Wymuszona konwersja
Wymuszona konwersja – konwersja na inną religię lub na ateizm wymuszona różnymi czynnikami. Do takich konwersji dochodziło w krajach podbitych przez islamskich władców lub w średniowiecznej Europie, gdzie w chrystianizowanych krajach zmuszano ludność do porzucenia dotychczasowych wierzeń i przejścia na chrześcijaństwo. Do takich konwersji dochodzi np. w Pakistanie[1]. Niekiedy w krajach islamskich, gdy ojciec przechodzi na islam, to dzieci także automatycznie stają się wyznawcami islamu[2], szczególnie gdy ojciec samotnie sprawuje opiekę nad dziećmi.
Sposoby wymuszania konwersji
[edytuj | edytuj kod]Konwersję wymuszano na różne sposoby. Wymuszano ją albo bezpośrednio (groźbami lub karami), lub pośrednio (dyskryminacją w sprawach urzędowych lub nakładaniem dodatkowych podatków).
Dżizja
[edytuj | edytuj kod]Dżizja to podatek religijny nakładany w niektórych krajach islamskich na innowierców lub ateistów. Powszechnie jest uznany za dyskryminację mniejszości religijnych, lecz strona islamska wysuwa argument[3], że muzułmanie płacą za to zakat, a oba te podatki są przeznaczane na potrzebujących.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Pakistan: wymuszone konwersje kobiet na islam [online], kosciol.wiara.pl [dostęp 2018-12-20] .
- ↑ Malezja: Kolejna wymuszona konwersja na islam [online], info.wiara.pl [dostęp 2018-12-20] .
- ↑ Prawa i obowiazki nie-muzułmanów w państwie islamskim [online], islam bez tajemnic, 24 lipca 2015 [dostęp 2018-12-20] (pol.).