Wikiprojekt:GLAM/Art+Feminism/Muzeum Sztuki w Łodzi
O co chodzi?
[edytuj | edytuj kod]Cel spotkania
[edytuj | edytuj kod]Międzynarodowa inicjatywa Art and Feminism (Art+Feminism) to odbywające się od 2014 roku spotkania i warsztaty edytowania Wikipedii skierowane na treści dotyczące kobiet, w szczególności artystek, i ich twórczości. Jednym z głównych celów projektu jest wyrównywanie dysproporcji w Wikipedii, którą redaguje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet. Spotkania te pozwalają uczestniczkom (i uczestnikom) zdobyć umiejętności pozwalające na sprawne edytowanie Wikipedii; jednym z celów inicjatywy jest zwiększenie liczby redaktorek wolnej encyklopedii. Spotkania w ramach Art+Feminism odbywały się dotąd w ponad 17 krajach na całym świecie. Tegoroczna edycja jest 6. W Polsce spotkania A+F odbywają się po raz drugi.
Informacja dla uczestników: Sieć WIFI MS1, hasło w przeglądarce: MuzeumSztuki
Gdzie i kiedy?
[edytuj | edytuj kod]Zapraszamy na warsztaty Art + Feminism w Muzeum Sztuki w Łodzi. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w sobotę i niedzielę 30 i 31 marca w godzinach 11.00-17.00 w Muzeum Sztuki MS1 przy ul. Więckowskiego 36 w bibliotece (IV piętro). Zapewniamy kawę, ciasteczka i przyjazną atmosferę! Udział w spotkaniu i szkoleniu edytowania jest bezpłatny. Prosimy tylko zapisać się na warsztat (można dołączyć tylko na godzinę lub kilka w wybranym dniu!) wysyłając email z imieniem i nazwiskiem (LUB nickiem w Wikipedii) na adres kultura@wikimedia.pl
Terminy i informacje na stronie internetowej Muzeum Sztuki w Łodzi -->
Zapewnimy tutoriale dla początkującej wikipedystki i początkującego wikipedysty: materiały referencyjne, opiekę nad dziećmi i napoje. Przynieś swój komputer, przewód zasilający i pomysły do wpisów, które wymagają aktualizacji lub stworzenia. Najlepiej przynieść również artykuł lub książkę (lub link do strony internetowej) która posłuży jako źródło przypisów do artykułu.
- Prosimy uczestniczki i uczestników spotkania o założenie konta w Wikipedii (tu instrukcje) przed przybyciem na spotkanie.
- Warto również zapoznać się z podstawowymi informacjami o tym, jak napisać artykuł.
* Art and Feminism w MS2 - Statystyki (dopisz się!)
Plan spotkania
[edytuj | edytuj kod]Wydarzenie pomyślane jest jako dwudniowe (do czego gorąco zachęcamy, bo pragniemy stworzyć jak najwięcej i jak najlepszych artykułów do Wikipedii, ale zapraszamy wszystkich, którzy mogą w nim uczestniczyć tylko przez jeden dzień, w sobotę lub w niedzielę. Można też wziąć udział w wydarzeniu zdalnie. Wymaga to jedynie dobrego internetu oraz możliwości nawiązania połączenia Skype/hangout, by raz na dwie godziny konsultować się z innymi redaktorkami i redaktorami. Tych, które i którzy nie mają chęci pisać artykułu, ale znają dobrze języki obce, zapraszamy do tłumaczenia tekstów z Wikipedii na polski. O wielu artystkach i aktywistkach nie wiemy, a chcemy wiedzieć!
Zachęcamy do rejestrowania się jako redaktorki/redaktorzy Wikipedii i na stronie wydarzenia. W razie wątpliwości prosimy o mail. Zapraszamy również do odwiedzenia nas w MS2. Przyjaciele zawsze mile widziani.
Sobota 30 marca
[edytuj | edytuj kod]- Art+Feminism - krótka prezentacja
- Krótka prezentacja o Wikipedii i Wiki Commons
- Zasady edytowania Wikipedii
- Prezentacja edycji artykułu w Wikipedii na przykładzie
- Praca w grupach
- Oprowadzanie po wystawie
Niedziela 31 marca
[edytuj | edytuj kod]- Przywitanie
- Dzień drugi: pytania i odpowiedzi
- Ładowanie zdjęć do Wiki Commons i ilustrowanie --- prezentacja
- Przerwa kawowa
- Praca w grupach
- Prezentacja rezultatów, pytania i odpowiedzi
Poznaj Wikipedię i Wikimedia Commons
[edytuj | edytuj kod]Każdy może się przyczynić do postępu prac nad pierwszą polską wolną encyklopedią. Strony typu wiki rozwijają się dzięki użytkowniczkom i użytkownikom. Nie są potrzebne specjalne umiejętności informatyczne, pozwolenia ani uprawnienia. Edytowanie jest łatwe. Jeżeli widzisz w Wikipedii braki, błędy, potrzebę uściślenia informacji – kliknij na zakładkę edytuj i wprowadź zmiany. Słabe artykuły możesz przeredagować albo napisać od nowa. Właśnie w ten sposób rozwija się Wikipedia.
Jeśli chcesz edytować Wikipedię
[edytuj | edytuj kod]- załóż konto użytkownika,
- spróbuj zrobić kilka prostych edycji,
- skontaktuj się z uczestnikami projektu GLAM-Wiki albo z przewodnikiem, możesz też przeczytać o interfejsie Wikipedii oraz FAQ (najczęściej zadawane pytania).
Podstawą Wikipedii jest dobra wola wolontariuszy. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj łatwo się je poprawia. Cieszymy się z każdej nowej uczestniczki i każdego nowego uczestnika. By Wikipedia mogła się rozwijać we właściwym kierunku, obowiązują nas pewne zasady. Przeczytaj: