstochowy na zachodzie do Okopów Świętej Trójcy na wschodzie.
Królestwo Albanii Albanisches Königreich Tirana 1943 Utworzone po zawieszeniu broni i wycofaniu się Włoch z państw Osi oraz wkroczeniu niemieckich sił zbrojnych do ​​Albanii, która znalazła się pod okupacją niemiecką, co skutkowało utworzeniem państwa klienckiego – Królestwa Albanii.[4][5]
Królestwo Norwegii(inne języki)[e] Königreich Norwegen Oslo 1942 Utworzone po rozpoczęciu niemieckiej okupacja Norwegii od sprawowania pełnej władzy przez niemieckiego Komisarza Rzeszy(inne języki) (niem. Reichskommissar(inne języki)) Josefa Terbovena, który sprawował ją za pośrednictwem Komisariatu Rzeszy Norwegia(inne języki).
Monako Monaco Monaco-Stadt 1942 Utworzone po obaleniu Benito Mussoliniego we Włoszech i zajęciu Monako oraz rozpoczęciu deportacji ludności żydowskiej przez armię niemiecką.
Niepodległe Państwo Chorwackie Unabhängiger Staat Kroatien Agram 1941 Utworzone przez ustaszy w 1941 roku, po zajęciu Jugosławii przez państwa Osi w czasie II wojny światowej.
Państwo Greckie Griechischer Staat Athen 1941 Utworzone po kapitulacji wojsk greckich wobec agresji III Rzeszy i Włoch. Król Jerzy II Grecki udał się na Kretę, a po ewakuacji brytyjskich wojsk do Wielkiej Brytanii, tam też powstał rząd emigracyjny; w Grecji rozpoczęto natomiast okupację przy zachowaniu pozorów autonomii dla części terytorium. Powołany został nowy rząd pod kierownictwem Georgiosa Tsolakoglou.
Państwo Węgierskie Königreich Ungarn Budapest 1944 Utworzone po powstaniu pronazistowskiego reżimu premiera Ferenca Szálasiego, wspieranego przez proniemiecką, antysemicką faszystowską Partię Strzałokrzyżowców.
Protektorat Czech i Moraw Protektorat Böhmen und Mähren Prag 1939 Utworzony z okupowanych od 15 marca 1939 Czech, Moraw i Śląska Czeskiego, nieprzyłączonych w konsekwencji układu monachijskiego do III Rzeszy 30 września 1938 jako Kraj Sudetów (niem. Sudetenland). Większość społeczności międzynarodowej nigdy nie uznała istnienia tego tworu.
Republika Łokocka Republik Lokot Lokot 1941 Utworzona po wjechaniu zwiadowczego oddziału niemieckich motocyklistów do niewielkiego osiedla fabrycznego Łokoć, położonego w rejonie brasowskim obwodu briańskiego[6] i zajęciu w kilka dni miejscowości przez główne siły 2. Armii Pancernej Wehrmachtu.
Republika Słowacka Slowakischer Staat Pressburg 1939 Utworzona przez pomysłodawców jej powstania jako państwa podległego III Rzeszy (które przyjęło nawet niemieckie ustawodawstwo antyżydowskie), którymi byli przede wszystkim ks. Jozef Tiso i Vojtech Tuka, mający poparcie Słowackiej Partii Ludowej i Gwardii Hlinki.[7][8]
Serbia Nedicia Militärverwaltungsgebiet Serbien Belgrad 1941 Utworzona po inwazji, okupacji i rozwiązaniu Jugosławii w kwietniu 1941 r. i staniu się państwem zależnym od okupacyjnego rządu wojskowego Wehrmachtu.
Włoska Republika Socjalna Italienische Sozialrepublik Rom (postulowana stolica)
Salo (faktyczna stolica)
1943 Utworzona przez Benita Mussoliniego przy pomocy III Rzeszy po obaleniu rządów faszystów we Włoszech. Zostało zlikwidowane po wybuchu powstania, którego uczestnicy rozstrzelali Mussoliniego.

Komisariaty Rzeszy

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa polska Nazwa niemiecka Siedziba[a] Ustanowione Uwagi
Belgia-Francja Północna(inne języki) Belgien-Nordfrankreich Brüssel 1944 Utworzony na mocy hitlerowskiego „Erlaß des Führers über die Errichtung einer Zivilverwaltung in den besetzten Gebieten von Belgien und Nordfrankreich vom 13. Juli 1944”,[9] i obejmował większość okupowanej Belgii i północne rejony okupowanej Francji podczas II wojny światowej.
Holandia(inne języki) Niederlande Amsterdam 1940 Utworzony po inwazji i zajęciu Holandii przez Wehrmacht.
Norwegia(inne języki) Norwegen Oslo 1940 Utworzony po inwazji i zajęciu Norwegii przez Wehrmacht, a następnie zlikwidowanie przez tę armię państwa-wasala III Rzeszy o nazwie: Królestwo Norwegii(inne języki).
Ukraina Ukraine Riwne 1941 Utworzony po agresji III Rzeszy na ZSRR.
Wschód Ostland Kauen
(1941-1944)
Riga
(1944-1945)
1941 Utworzony po agresji III Rzeszy na ZSRR.

Strefy operacyjne

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa polska Nazwa niemiecka Siedziba[a] Ustanowione Uwagi
Pobrzeże Adriatyckie Operationszone Adriatisches Küstenland (OZAK) Triest 1943 Utworzona z terenów okupowanych przez Włochy(inne języki) w Jugosłowiańskiej Słowenii, półwyspie Istria, prowincjach Rijeka (St. Veit am Flaum), Friuli (Friaul) i Gorycja (Görz). Przyłączona (nieinkorporowana) do Okręgu Rzeszy Karyntia(inne języki).
Prealpy Operationszone Alpenvorland (OZAV) Bozen 1943 Powstała z byłego Tyrolu Południowego, włoskiego Trydentu i przyległych mniejszych części północno-wschodnich Włoch. Dołączona (niewłączona) do Okręgu Rzeszy Tyrol-Vorarlberg(inne języki).

Inne jednostki administracyjne o przeróżnym ustroju politycznym

[edytuj | edytuj kod]
Nazwa polska Nazwa niemiecka Siedziba[a] Ustanowione Uwagi
Okręg Białostocki Bezirk Bialystok Bjelostock 1941 Utworzony w związku z utworzeniem na Białostocczyźnie niemieckiej administracji cywilnej, która zastąpiła wojskowe władze okupacyjne działające na tym terenie po ataku III Rzeszy na ZSRR 22 czerwca 1941 r.
Okręg Brukselski(inne języki) Distrikt Brüssel Brüssel 1944 Utworzony przez III Rzeszę w lipcu 1944 r., ale w związku z tym przetrwał tylko kilka tygodni. Obejmował obecny Region Stołeczny Brukseli.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Nazwy siedzib wymienionych jednostek administracyjnych III Rzeszy były podane w oryginale (czyli po niemiecku).
  2. a b Jednak Berlin był jednocześnie siedzibą dwóch jednostek administracyjnych III Rzeszy: Berlina i Marchii Brandenburskiej(inne języki).
  3. Do tej jednostki administracyjnej należał także Okręg Białostocki.
  4. a b Ta jednostka administracyjna została wkrótce zlikwidowana, a następnie zastąpiona przez Komisariat Rzeszy(inne języki) o nazwie: Belgia-Francja Północna(inne języki).
  5. To państwo zostało wkrótce zlikwidowane, a następnie zastąpione przez Komisariat Rzeszy(inne języki) o nazwie: Norwegia(inne języki).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Die NS-Gaue [online], Deutsches Historisches Museum, 27 sierpnia 2014 [dostęp 2024-10-18] (niem.).
  2. The Organization of the Nazi Party & State [online], The Nizkor Project, 9 listopada 2016 [dostęp 2024-10-18] (ang.).
  3. C.C. Bryant (2007), Prague in black: Nazi rule and Czech nationalism, Harvard University Press, s. 125, ISBN 0-674-02451-6 (ang.).
  4. Bernd Jürgen Fischer (1999), Albania at War, 1939-1945, Purdue University Press, ISBN 978-1-55753-141-4 (ang.).
  5. Owen Pearson (2006), Albania in the Twentieth Century, A History, t. III, Albania as Dictatorship and Democracy, I. B. Tauris, s. 1945–99, ISBN 978-1-84511-105-2 (ang.).
  6. Republika Łokocka – udany eksperyment niemiecki podczas II wojny światowej? [online], historia.org, 19 października 2015 [dostęp 2024-10-23] (pol.).
  7. Rolf Dieter Muller, Wspólnicy Hitlera. Formacje sojusznicze Wehrmachtu na froncie wschodnim, s. 126 (pol.).
  8. Praca zbiorowa - Słownik najnowszej historii świata, t. 5, Warszawa 2008, 1900–2007, s. 170 (pol.).
  9. Reichskommissariat Belgien und Nordfrankreich [online], territorial.de [dostęp 2024-10-18] (niem.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Der große Atlas der Weltgeschichte (niem.), Książka z mapami historycznymi, wydana: 1990, wydawca: Orbis Verlag, Monachium, ISBN 3-572-04755-2