Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Puchar Świata w Rugby 2027 (kwalifikacje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
 Główny artykuł: Puchar Świata w Rugby 2027.

Kwalifikacje do Pucharu Świata w Rugby 2027 – rozgrywki, których celem jest wyłonienie reprezentacji narodowych w rugby union, które wystąpią w finałach Pucharu Świata w Rugby 2027.

Diagram kwalifikacji do Pucharu Świata 2027

Informacje ogólne

[edytuj | edytuj kod]

Turniej finałowy organizowanego przez World Rugby Pucharu Świata odbędzie się w Australii w roku 2027 i wezmą w nim udział dwadzieścia cztery reprezentacje. Dwanaście drużyn zapewniło sobie automatyczny awans zajmując jedną z pierwszych trzech pozycji w grupach w pierwszej fazie Pucharu Świata 2023 zorganizowanego we Francji. Wśród nich znalazła się także reprezentacja Australii, zakwalifikowana automatycznie także jako gospodarz tego turnieju. W celu obsadzenia pozostałych dwunastu miejsc zaplanowano eliminacje regionalne, których zasady World Rugby ogłosiło w sierpniu 2024. Te miejsca podzielono według następującego klucza geograficznego:

  • cztery najlepsze drużyny kwalifikacji w Europie – na podstawie klasyfikacji Rugby Europe Championship z 2025,
  • najlepsza drużyna kwalifikacji w Azji – zwycięzca Asia Rugby Championship z 2025,
  • najlepsza drużyna kwalifikacji w Afryce – zwycięzca Rugby Africa Cup z 2025,
  • najlepsza drużyna kwalifikacji w Ameryce Południowej – zwycięzca Sudamerica Rugby Championship z 2025,
  • trzy najlepsze drużyny kwalifikacji w strefie Pacyfiku (Oceanii i Ameryki Północnej – trzy najlepsze drużyny (poza reprezentacjami Fidżi i Japonii) z Pacific Nations Cup z 2025,
  • zwycięzca play-off między drugą drużyną kwalifikacji w Ameryce Południowej i czwartą drużyną kwalifikacji w strefie Pacyfiku,
  • najlepsza drużyna z turnieju barażowego kończącego eliminacje i zaplanowanego na listopad 2025, w którym mają wziąć udział:
    • piąta drużyna kwalifikacji w Europie,
    • zwycięzca play-off pomiędzy drugimi drużynami kwalifikacji w Azji i Afryce,
    • trzecia drużyna kwalifikacji w Ameryce Południowej,
    • przegrany z play-off między drugą drużyną kwalifikacji w Ameryce Południowej i czwartą drużyną kwalifikacji w strefie Pacyfiku[1].

Zakwalifikowane drużyny

[edytuj | edytuj kod]
Ameryka Europa Afryka Oceania Azja
Automatyczna kwalifikacja
Regionalne eliminacje

Kwalifikacje

[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata w Rugby 2023

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Puchar Świata w Rugby 2023.

Automatyczny awans uzyskały drużyny, które zajęły jedno z pierwszych trzech miejsc w swoich grupach podczas pierwszej fazy Pucharu Świata 2023. Wśród nich znalazła się reprezentacja Australii, która automatyczny awans zapewniła sobie jako gospodarz tego turnieju[2].

Miejsce Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
1.  Francja  Irlandia  Walia  Anglia
2.  Nowa Zelandia  Południowa Afryka  Fidżi  Argentyna
3.  Włochy  Szkocja  Australia  Japonia

Europa

[edytuj | edytuj kod]

O kwalifikacji z Europy decyduje klasyfikacja najwyższego poziomu dorocznych rozgrywek Rugby Europe International Championships w sezonie 2025. Cztery najlepsze drużyny awansują bezpośrednio na Puchar Świata, a piąta do turnieju barażowego[1][3]. Szansę na awans uzyskało osiem drużyn. Wśród nich znalazło się siedem najlepszych zespołów Rugby Europe Championship 2024: Gruzja, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Belgia i Niemcy oraz zwycięzca Rugby Europe Trophy 2024Szwajcaria[3].

Rozgrywki zaplanowano w dwóch fazach. W pierwszej fazie, grupowej, podzielono drużyny na dwie grupy po cztery zespoły. Rozgrywają one mecze systemem kołowym, bez rewanżów. Dwie najlepsze drużyny każdej grupy awansują do półfinału rozgrywek i jednocześnie zdobywają awans na Pucharze Świata (dalsze mecze decydują o ich rozstawieniu). Dwie najsłabsze drużyny każdej grupy rywalizują w systemie pucharowym o piąte miejsce i awans do turnieju barażowego. Każda drużyna ma rozegrać pięć spotkań, a rozgrywki trwać od 1 lutego do 16 marca 2025[3].

O kwalifikacji z Azji decyduje klasyfikacja najwyższego poziomu dorocznych rozgrywek Asia Rugby Championship w sezonie 2025. Najlepsza drużyna awansuje bezpośrednio na Puchar Świata, a druga do barażu z drugą drużyną z Afryki o prawo gry w turnieju barażowym[1]. Szansę na awans uzyskały cztery drużyny. Wśród nich znalazły się trzy najlepsze zespoły Asia Rugby Championship 2024: Hongkong, Korea Południowa i Zjednoczone Emiraty Arabskie[4] oraz najprawdopodobniej zwycięzca drugiego poziomu tych rozgrywek – Sri Lanka[5].

Afryka

[edytuj | edytuj kod]

O kwalifikacji z Afryki decyduje klasyfikacja najwyższego poziomu dorocznych rozgrywek Rugby Africa Cup w sezonie 2025. Najlepsza drużyna awansuje bezpośrednio na Puchar Świata, a druga do barażu z drugą drużyną z Azji o prawo gry w turnieju barażowym[1]. Szansę na awans uzyskało osiem drużyn. Wśród nich znalazło się siedem najlepszych zespołów Rugby Africa Cup 2024: Zimbabwe, Algieria, Namibia, Kenia, Uganda, Senegal i Wybrzeże Kości Słoniowej[6].

Ameryka Południowa

[edytuj | edytuj kod]

O kwalifikacji z Ameryki Południowej decydują wyniki rozgrywek Sudamerica Rugby Championship w 2025. Najlepsza drużyna awansuje bezpośrednio na Puchar Świata, druga do barażu z czwartą drużyną strefy Pacyfiku (zwycięzca awansuje na Puchar Świata, przegrany dostanie szansę w turnieju barażowym), a trzecia do turnieju barażowego[1]. Szansę na awans uzyskało osiem drużyn: Urugwaju, Chile, Brazylia, Paragwaj, Peru, Kolumbia, Wenezuela i Kostaryka[7].

Rozgrywki zaplanowano w dwóch fazach. W pierwszej fazie, kwalifikacyjnej, równolegle rywalizują dwie grupy, jedna z udziałem czterech drużyn, druga z udziałem trzech. Stawka czterodrużynowa, złożona z Peru, Kolumbii, Wenezueli oraz Kostaryki rozgrywa półfinały, a następnie finał. Stawka trzydrużynowa, złożona z Chile, Brazylii i Paragwaju, rozgrywa turniej systemem kołowym, bez rewanżu. Do drugiej fazy, finałowej, do której został bezpośrednio zakwalifikowany Urugwaj, awansują dwie najlepsze drużyny grupy trzydrużynowej oraz zwycięzca pojedynku między trzecim zespołem tej grupy i zwycięzcą grupy czterodrużynowej. Mecze pierwszej fazy zaplanowano między sierpniem a październikiem 2024[7][8].

Wyniki spotkań

[edytuj | edytuj kod]

Faza kwalifikacyjna – grupa czterozespołowa – półinały:

25 września 2024
10:00
Peru  15:27  Wenezuela Estadio Cincuentenario, Medellín (Kolumbia)
Sędzia: Sergio Alvarenga (Paragwaj)
Punkty: Adrían Madriz 5 (P), Jefferson Dávila 5 (P), Daniel Lopez 5 (P), Luis Zabala 5 (P), Wilkinson Arrieta 5 (P), Jhonnaiker Hernández 2 (pd)
Diego Medina, Rodrigo Ramirez
(5:15)
Relacja
Relacja
Relacja
Punkty: Lucas Mendoza 5 (P), Matias Vascones 5 (P), Renzo Flores 5 (pd K)
Adrian Veitia

25 września 2024
15:00
Kolumbia  136:0  Kostaryka Estadio Cincuentenario, Medellín (Kolumbia)
Sędzia: Frank Mendez (Chile)
Punkty: Alejandro Guisao 40 (8P), Jhojan Ortíz 36 (18pd), Luis Giraldo 15 (3P), Neider García 15 (3P), Cristian Rodallegas 5 (P), Juan Agudelo 5 (P), Juan Romero 5 (P), Andrés Tellez 5 (P), Juan Alzate 5 (P), Santiago Huertas 5 (P)
(66:0)
Relacja
Relacja
Relacja
Jayson Robinson (2)
Jayson Robinson


Faza kwalifikacyjna – grupa czterozespołowa – finał:

29 września 2024
15:00
Kolumbia  5:50  Wenezuela Estadio Cincuentenario, Medellín (Kolumbia)
Sędzia: Caua Ricardo Santos (Brazylia)
Punkty: Alejandro Llanos 10 (2P), Daniel Gómez 10 (2P), Jhojan Ortíz 10 (5pd), Sebastián Benítez 5 (P), Andrés Álvarez 5 (P), Felipe Ruiz 5 (P), Juan Alzate 5 (P)
Danny Giraldo
(5:19)
Relacja
Relacja
Punkty: Daniel Lopez 5 (P)


Faza kwalifikacyjna – grupa trzyzespołowa:

18 sierpnia 2024
15:30
Brazylia  77:17  Paragwaj Estádio Nicolau Alayon, São Paulo (Brazylia)
Sędzia: Pablo De Luca (Argentyna)
Punkty: Carlo Mignot 15 (3P), Lucas Tranquez 12 (6pd), André Arruda 10 (2P), Henrique Ferreira 10 (2P), Ariel Rodrigues 5 (P), Matheus Rocha 5 (P), Lorenzo Massari 5 (P), Robert Tenório 5 (P), Moisés Duque 4 (2pd), João Amaral 4 (2pd)
(42:10)
Relacja
Relacja
Punkty: Sebastián Urbieta 12 (P 2pd K), Mariano Garcete Ellí 5 (P)

28 września 2024
17:00
Chile  64:0  Paragwaj Estadio Municipal de La Pintana, Santiago (Chile)
Sędzia: Francisco González (Urugwaj)
Punkty: Santiago Videla 14 (7pd), Augusto Bohme 10 (2P), Nicolás Saab 5 (P), Clemente Armstrong 5 (P), Clemente Saavedra 5 (P), Raimundo Martínez 5 (P), Domingo Saavedra 5 (P), Nicolás Garafulic 5 (P), Ernesto Tchimino 5 (P), Marcelo Torrealba 5 (P)
(35:0)
Relacja
Relacja
Jordi Chavez

5 października 2024
15:00
Chile  vs  Brazylia Estadio Municipal de La Pintana, Santiago (Chile)
Sędzia: Nehuen Jauri Rivero (Argentyna)
Relacja


Faza kwalifikacyjna – baraż:

12 października 2024
 Paragwaj vs Kolumbia 


Pacyfik

[edytuj | edytuj kod]

O kwalifikacji ze strefy Pacyfiku (obejmującej Amerykę Północną i Oceanię) decyduje klasyfikacja dorocznych rozgrywek Pacific Nations Cup w sezonie 2025. Trzy najlepsze drużyny awansują bezpośrednio na Puchar Świata, a czwarta do barażu z drugą drużyną z Ameryki Południowej (zwycięzca awansuje na Puchar Świata, przegrany dostanie szansę w turnieju barażowym)[1]. Szansę na awans uzyskały cztery drużyny: Samoa, Tonga, Stany Zjednoczone i Kanada. W turnieju biorą także udział reprezentacje Fidżi i Japonii, które mają zagwarantowany udział w Pucharze Świata dzięki wynikom z poprzedniej imprezy z 2023.[9][10].

Turniej barażowy

[edytuj | edytuj kod]

Turniej barażowy, którego stawką będzie ostatnie miejsce na Pucharze Świata, zostanie zorganizowany w listopadzie 2025. Wezmą w nim udział piąta drużyna kwalifikacji w Europie, zwycięzca play-off pomiędzy drugimi drużynami kwalifikacji w Azji i Afryce, trzecia drużyna kwalifikacji w Ameryce Południowej oraz przegrany z play-off między drugą drużyną kwalifikacji w Ameryce Południowej i czwartą drużyną kwalifikacji w strefie Pacyfiku[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g Qualification process confirmed for expanded Men’s Rugby World Cup 2027 in Australia. [w:] Rugby World Cup [on-line]. World Rugby, 2024-08-13. [dostęp 2024-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-13)]. (ang.).
  2. Quarter-finals for Rugby World Cup 2023 confirmed. [w:] Rugby World Cup France 2023 [on-line]. World Ruigby, 2023-10-08. [dostęp 2023-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-10)]. (ang.).
  3. a b c 2025 Rugby Europe Championship Calendar Confirmed. Rugby Europe, 2024-08-13. [dostęp 2024-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-13)]. (ang.).
  4. Hong Kong China men claim fifth consecutive Asia title. Asia Rugby, 2024-06-24. [dostęp 2024-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-06-23)]. (ang.).
  5. Guide To The Asia Rugby 2024 International Tournaments. [w:] Rugby Asia 24/7 [on-line]. 2024-08-07. [dostęp 2024-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-13)]. (ang.).
  6. Rugby Africa Cup 2025. Rugby Africa. [dostęp 2024-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-13)]. (ang.).
  7. a b South American Qualifying Pathway for Rugby World Cup 2027. [w:] AmericasRugbyNews [on-line]. 2024-07-02. [dostęp 2024-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-07)]. (ang.).
  8. Brasil comenzó con el pie derecho. Sudamérica Rugby. [dostęp 2024-08-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-21)]. (hiszp.).
  9. Everything you need to know about the Pacific Nations Cup. World Rugby, 2024-08-01. [dostęp 2024-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-14)]. (ang.).
  10. 2025 Pacific Nations Cup Confirmed as Canada's Direct Qualification Pathway to Rugby World Cup 2027. Rugby Canada, 2024-08-13. [dostęp 2024-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-08-14)]. (ang.).