Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

System e-TOLL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Znak informacyjny kierujący do Miejsca Obsługi Klienta

System e-TOLL – stworzony i nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej system poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce. 1 października 2021 roku zastąpił obowiązujący od lipca 2011 roku system viaTOLL[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

1 lipca 2020 roku Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejął od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych i opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, a także utrzymanie, eksploatowanie i rozwijanie elektronicznego systemu poboru opłat[2]. W ramach realizacji tych zdań został stworzony system e-TOLL[3].

Pierwszy etap

  • czerwiec 2021 – uruchomienie poboru opłaty w e-TOLL dla pojazdów ciężkich o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony i autobusów na płatnych odcinkach dróg w całym kraju;
  • do 30 września 2021 trwał okres przejściowy, w którym funkcjonowały dwa systemy e-TOLL i viaTOLL;
  • od 1 października 2021 jedynym systemem opłaty elektronicznej na państwowych drogach płatnych w Polsce jest e-TOLL.
Znak informacyjny kierujący do Miejsca Obsługi Klienta – system e-TOLL

W pierwszym etapie do korzystania z systemu e-TOLL zobowiązani zostali użytkownicy pojazdów samochodowych lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownicy autobusów niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych. Wśród pojazdów tych mogą się znaleźć samochody osobowe poruszające się wraz z przyczepą, jeśli łączna dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu przekracza 3,5 tony[4].

Drugi etap i późniejsze zmiany

  • 1 grudnia 2021 – likwidacja Manualnego Systemu Poboru Opłat na odcinkach autostrad: A2 Konin Wschód – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice Sośnica i uruchomienie na tych odcinkach usługi e-bilet autostradowy[5], z systemu e-TOLL korzystają pozostałe pojazdy. Użytkownicy tych odcinków opłacają przejazd za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub przez e-bilet autostradowy[6];
  • 1 lipca 2023 r. – zniesienie opłat za przejazdy pojazdami lekkimi na odcinkach, na których miał zastosowanie e-bilet autostradowy. Zmiana dotyczy użytkowników samochodów osobowych, motocykli i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony[7].

Wpływy z poboru opłaty elektronicznej zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, z którego finansowana jest budowa i utrzymanie dróg krajowych. Wysokość opłaty elektronicznej uzależniona jest od kategorii pojazdu, rodzaju drogi i klasy emisji spalin.

Baner oznaczający pasy jezdni wydzielone dla użytkowników systemu e-TOLL

Technologia

[edytuj | edytuj kod]

System e-TOLL został stworzony w oparciu o technologię pozycjonowania satelitarnego (GNSS). Dane geolokalizacyjne przesyłane są do systemu w celu naliczenia należnej opłaty za zrealizowany przejazd odcinkami dróg płatnych. System e-TOLL zastąpił oparty na technologii radiowej (DSRC(inne języki)) system viaTOLL.

Do przekazywania danych geolokalizacyjnych, użytkownicy systemu e-TOLL mogą wybrać:

  • aplikację mobilną e-TOLL PL[8]
  • urządzenia pokładowe OBU (On Board Unit)[9]
  • ZSL – Zewnętrzny System Lokalizacyjny[10]

Za pośrednictwem aplikacji mobilnej[11] oraz urządzeń OBU i ZSL[12] możliwe jest przesyłanie danych lokalizacyjnych do rejestru zgłoszeń SENT[13]. W ramach systemu e-TOLL użytkownicy będą mogli korzystać z Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS)[14].

Do systemu można rejestrować się online (np. na stronie internetowej systemu e-TOLL, przez e-urząd skarbowy), osobiście w punkcie obsługi klienta e-TOLL a także za pośrednictwem wybranego operatora kart flotowych oferującego takie usługi[15].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. System e-TOLL. To on zastąpi pobor opłat viaTOLL [online].
  2. KAS przejmuje pobór opłaty za przejazd drogami krajowymi [online].
  3. Ustawa z dnia 06.05.2020 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw [online].
  4. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym [online].
  5. System poboru opłat e-Toll w Polsce. Od grudnia 2021 r. bez szlabanów na płatnych państwowych autostradach [online].
  6. Od 1 grudnia koniec szlabanów na państwowych autostradach – Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa – Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa [dostęp 2021-11-26] (pol.).
  7. Zniesienie opłat za przejazdy pojazdów lekkich po państwowych autostradach od lipca - Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa [dostęp 2023-06-28] (pol.).
  8. Aplikacja e-TOLL [online].
  9. Urządzenia OBU [online].
  10. Zewnętrzny System Lokalizacyjny [online].
  11. Aplikacje mobilne do e-TOLL i SENT – Komunikaty – ministry-of-finance [online], puesc.gov.pl [dostęp 2021-07-19].
  12. SENT ZSL/OBU – Ministerstwo Finansów [online], test.puesc.gov.pl [dostęp 2021-07-19].
  13. e-Przewóz – Ministerstwo Finansów [online], puesc.gov.pl [dostęp 2021-07-19].
  14. EETS [online].
  15. E-TOLL — rejestracja firm, punkty dystrybucji, urządzenia. Wszystko o nowym systemie [online], Blog Ucando.pl - sklepu z częściami samochodowymi, 6 grudnia 2021 [dostęp 2022-03-28] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]