Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Wikipedia:Zmarli wikipedyści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ta strona jest miejscem pamięci o zmarłych członkach polskojęzycznej społeczności wikipedystów a także o zmarłych członkach projektów siostrzanych
Byliście jednymi z nas. Będziemy jednymi z Was. Spoczywajcie w pokoju. Nie zapomnimy Waszego wkładu

Osoby wymienione na tej stronie edytowały jeden lub więcej projektów Wikimedia w języku polskim. Prosimy nie dodawać osób, co do których nie ma pewności, że zmarły – każda informacja powinna być weryfikowalna. Prosimy utrzymywać porządek chronologiczny. Na stronie Wikipedia:Upamiętnienie zmarłych wypisane zostały dobre praktyki dotyczące upamiętniania zmarłych wikimedian.

Maciej Ostrowski

MOstrows, zm. 24 września 2007

Był aktywnym edytorem od 23 stycznia 2006. Jego wkład był związany przede wszystkim z pasją, jaką była chemia. Zawodowo zajmował się zagadnieniami związanymi z chemią organiczną jako doktor inżynier chemii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Swoje edycje podzielał z drugą pasją jaką była turystyka, przede wszystkim edytując hasła związane z turystycznymi marszami na orientację. Przez kilka lat walczył z chorobą, a przez 488 ostatnich dni pisał blog. Zmarł 24 września 2007 w Warszawie, w wieku 33 lat[1].

Karol Sabath, zm. 10 października 2007

Paleontolog, ewolucjonista i zdeklarowany przeciwnik kreacjonizmu. Wykonał niewiele edycji, jednak znacząco przyczyniły się one do poprawy jakości edytowanych haseł, co zostało docenione przez innych wikipedystów. Zmarł po ciężkiej chorobie 10 października 2007[2].

Tomasz Górski

Togo, zm. maj/czerwiec 2009

W społeczności wikipedystów mało komu był znany jako Tomasz Górski, ale pod nazwą użytkownika Togo dał się poznać jako autor kilkunastu tysięcy edycji. Edytował od 10 czerwca 2004.

Pisano o nim (za: Wikipedystów portret własny): Siła spokoju, humanizmu i kultury osobistej. Specjalista od religii, prawdopodobnie zawodowo związany z religioznawstwem (chociaż niektórzy uważają, że z psychologią i się go boją (lub polecają znajomym)). Z kulturą i dużą fachowością rozwiązał trwający od niepamiętnych czasów konflikt wokół edycji hasła Świadkowie Jehowy. Pisał od czasu do czasu interesujące hasła o wyznaniach chrześcijańskich, o których nikt oprócz niego samego nigdy nie słyszał.

Zmarł na przełomie maja i czerwca 2009 roku w swoim domu w Jerozolimie[3].

Aleksander von Freyer

Alexvonf, zm. 26 września 2009

Urodzony w Warszawie germanista, wykładowca historii i literatury niemieckiej na uniwersytecie w Lund, przez kilka lat właściciel śląskiego zamku. Był współpracownikiem „Gazety Jaworskiej” i „Nowej Gazety Jaworskiej” (1992–2000) oraz „Ziemi Jaworskiej” (1993–1996). W 2000 został honorowym obywatelem Jawora[4]. Wikipedię zaczął edytować w marcu 2004, dzieląc swój czas i zainteresowanie między polską i niemiecką jej wersję. Specjalizował się w falerystyce i genealogii, stworzył wiele artykułów o orderach i odznaczeniach oraz o rodzie Bonapartów. Jego dziełem są także: hasło o Liceum Warszawskim i wiele biogramów jego profesorów i wychowanków. Zmarł 26 września 2009[5].

Marcin Alfutowski

Joymaster, zm. 4 listopada 2010

Zawodowy żołnierz. Dołączył do grona wikipedystów w sierpniu 2004. Od tego czasu był bardzo płodnym redaktorem, a jego główne zainteresowania koncentrowały się wokół tematów związanych z wojskowością oraz zespołu Depeche Mode. W grudniu 2005 otrzymał uprawnienia administratora Wikipedii. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 4 listopada 2010[6].

Jarosław Zieliński

Jarosław Zieliński, zm. 7 sierpnia 2012

Politolog, informatyk, poeta, od 1996 prowadził serwis winter.pl, jak też wiele innych projektów (był m.in. pomysłodawcą usenetowej grupy pl.hum.poezja). Na polskiej Wikipedii aktywny w latach 2009–2010. Zajmował się tutaj hasłami z tematyki metodologii pracy naukowej, politologii i marketingu politycznego. Zmarł nagle 7 sierpnia 2012[7].

Paweł Sutowicz

PS., zm. 25 listopada 2012

Licealista, zapalony kibic, znawca angielskiej piłki nożnej. Na Wikipedii był jednym z najmłodszych administratorów – uprawnienia uzyskał w piętnastym roku życia. Tytan pracy i samouk – w rok opanował język angielski tak, że praktycznie bez błędu tłumaczył artykuły z angielskiej Wikipedii. Walnie przyczynił się do kilku medali i dobrych artykułów. Był bezgranicznie poświęcony swojemu hobby – potrafił ostatnie oszczędności wydać na dobry słownik. Szybko rozpoczął współpracę z profesjonalnym portalem sportowym i tam zarobił swoje pierwsze pieniądze, z których był bardzo dumny. Zapowiadał się na doskonałego dziennikarza sportowego. Zmarł 25 listopada 2012[8].

Anna Zielińska

Babcia Hania, zm. 24 marca 2014

Babcia Hania niemal od chwili stworzenia polskiej Wikipedii była jej czytelnikiem i pośrednim współtwórcą, udostępniając innym wikipedystom posiadane w domu źródła – stare encyklopedie, słowniki i fotografie. Zachęcona do aktywnego edytowania, od stycznia 2007 do czerwca 2011 wykonała około stu edycji w polskiej wiki. Nie jest to może oszałamiająca liczba, ale biorąc pod uwagę jej wiek (urodziła się w 1924), a także i fakt, że była członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska (wzięła udział w jednym ze spotkań SWMPL w Poznaniu), a przede wszystkim spore zasoby udostępnionych źródeł, nie można zapomnieć o Jej wkładzie w tworzenie projektu. Pod koniec życia stan Jej zdrowia nie pozwalał już na samodzielną aktywność przy komputerze, ale niemal do samej śmierci wspierała projekt. Zmarła 24 marca 2014 w dziewięćdziesiątym roku życia[9], będąc najstarszą polską wikipedystką (a zapewne jedną z najstarszych również w świecie).

Steifer, zm. 8 października 2015

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z wykształcenia historyk i konserwator starodruków, z zamiłowania malarz i heraldyk. Autor obrazów przestrzennych malowanych na blatach stołów, malarstwa sztalugowego i ściennego oraz ilustracji do książek. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz Polskiej Wspólnoty Heraldycznej, a także konsultant ds. plastycznych Związku Szlachty Polskiej. W Wikipedii autor ponad 12 tysięcy edycji (a także ponad tysiąca na Wikimedia Commons). W naszej społeczności był cenionym specjalistą w dziedzinach heraldyki i genealogii. Mieszkał w Trójmieście. Zmarł 8 października 2015 w wieku 59 lat. Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[10].

Belissarius, zm. 4 listopada 2015

Historyk, opozycjonista w okresie PRL, działacz polonijny. Wikipedysta od 2004. Edytował z Chicago. Był bardzo zaangażowany w projekt – w samej polskojęzycznej Wikipedii wykonał prawie 108 tysięcy edycji. Przez długi czas prowadził Wikiprojekt Czy wiesz (troszczył się o tę rubrykę i przypominał społeczności o okazjach na Megaczywiesze i o propozycjach oczekujących na sprawdzenie). Napisał wiele medalowych artykułów z historii wojskowości oraz dopracowywał PANM. Działał też w anglojęzycznej Wikipedii i na Commons (łącznie kolejne 3 tysiące edycji). Po północy 20 października 2015 (UTC-6) wykonał dwie ostatnie edycje. Około godzinę później w jego domu wybuchł pożar. Belissarius zatruł się czadem i już nie odzyskał przytomności. Zmarł 4 listopada 2015[11][12].

Jacek Rossakiewicz, zm. 24 września 2016

Malarz, teoretyk sztuki, filozof, architekt wnętrz, publicysta i niezależny analityk systemów monetarnych. Wikipedysta od 2005. Edytował hasła związane z malarstwem. Zmarł 24 września 2016[13].

Krzysztof Machocki

Halibutt, zm. 31 stycznia 2018

Dziennikarz, absolwent UW, wikipedysta od 2003 do końca. Autor ponad 80 tysięcy edycji w różnych projektach i wersjach językowych. Długo aktywny głównie w anglojęzycznej Wikipedii. Wrócił do naszej społeczności, kiedy został rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Funkcję tę pełnił od października 2014. Oprócz typowej aktywności rzecznika (m.in. aktualizowania strony Wikipedia w mediach) zajmował się też projektami edukacyjnymi. Zmarł po kilkutygodniowej chorobie 31 stycznia 2018 w wieku 36 lat. Zostawił żonę i dwójkę małych dzieci[14].

Marek Zieliński

MarekZielinski, zm. 2 listopada 2019

Był wieloletnim wiceprezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Urodzony w 1950 roku, zm. 2 listopada 2019 w Nowym Jorku[15].

Marek Ługowski

Mareklug, zm. 21 stycznia 2020

W Wikipedii aktywny od 2006 roku do 2018 roku, zajmował się m.in. tematami związanymi z lotnictwem, Stanami Zjednoczonymi oraz edycją szablonów. Nie ukończywszy Liceum Zamoyskiego w Warszawie emigrował do USA; na stałe mieszkał w Chicago, gdzie też zmarł[16].

Jan Rubinowicz

Szczebrzeszynski, zm. 30 września 2021

Architekt i tłumacz. Syn Wojciecha. Urodzony we Lwowie 28 lutego 1931. Wikipedysta od 2009 roku.

Andrzej Świniarski

Anwar2, zm. 14 marca 2023

Historyk, regionalista, dziennikarz i fotograf. W Wikipedii aktywny od 2012 roku do 2022 roku. Działał na rzecz Stowarzyszenia Wikimedia Polska, którego był członkiem od 2012 roku. Edytował hasła związane z fotografią, a podczas zlotów służył aparatem. Zmarł 14 marca 2023 roku w wieku 75 lat[17].

Maciej Szczepańczyk

Mathiasrex, zm. 19 marca 2023

Historyk, harcerz Czarnej Jedynki. Wikipedysta od stycznia 2006, jeden z najbardziej aktywnych edytorów na polskiej Wikipedii (ponad 345 tys. edycji, w 2020 był edytorem z największą liczbą edycji na pl.wiki). Również na Wikipedii specjalizował się w tematyce historycznej, był autorem wielu map. Na Wikiźródłach opublikował wiele swoich przekładów tekstów źródłowych. Zmarł w wieku 52 lat, pochowany jest na Cmentarzu Wolskim w Warszawie[18].

Romuald Wróblewski

Romuald Wróblewski, zm. 2 czerwca 2023.

Kaliszanin, Wikipedysta od października 2006. Autor wielu artykułów biograficznych i historycznych, poświęconych Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej[19].

Bogmis, zm. 1 lipca 2023

Dziennikarz i popularyzator nauki, z wykształcenia matematyk. Współpracował z TVP, w latach 90. organizował polską edycję miesięcznika „PC Magazine”. Na polskiej Wikipedii od października 2001, był autorem wielu definicji matematycznych. Zmarł w wieku 87 lat[20][21].

Tomasz Dąbski

CzarnyZajaczek, zm. 13 lipca 2023

Twórca Lubelskiego Portalu Informatycznego. Urodzony w 1984 roku. Konto na Wikipedii założył w 2004 roku. Zmarł 13 lipca 2023[22].

Borysław Kozielski

Borys Kozielski, Borysław Kozielski, zm. 17 sierpnia 2023

Politolog, dziennikarz i podkaster. Założyciel fundacji "Otwórz się". Wikipedysta od stycznia 2005 roku. Twórca plików audio, zwłaszcza podkastów, zarówno dotyczących Wikipedii, jak i społeczności Wikimediów. Jego twórczość wzbogaciła Commons, m.in. nagrania kolęd polskich. Jego dziełem był również projekt Wikiradio. Był jednym z inicjatorów i organizatorów lokalnych spotkań wikipedystów z Warszawy i okolic. Urodzony 17 maja 1964 roku[23].

KWZi, wcześniej Kwz, zm. 1 listopada 2023

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej, lekarz wojskowy, profesor medycyny, patomorfolog, do przejścia na emeryturę wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

W Wikipedii działał aktywnie w latach 2005-2007; był autorem ponad tysiąca edycji (w tym dwudziestu kilku całkiem nowych haseł), zwłaszcza z dziedzin powiązanych z medycyną, historią II wojny światowej, wojskowością, a także z geografią czy też topografią Łodzi (gdzie mieszkał od ukończenia studiów) i jej okolic. Ze swoich zagranicznych podróży (m.in. Bornholm, Palestyna, Hawaje, Chiny) przywoził zdjęcia, które udostępnił w Wikimedia Commons.

Uczestniczył też w zlocie Stowarzyszenia Wikimedia Polska we Wrocławiu w kwietniu 2006 roku.

Zmarł w wieku 73 lat; spoczął na Cmentarzu Wojskowym św. Jerzego w Łodzi[24].

Joanna Kośmider, zm. 23 listopada 2023.

Inżynier-chemik, specjalizująca się w dziedzinie inżynierii środowiska, w olfaktometrii przemysłowej i środowiskowej. Profesor dr hab. nauk technicznych, związana Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Na Wikipedii od 2010 roku, autorka blisko 60 tysięcy edycji.

Podkreślała, że "byłoby wspaniale, gdyby wszyscy emerytowani nauczyciele zechcieli poświęcić energię i wolny czas na popularyzację swoich dziedzin wiedzy w naszej Wikipedii". Zmarła w wieku 85 lat[25].

Mirosław Lech Bogdanowicz

Litwin Gorliwy, wcześniej Picus viridis i Kaszkawal, zm. maj 2024.

Z wykształcenia informatyk, wieloletni pracownik Krajowego Biura Wyborczego. Rodowity warszawiak, miłośnik swojego miasta oraz Krakowa.

Swoją działalność na Wikipedii rozpoczął w grudniu 2005, był autorem około 78 tysięcy edycji, aktywnym administratorem, a przez wiele lat stanowił filar Wikiprojektu Rocznice. Wśród jego wszechstronnych zainteresowań znajdowały się historia oraz biografie słynnych Polaków – zawsze gotów był do pomocy w sprawdzeniu lub dostarczeniu informacji źródłowych z PSB lub innych pozycji ze swojego księgozbioru. Regularnie uczestniczył w Warszawskich Otwartych Wikispotkaniach. Od maja 2007 roku należał do Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Na Wikipedystów portret własny pisano o nim, że zaglądających na jego stronę wikipedysty „przestrzega przed wadami, których nie posiada, ogólnie zresztą sporo czasu zabiera mu ukrywanie swoich licznych zalet”.

Zmarł w wieku 63 lat.

Mokowal, zm. 17 lipca 2024.

Polska geolog, długoletnia wykładowczyni Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W tej dziedzinie edytowała również Wikipedię polską i angielską.


Przypisy

  1. Maciej Ostrowski. Koło PTTK nr 1 "Jedynka". [dostęp 2023-02-10].
  2. Włodzimierz Mizerski: Przegląd Geologiczny, vol. 55, nr 12/2, 2007. 2007. [dostęp 2023-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-10)]. (pol.).
  3. Informacja nadesłana na OTRS (wątek 2009060710010243). Dane personalne i nazwę użytkownika skojarzono na podstawie wypowiedzi na liście dyskusyjnej WikiPL-l z 2005 roku - dokładnie mejl datowany "sob. 2005-06-18 00:21".
  4. Aleksander von Freyer. Urząd Miejski w Jaworze (jawor.pl), 2011-04-20. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2016-03-04)].
  5. Data śmierci ustalona przez Markiela w szwedzkim urzędzie ewidencji ludności.
  6. Marcin Alfutowski : Nekrolog. Gazeta Pomorska. s. 2010-11-15. [dostęp 2010-12-01]. (pol.).
  7. Jarosław Zieliński 04.01.1971 - 07.08.2012 - O Nim. kupamieci.pl, 2012-08-08. [dostęp 2012-08-09].
  8. Andrzej Kosowski: Zmarł Paweł Sutowicz. eurofutbol.pl, 2012-11-27. [dostęp 2012-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (pol.).
  9. Nekrolog Anny Zielińskiej. gazeta.pl, 2014-03-26. [dostęp 2014-08-11]. (pol.).
  10. Zmarł Ś.P. Tomasz Steifer. Związek Szlachty Polskiej. [dostęp 2015-11-01].
  11. Red. Piotr Domaradzki nie żyje. dziennikzwiazkowy.com, 2015-11-04. [dostęp 2015-11-04].
  12. Red. Piotr Domaradzki ofiarą pożaru w Portage Park. dziennikzwiazkowy.com, 2015-10-20. [dostęp 2015-11-04].
  13. Jacek Andrzej Rossakiewicz - nekrolog [dostęp z dnia: 2016-10-01]
  14. Krzysztof Machocki - nekrolog [dostęp z dnia: 2018-02-08]
  15. Żegnamy dr. Marka Zielińskiego. www.pilsudski.org. [dostęp 2023-11-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-03)].
  16. Marek Wojciech Lugowski, 1959-2020 [online], asgp.org [dostęp 2021-07-29].
  17. Dariusz Piekarczyk, Nie żyje Andrzej Świniarski z Warty. Kochał swoje miasto, fotografował ZDJĘCIA [online], Sieradz Nasze Miasto, 14 marca 2023 [dostęp 2023-03-15] (pol.).
  18. Maciej Piotr Szczepańczyk 15.08.1970 - 19.03.2023 - Zdjęcia, filmy, muzyka [online], KuPamięci [dostęp 2023-11-09].
  19. Zmarł Romuald Wróblewski (wielkopolskawschodnia) - Kalisz - Forum dyskusyjne | Gazeta.pl [online], Forum.gazeta.pl, 25 lipca 2022 [dostęp 2024-01-01].; potwierdzone przez Kriis bis
  20. Redakcja, Bogdan Miś, przyjaciel i współtwórca internetowej strony Monitora Konstytucyjnego, umarł 2 lipca [online], Monitor Konstytucyjny, 2 lipca 2023 [dostęp 2023-07-02] (pol.).
  21. Bogdan Miś. wyborcza.pl, 2023-07-07. [dostęp 2023-08-09].
  22. na podstawie wniosku na stronie PdA.
  23. Nekrolog [online], Elizjum [dostęp 2023-08-18] (pol.).
  24. B.Mucha; „Primus”: Ostatnie pożegnanie śp. prof. Krzysztofa Zielińskiego. Parafia Wojskowa pw. św. Jerzego, 2023-11-08. [dostęp 2023-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-11-09)]. (pol.).
  25. Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 23.11.2023 zmarła prof. Joanna Kośmider [online], Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie [dostęp 2023-11-27] (pol.).