Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Sounds

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sounds
Częstotliwość

Tygodnik

Państwo

 Wielka Brytania

Wydawca

United Newspapers

Tematyka

muzyka

Pierwszy numer

10 października 1970

Ostatni numer

6 kwietnia 1991

Sounds – to brytyjski tygodnik muzyczny, publikowany od 10 października 1970 do 6 kwietnia 1991.

Czasopismo było produkowane przez United Publications (będącą częścią Morgan-Grampian), organizacji założonej przez Jacka Huttona i Petera Wilkinsona, którzy opuścili redakcję magazynu Melody Maker w celu utworzenia własnej firmy. Sounds było ich pierwszym projektem, pierwotnie dotyczącym rocka progresywnego i przez autorów uważany był za „lewicowy Melody Maker”. Sounds miał w intencji twórców być rywalem wobec czasopism takich jak Melody Maker oraz New Musical Express (NME). Magazyn był znany głównie dzięki zamieszczaniu w numerach plakatów artystów w środku gazety (początkowo tylko czarno-białe, ale od 1971 także w kolorze), a następnie dzięki reklamowaniu na okładkach numerów artystów heavymetalowych (głównie z nowej fali brytyjskiego heavy metalu)[1] oraz muzyków Oi! w szczycie sławy tych gatunków muzycznych (późne lata 70.-wczesne lata 80.)[2] Sounds był pierwszą gazetą zamieszczającą na okładkach zdjęcia artystów punkowych[potrzebny przypis], zdobywając tym samym reputację pierwszego czasopisma reklamującego tę muzykę. Także pojęcie britpopu pojawiło się po raz pierwszy właśnie w Sounds. Redaktorzy magazynu podkreślali, jak ważna jest regionalna scena muzyczna Wielkiej Brytanii, i reklamowała każdą nową grupę muzyczną z kraju.

John Robb, współpracujący z Sounds muzyk, przeprowadził pierwszy wywiad z Nirvaną w 1989, który zamieścił dziennikarz Keith Cameron[3].

Jeden z „trójcy” najważniejszych magazynów muzycznych Wielkiej Brytanii (razem z Melody Maker i NME), Sounds przestał istnieć w 1991, po tym, gdy wydawca United Newspapers sprzedał wszystkie swoje czasopisma muzyczne organizacji EMAP Metro, a Morgan-Grampian został przejęty przez United Business Media – wtedy znanej jako United News and Media – w 1987. Na podstawie Sounds stworzono magazyn Kerrang![1]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Denim and Leather – 1979. W: John Tucker: Suzie Smiles... The New Wave of British Heavy Metal. Church Stretton, Shropshire, UK: Independent Music Press, 2006. ISBN 978-0-9549704-7-5.
  2. Cockney Rejects: History and Pictures / Oi Music / Punk Rock. Punkmodpop.free.fr. [dostęp 2016-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-28)].
  3. John Robb: Classic Interview: Nirvana 1989. Clashmusic.com, 25 października 2009. [dostęp 2016-09-25].