Zlewnia
Zlewnia – obszar lądowy, z którego wody spływają do danej rzeki (albo jej części[1]) lub do danego jeziora, bagna, jak również innego obiektu hydrologicznego, zwanego recypientem lub odbiornikiem[2][3].
Zlewnia rzeki, gdy analizowana jest cała jej długość (do ujścia), jest tożsama znaczeniowo z dorzeczem[3]. Termin dorzecze bywa dodatkowo zawężany do zlewni rzek głównych, tj. uchodzących do morza lub innego akwenu[2].
Charakterystyka
[edytuj | edytuj kod]Zlewnia dotyczy zarówno wód powierzchniowych, jak i podziemnych. Ze względu na mające miejsce niekiedy różnice pomiędzy obszarami spływu podziemnego i powierzchniowego stosuje się rozróżnianie zlewni powierzchniowych (topograficznych) i podziemnych (hydrogeologicznych)[2].
Zlewnia wyraźnie wpływa na naturalną retencję wód, sposób zasilenia rzek i jezior oraz ich bilansu wody. Zlewnia decyduje też w dużym stopniu o morfologii koryt rzek i potoków. Charakter jej też ma znaczenie w formowaniu się naturalnego składu chemicznego wód, pojawianiu się zawiesiny, tworzeniu osadów dennych. W kształtowaniu się właściwości wód na terenie zlewni biorą udział nie tylko jej naturalne elementy składowe (podłoże i szata roślinna), lecz również zewnętrzne czynniki – klimat i działalność człowieka[potrzebny przypis].
Rozróżnia się zlewnię bezpośrednią, z której wody spływają bezpośrednio lub za pośrednictwem małych cieków oraz pośrednią, tzn. obszar niekontaktujący się z danym zbiornikiem bezpośrednio, z którego wody są doprowadzane do tego zbiornika za pośrednictwem większego cieku (lub cieków)[potrzebny przypis].
Parametry zlewni
[edytuj | edytuj kod]1) Długość zlewni [km] – największa odległość w linii prostej między ujściem i punktem najbardziej oddalonym na dziale wodnym.
2) Długość maksymalna zlewni [km] – długość doliny rzeki głównej od ujścia do punktu na dziale wodnym w przedłużeniu odcinka źródłowego.
3) Średnia szerokość zlewni [km] – stosunek powierzchni zlewni do jej długości maksymalnej. Wyraża się wzorem:
gdzie:
- – powierzchnia zlewni [km²],
- – długość maksymalna zlewni.
4) Obwód zlewni [km] – długość działu wodnego określona na podstawie mapy topograficznej.
5) Wskaźnik wydłużenia zlewni – iloraz średnicy koła o polu równym polu powierzchni zlewni do jej Wyraża się wzorem:
6) Powierzchnia zlewni: określana przez pomiar na mapie obszaru ograniczonego topograficznym działem wodnym (planimetrowanie). Na obszarach górskich należy zastosować poprawkę według wzoru:
gdzie:
- – powierzchnia rzeczywista [km²],
- – powierzchnia rzutowana [km²],
- – średnie nachylenie zlewni [°].
7) Wskaźnik kolistości zlewni – stosunek pola powierzchni zlewni do pola koła o tym samym obwodzie co obwód zlewni. Wyraża się wzorem:
Parametry opisujące rzeźbę zlewni
[edytuj | edytuj kod]1) Wysokość maksymalna [m n.p.m.] – maksymalna rzędna terenu na powierzchni zlewni.
2) Wysokość minimalna [m n.p.m.] – minimalna rzędna terenu na powierzchni zlewni.
3) Deniwelacja terenu [m] – różnica między a zlewni.
4) Średnia wysokość zlewni Istnieje kilka sposobów jej wyznaczania:
- jako średnia arytmetyczna i zlewni
- na podstawie krzywej hipsograficznej zlewni – przez zmierzenie powierzchni między wykreśloną krzywą hipsograficzną a układem współrzędnych i podzieleniu jej przez podstawę wykresu. Wtedy mamy:
gdzie:
- – powierzchnia ograniczona krzywą hipsograficzną oraz osiami współrzędnych [cm²],
- – podstawa wykresu [cm].
Warunki hydrograficzne na obszarze zlewni:
1) Długość rzeki [km] – odległość od ujścia do źródeł rzeki.
2) Wskaźnik rozwinięcia rzeki – stosunek długości rzeki do odległości w linii prostej łączącej źródło z ujściem. Można go zapisać następująco:
gdzie:
- – długość rzeki [km],
- – długość linii prostej od źródła do ujścia [km].
3) Krętość rzeki – długość rzeki do długości doliny, czyli:
gdzie:
- – długość rzeki,
- – długość doliny.
4) Spadek wyrównany i – stosunek różnicy wysokości źródła i ujścia do długości rzeki.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zdzisław Kajak: Hydrobiologia-limnologia. Ekosystemy wód śródlądowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 245. ISBN 83-01-12537-3.
- ↑ a b c zlewnia, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2018-04-30] .
- ↑ a b Maria Baścik , Joanna Pociask-Karteczka (red.), System hydrologiczny zlewni, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej (Uniwersytet Jagielloński) [dostęp 2023-04-16] .