Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Sawik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sawikjęzyk komputerowy i translator języka symbolicznego pracujący na podstawowym, najniższym[a], poziomie oprogramowania komputerów serii Mera 300. Jest to język symboliczny (według współczesnej nomenklaturyasembler). Kod źródłowy w tym języku programowania składa się z rozkazów zapisanych w postaci dwuliterowgo kodu mnemotechnicznego, za którym umieszcza się wyrażenie adresowe. Może ono zawierać zmienne, etykiety, liczby oraz cztery podstawowe operatory arytmetyczne. Zapis wyrażeń arytmetycznych nie jest jednak zgody z konwencją stosowaną w matematyce, gdyż wszystkie operatory mają jednakowy priorytet i są wykonywane od lewej do prawej strony, w kolejności ich wystąpienia w wyrażeniu[1][2].

Rozszerzeniem możliwości tego języka i translatora był makrogenerator NATRENT. Podstawową funkcją tego programu była realizacja możliwości stosowania w programowaniu zestawu makroinstrukcji, oraz inne operacje takie jak współpraca z dyskami magnetycznymi, stronicowanie zbyt dużych objętościowo programów, czy operowanie na polach wielobajtowych[1].

  1. Jako pierwszy poziom oprogramowania systemów komputerowych serii Mera 300 literatura przedmiotu narzędzia programowe do budowy oprogramowania.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Niedzielska i in. 1982 ↓, s. 424-425.
  2. Dańda i in. 1977 ↓, s. 133-134.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jerzy Dańda, Irena Malerczyk-Dańda: cz. II Oprogramowanie. W: A.T. Bielewcew, Jerzy Dańda, Irena Malerczyk-Dańda, Tibor Pongrácz, Jaroslav Vlček: Informatyka w krajach RWPG. T. Informatyka w Polsce. Warszawa: w Polsce: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1977. (pol. • ros. • węg. • cz.).
  • Praca zbiorowa pod redakcją Elżbiety Niedzielskiej: Informatyka. Poradnik dla ekonomistów. Wyd. II poprawione i uzupełnione. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, 1982. ISBN 83-208-0065-X. (pol.).