Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie
Ilustracja
Logo XVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich
IO 1994

IO 2002

Stolica igrzysk

Nagano
 Japonia

Liczba ekip

72

Liczba sportowców

2302
(1488 mężczyzn i 814 kobiet)

Liczba konkurencji

68 w 7 dyscyplinach

Otwarcie

7 lutego 1998

Oficjalne otwarcie

Cesarz Japonii Akihito

Zamknięcie

24 lutego 1998

Przysięga olimpijska

Kenji Ogiwara

Znicz olimpijski

Midori Itō

Stadion

Stadion Olimpijski w Nagano

XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.

Wybór gospodarza

[edytuj | edytuj kod]

Do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 1998 roku kandydowało pięć miast: Aosta, Jaca, Nagano, Östersund oraz Salt Lake City. W czerwcu 1991 roku w Birmingham, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał z tego grona miasto organizatora igrzysk.

Miasta starające się o organizację XVIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Wyniki głosowania na gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998
Miasto Państwo Runda 1 Dogrywka 2 Runda 3 Runda 4 Runda 5
Nagano  Japonia 21 30 36 46
Salt Lake City  Stany Zjednoczone 15 59 27 29 42
Östersund  Szwecja 18 25 23
Jaca  Hiszpania 19 5
Aosta  Włochy 15 29

Ostatecznie gospodarza wyłoniono 15 czerwca 1991 roku, podczas 97. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Birmingham. W piątej turze głosowania, z liczbą 46 głosów, zwyciężyło japońskie Nagano. Do ostatniej tury głosowania dotarły, zgodnie z oczekiwaniami, Nagano i Salt Lake City. W finałowej rundzie, podobnie jak we wszystkich poprzednich, górą była japońska oferta, która wynikiem 46:42 zwyciężyła z amerykańską kandydaturą. Tym samym ZIO po 26 latach przerwy miały powrócić do Japonii.

Jeszcze przed dniem głosowania pojawiały się głosy, jakoby komitet organizacyjny igrzysk w Nagano korumpował głosujących w wyborach członków MKOl. Podczas wizytacji Japończycy mieli obsypywać oficjeli upominkami o łącznej wartości 0,5 miliona dolarów, a już w samym Birmingham sprezentować głosującym najnowocześniejsze kamery wideo. Kilka lat później głoszono także, iż niektórym członkom MKOl za przychylny głos proponowano 100 tysięcy dolarów. Japończycy do dziś odpierają te wszystkie zarzuty.

Do nieprawidłowości dochodziło najprawdopodobniej także już po otrzymaniu organizacji imprezy. W Japonii krążyły plotki na temat korupcji, do jakiej miało dojść podczas podpisywania kontraktów budowlanych. Wystarczy wspomnieć, iż zniszczone zostały wszystkie dokumenty z wykazem wydatków reprezentatywnych, a także tych poniesionych w trakcie starań o zimowe igrzyska olimpijskie. To nie był jednak koniec problemów, albowiem przygotowania olimpijskich obiektów były często torpedowane przez ekologów i przepisy regulujące ochronę środowiska. Rywalizację biathlonistów musiano przenieść z Hakuby do Nozawa Onsen, ponieważ strzały z karabinków mogły naruszyć spokój lęgu jastrzębia zwyczajnego. Trasa biegu zjazdowego została z kolei na prośbę MKOl przeniesiona na wyższą wysokość z powodu znajdującego się nieopodal parku ochrony przyrody. Japończycy wnieśli jednak do ZIO także nowoczesną technologię. Wprowadzono skanery tęczówki, mające dla bezpieczeństwa sprawdzać biathlonistów przed odbiorem karabinków. Na skoczniach narciarskich, zamontowano sprzęt Seiko – aparaty wykonujące 100 zdjęć na sekundę – dzięki któremu można było po raz pierwszy w historii wykonać automatyczny pomiar odległości.

XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się 7 lutego 1998 roku, ceremonią otwarcia na Stadionie Olimpijskim w Nagano. Do Japonii przybyło 2176 sportowców z 72 państw. Po sześciu latach przerwy do rywalizacji na ZIO powróciły Indie, Irlandia, Jugosławia i Korea Północna, zaś po dwudziestu dwóch – Iran. Olimpijski debiut na największej zimowej imprezie sportowej zaliczyły z kolei zespoły Azerbejdżanu, Kenii, Macedonii, Urugwaju i Wenezueli. W porównaniu z zawodami w Lillehammer, do Nagano nie przyleciały ekipy Fidżi, Meksyku, Samoa Amerykańskich, San Marino i Senegalu. Znicz olimpijski zapaliła Midori Ito, wicemistrzyni olimpijska w łyżwiarskiej konkurencji solistek z 1992 roku.

Dyscypliny olimpijskie

[edytuj | edytuj kod]

Państwa uczestniczące

[edytuj | edytuj kod]
Państwa biorące udział w XVIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Na zimowych igrzyskach w Nagano zadebiutowało 5 państw: Azerbejdżan, Kenia, Macedonia, Urugwaj i Wenezuela.

Klasyfikacja medalowa

[edytuj | edytuj kod]
Lp. Kraj
złoto

srebro

brąz

razem
1  Niemcy 12 9 8 29
2  Norwegia 10 10 5 25
3  Rosja 9 6 3 18
4  Kanada 6 5 4 15
5  Stany Zjednoczone 6 3 4 13
6  Holandia 5 4 2 11
7  Japonia 5 1 4 10
8  Austria 3 5 9 17
9  Korea Południowa 3 1 2 6
10  Włochy 2 6 2 10

Osiągnięcia Reprezentacji Polski

[edytuj | edytuj kod]
Osiągnięcia Reprezentacji Polski
dyscyplina konkurencja reprezentant miejsce
narciarstwo alpejskie kombinacja alpejska Andrzej Bachleda-Curuś 5.
biathlon 4x7,5 km sztafeta męska 5.
biathlon 7,5 km Anna Stera-Kustusz 6.
skoki narciarskie skoki drużynowe Reprezentacja narodowa 8.
łyżwiarstwo figurowe pary sportowe Dorota Zagórska i Mariusz Siudek 10.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]