Strój dobrzyński
Strój dobrzyński – strój ludowy noszony na terenie ziemi dobrzyńskiej. W tradycji ludowej strój rozkwitł w latach 70. XIX wieku i zanikł dość wcześnie w wyniku wymieszania się kultury ludowej z kulturą miejską[1]. Do czasów współczesnych nie przetrwały żadne części stroju ludowego ziemi dobrzyńskiej, aczkolwiek zachowały się ich opisy w monografii etnograficznej Lud Oskara Kolberga. Wiadomo, że strój kobiecy swoją kolorystyką przypominał strój kujawski[1], zaś męski – strój chełmiński.
Wygląd
[edytuj | edytuj kod]Strój kobiecy
[edytuj | edytuj kod]Strój kobiecy składał się z koszuli z białego płótna, halki, kaftana wykonanego z sukna, batystowej kryzy, fartuszka i spódnicy, która mogła mieć różne barwy: beżową, zieloną, niebieską, pomarańczową czy bordową. Szyję zdobiły często czerwone korale. Noszono także gorset, białe pończochy, a na nogach skórzane trzewiki. Na zwinięty warkocz wkładano toczek[2].
Strój męski
[edytuj | edytuj kod]Mężczyźni nosili granatowe sukmany i płaszcze z granatowego sukna, opończę lub kożuch zimą. Na koszulę zakładali spencer granatowy, ozdobiony guzikami. Kołnierzyk od białej koszuli wywijany był na czerwoną chustę otulającą szyję. Bogatsi nosili szare sukienne ubrania w rodzaju czamarek, obszywane czarnym barankiem, szamerowane zdobniczo z przodu. Głowę okrywano czarnym kapeluszem, z szerokim rondem, zwężającym się lekko ku górze. Zdarzało się zdobienie kapelusza u młodszych mężczyzn rodzajem sprzączki lub aksamitki, zatykanymi za sprzączkę pawimi piórami. Płaszcze przewiązywano włóczkowym pasem, a końce pasa puszczane były po obu stronach[3].
Rekonstrukcja stroju
[edytuj | edytuj kod]Z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej oraz Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą powstał projekt odtworzenia wizerunku stroju dobrzyńskiego, który opracował doktor Aleksander Błachowski z Torunia[2]. Dnia 22 października 2016 r. została zaprezentowana zrekonstruowana wersja stroju ziemi dobrzyńskiej w Świetlicy Wiejskiej w Sosnowie w ramach projektu zrealizowanego przez Fundację Ziemia Dobrzyńska i Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej[1].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c PREZENTACJA STROJU DOBRZYŃSKIEGO [online], rogowo.pl [dostęp 2023-01-01] .
- ↑ a b Bożena Ciesielska, Krótka charakterystyka regionu [w:] Serwis Urzędu Miasta i Gminy Skępie
- ↑ Mirosław Krajewski, Powiat lipnowski. Materiały monograficzne i albumowe, Brodnica-Lipno 2018, s. 124-126, ISBN 978-83-65-394-36-1.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Oskar Kolberg Lud, tom XXXXI cz. 6 „Dzieła wszystkie – Mazowsze”
- K. Moszyński Polski Atlas Kultury Ludowej
- dr. Aleksander Błachowski Materiały do historii i rekonstrukcji chłopskich ubiorów Ziemi Dobrzyńskiej