Bydgoszcz
Bydgoszcz | |
Herb | |
Mapa | |
Informacje | |
Państwo | Polska |
Region | Województwo kujawsko-pomorskie |
Powierzchnia | 174,57 km² |
Ludność | 337 666 |
Nr kierunkowy | 052 |
Kod pocztowy | 85-001 |
Strona internetowa |
Bydgoszcz to blisko 400-tysięczna metropolia, stolica województwa kujawsko-pomorskiego położona u ujścia Brdy do Wisły, jest jednym z największych ośrodków gospodarczych w Polsce. Miasto jest siedzibą wielu znanych międzynarodowych koncernów, szczególnie reprezentujących przemysł wysokich technologii.
Charakterystyka
[edytuj]Historia
[edytuj]Bydgoszcz to miasto o bogatej, wielokulturowej i burzliwej historii. Początkowo drewniano-ziemny gród strzegący przeprawy przez rzekę Brdę, dziś nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto liczące ok. 360 tys. mieszkańców. Na przestrzeni wieków gród nad Brdą przeżywał chwile chwały i szybkiego wzrostu (przełom XIX i XX w.), jak i upadku (początek XVIII w.). Jednak miasto zawsze potrafiło odbudować się po kolejnych spustoszeniach, wykorzystując swój potencjał – korzystne położenie na skrzyżowaniu szlaków lądowych i wodnych. Choć pierwsza pisemna wzmianka o grodzie nad Brdą pojawia się dopiero w 1238 r., a prawa miejskie Bydgoszcz otrzymała z rąk Kazimierza Wielkiego 19 kwietnia 1346 r., to gród warowny istniał na terenie obecnej Bydgoszczy już w XI w. Kolejne stulecia po lokacji miasta, szczególnie wiek XV i XVI, to okres dynamicznego rozwoju. W tym czasie Bydgoszcz staje się jednym z największych miast Rzeczypospolitej. Lata 1655–1657, a także początek XVIII w., przynoszą z kolei największą katastrofę w historii miasta. Bydgoszcz zostaje niemal doszczętnie zniszczona na skutek najazdu Szwedów na Polskę (tzw. potop szwedzki). Miasto traci bezpowrotnie wiele ze swoich najstarszych zabytków, przede wszystkim zniszczony zostaje potężny zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. W 1772 r., na skutek I rozbioru Polski, Bydgoszcz zostaje włączona do Prus. Prusacy ‘inwestują’ w miasto ogromne fundusze. W latach 1773–1774, z rozkazu króla Prus Fryderyka II Wielkiego, zbudowany zostaje Kanał Bydgoski. W roku 1851 Bydgoszcz otrzymuje połączenie kolejowe z Berlinem, w 1896 r. na ulice Bydgoszczy wyjeżdżają tramwaje elektryczne. W mieście powstaje wówczas wiele wspaniałych budynków użyteczności publicznej. Wszystko to przekłada się na okres intensywnego rozwoju miasta, którego liczba mieszkańców na początku XX w. dochodzi do 100 tys.
Dojazd
[edytuj]Samochodem
[edytuj]Bydgoszcz leży na skrzyżowaniu kilku ważnych szklaków komunikacyjnych. Samochodem łatwo dotrzeć do Bydgoszczy:
- z Gdańska, Poznania, Wrocławia – drogą krajową nr 5
- ze Szczecina, Warszawy – drogą krajową nr 10
- z Torunia – drogą krajową nr 10 lub 80
- z Koszalina, Konina, Kalisza – drogą krajową numer 25
- z Łodzi, Krakowa, Katowic – drogą nr 1 do Torunia i dalej drogą nr 10
Pociągiem
[edytuj]Kolej dotarła do miasta w 1851 roku, kiedy zbudowano pierwszy odcinek Pruskiej Kolei wschodniej z Krzyża do Bydgoszczy. Na początku XX stulecia Bydgoszcz była już ważnym węzłem kolejowym. Obecnie do Bydgoszczy można dojechać bezpośrednim pociągiem (m.in.):
- z Gdańska, Gdyni i Kołobrzegu
- z Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry i Jeleniej Góry
- z Torunia, Włocławka, Łodzi i Warszawy
- z Olsztyna i Białegostoku
- z Lublina, Rzeszowa, Przemyśla
- z Katowic, Krakowa, Bielska-Białej, Wisły, Zakopanego i Krynicy
- w okresie letnim z Kołobrzegu i Helu
Autobusem
[edytuj]Bydgoszcz znajduje się w siatce połączeń dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych. Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 58. PKS Bydgoszcz obsługuje połączenia lokalne i dalekobieżne pod marką własną i "Komfort Bus".
Samolotem
[edytuj]Bydgoski port lotniczy oferuje całoroczne połączenia z lotniskami: Warszawa-Okęcie, Londyn-Stansted, Dublin, Glasgow, Barcelona-Girona i Hurghada, a także liczne loty czarterowe w sezonie letnim, głównie do miejscowości w basenie Morza Śródziemnego.
Komunikacja
[edytuj]Na terenie Bydgoszczy funkcjonuje komunikacja miejska, organizowana przez Zarząd Dróg Miejskich i Transportu Publicznego. Dojazd do wszystkich dzielnic i osiedli zapewnia:
- 11 linii tramwajowych
- 44 linii autobusowych dziennych
- 6 linii autobusowych nocnych.
Ponadto działa kilka prywatnych linii busowych, a także linie podmiejskie.
Bydgoski Tramwaj Wodny
[edytuj]Bydgoski Tramwaj Wodny nie tylko pełni funkcje komunikacyjne, ale przede wszystkim jest docenianą przez wielu atrakcją turystyczną umożliwiającą podziwianie miasta od strony wody. Linie obsługiwane są przez 2 statki o napędzie solarnym "Słonecznik" i "Slonecznik II" oraz statek zabytkowy o napędzie motorowym m/s Bydgoszcz.
Rowery
[edytuj]Po Bydgoszczy można komfortowo przemieszczać się rowerem wykorzystując ścieżki nad Brdą, jak również te powstałe przy zmodernizowanych w ostatnich latach ulicach. Na terenie miasta działa "Bydgoski Rower Aglomeracyjny". Rowery wypożyczają też Bydgoskie Centrum Informacji oraz Otwarty Kampus WSG (mający w swej ofercie tandem).
Warto zobaczyć
[edytuj]Stare Miasto – to najstarsza cześć Bydgoszczy, której układ przestrzenny zaplanowany został już przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 r. Stare Miasto to przede wszystkim Stary Rynek zabudowany XIX-wiecznymi malowniczymi kamienicami oraz otaczające go uliczki, a wszystko to w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy. Najważniejsze, a zarazem najoryginalniejsze zabytki Starego Miasta to Katedra (1502 r.), dawne kolegium jezuickie, a dziś budynek ratusza (1653 r.), klasycystyczny gmach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (1778 r.), neogotycka hala targowa (1904 r.), majestatyczny gmach Wojewódzkiego Sądu Okręgowego (1906 r.) i wreszcie najwyższy budynek w Bydgoszczy, czyli neogotycki Kościół św. Andrzeja Boboli z 75-metrowa wieżą (1903 r.).
Wyspa Młyńska – to jedno z najbardziej niezwykłych i urzekających miejsc w Bydgoszczy. To, co czyni Wyspę wyjątkową to przede wszystkim jej położenie w samym sercu miasta, zaledwie kilka kroków od Starego Rynku. Począwszy od średniowiecza, Wyspa była przemysłowym centrum przez kilka następnych stuleci. To właśnie na Wyspie Młyńskiej ulokowana została mennica królewska, która funkcjonowała z przerwami od 1594 do 1688 r. Obecnie Wyspa Młyńska to salon miasta, zielona oaza w centrum niemal pół milionowej metropolii. Większość budynków znajdujących się na wyspie pochodzi z XIX w. Jednakże piwnica tzw. Białego Spichlerza pamięta jeszcze wiek XV Woda, kładki, dawne młyny (dziś muzea), budynki z czerwonej cegły odbijające się w nurtach Młynówki (tzw. Wenecja Bydgoska), zadbana zieleń – wszystko to tworzy dziś atmosferę bydgoskiej wyspy rzecznej.
Plac Wolności – czyli dawny XVII-wieczny ogród sióstr Klarysek, znajdujący się przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy, to prawdziwy salon miasta. Choć wytyczony został już w 1854 r., wyjątkowego charakteru nabrał na początku XX w. wraz z budową większości obiektów, które do dziś znajdują się przy placu. Plac Wolności to przede wszystkim wysmakowana architektura przełomu wieków, odnajdziemy tu doskonały modernizm, neobarok, neogotyk oraz wreszcie skromną secesję. Jednakże najbardziej charakterystyczne obiekty na placu to Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiony w 1876 r. przez berlińskiego architekta Friedricha Adlera, oraz pomnik-fontanna „Potop” z 1904 r. dłuta Ferdynanda Lepckego, autora słynnej bydgoskiej „Łuczniczki”.
Bydgoska Katedra – a dokładnie Kościół pw. św. Marcina i Mikołaja to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych, a przede wszystkim najstarszy budynek w mieście. Fara, jak do dziś nazywają swoja katedrę bydgoszczanie, to późnogotycki trójnawowy kościół wzniesiony pomiędzy 1466 a 1502 r. Jednym z najcenniejszych zabytków kościoła jest późnogotycki obraz w ołtarzu głównym zwany obrazem Matki Boskiej Pięknej Miłości bądź Madonny z Różą. We wnętrzu kościoła wzrok przykuwa przepiękna, modernistyczna polichromia, której niezwykle jaskrawe kolory pokrywają całe wnętrze świątyni. Katedra, malowniczo usytuowana w narożniku Starego Rynku i bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy, to jeden z najwspanialszych i najczęściej fotografowanych obiektów Bydgoszczy.
Dzielnica Muzyczna – to jedno z najciekawszych założeń urbanistycznych miasta, a jednocześnie jeden z najbardziej urokliwych i spokojnych zakątków Bydgoszczy. Centralnym punktem dzielnicy jest rozległy Park im. Jana Kochanowskiego, pełen rzeźb przedstawiających wybitnych kompozytorów. Jest on otoczony ze wszystkich służącymi kulturze, która rozbrzmiewa z neoklasycystycznego budynku Filharmonii Pomorskiej oraz neobarokowego gmachu Akademii Muzycznej. Dzielnica Muzyczna to także Teatr Polski wraz z jednym z symboli miasta, rzeźbą „Łuczniczki” dłuta F. Lepckego (1910 r.). W sąsiedztwie parku znajduje się kilka wybitnych przykładów secesji w postaci doskonałych willi i kamienic zaprojektowanych przez wybitnych ówczesnych architektów.
Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo – wzniesiona między rokiem 1925 a 1939, to największa świątynia w Bydgoszczy, a zarazem jedna z największych w Polsce. Bazylika to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu przez polskiego architekta Adama Ballenstaedta. Najbardziej charakterystycznym elementem neoklasycystycznego gmachu świątyni jest żelbetonowa kopuła o średnicy 40 metrów. Bazylika położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Sielanki, bydgoskiego miasta-ogrodu, czyli przedwojennej dzielnicy willowej pełnej zieleni zaprojektowanej w 1910 r. przez słynnego niemieckiego architekta Josepha Stübbena.
Ulica Mostowa – w Bydgoszczy to ruchliwy trakt łączący Śródmieście ze Starym Miastem. Centralnym punktem ulicy jest Most im. J. Sulimy-Kamińskiego, z którego roztacza się piękny widok na rzekę Brdę oraz liczne zabytki miasta skupione wokół rzeki. Panorama roztaczająca się po wschodniej stronie mostu zdominowana jest przez budynki trzech słynnych bydgoskich spichlerzy (XVIII/XIX w.), oficjalny symbol miasta, obecnie Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Z kolei na pierwszym planie uwagę przechodniów przykuwa nowy symbol, figura linoskoczka zgrabnie balansującego na linie – rzeźba „Przechodzącego przez Rzekę”. Tło rzeźby stanowią nowe spichlerze autorstwa znanych warszawskich architektów, siedziba BRE Banku, a jednocześnie doskonały przykład współczesnej polskiej architektury. Wschodnia strona mostu to także XIX-wieczne budynki z czerwonej cegły: Pałacyk Lloyda (1886 r.), gmach seminarium duchownego (1858 r.) i majestatyczny budynek Poczty Polskiej (1899 r.) – jeden z największych tego typu zabytkowych obiektów w Polsce.
Kościół Klarysek – a właściwie Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powszechnie zwany kościołem Klarysek, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem. Z oryginalnego wyposażenia kościoła zachowało się niewiele elementów, gdyż po kasacji zakonu Świętej Klary, który opiekował się świątynią, Prusacy wykorzystywali budynek kościoła m.in. jako magazyn. Mimo to warto zajrzeć do wnętrza świątyni, aby zobaczyć XVII-wieczny drewniany strop kasetonowy, na którym namalowano 112 rozet kwiatowych. Ze smukłej wieży kościoła zwieńczonej barokowym hełmem trzy razy dziennie rozlega się hejnał bydgoski autorstwa Konrada Pałubickiego.
„Hotel pod Orłem” - ikona bydgoskiej architektury przełomu wieków, został zaprojektowany przez wybitnego bydgoskiego budowniczego Józefa Święcickiego, autora ponad 60 doskonałych realizacji architektonicznych w mieście. Budowa hotelu została ukończona w 1896 r. Od samego początku obiekt funkcjonował jako hotel, pierwotnie prowadzony przez Emila Bernhardta. Wśród gości hotelu odnajdziemy takie osobistości jak Artur Rubinstein. Niezwykle bogata fasada budynku została ubrana w neobarokową szatę architektoniczną.
Kanał Bydgoski – zbudowany w latach 1773–1774 stanowi część międzynarodowej drogi wodnej E 70. Łączy on Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy: Brdę oraz Noteć i Wartę. Powstanie Kanału przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta, które dzięki nowoczesnym urządzeniom hydrotechnicznym, charakterystycznej nadwodnej zabudowie przemysłowej, mieszkaniowej i rekreacyjnej, zyskało swoją elegancję, nadrzeczną tożsamość oraz rangę jednego z głównych ośrodków transportu śródlądowego. W latach 1908–1915 zbudowano tzw. Nowy Kanał wraz z unikatowymi śluzami Czyżkówko i Okole, wyposażonymi w zbiorniki wyrównawcze, pozwalające zaoszczędzić większość wody. Stary odcinek Kanału wraz z pięcioma śluzami i powstałym pięknym parkiem, pełni obecnie przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Kanał Bydgoski porównać można do Flamandzkiej Wenecji - Olśniewające miejsca w Polsce, które wyglądają jak zagraniczne.
Praca
[edytuj]Nauka
[edytuj]Zakupy
[edytuj]Gastronomia
[edytuj]- KUJAVIA Bar & Restauracja – w ofercie kuchnia regionalna, zestawy obiadowe w promocyjnych cenach.
Imprezy
[edytuj]Never Seen In Bydgoszcz – marzec
Never Seen In Bydgoszcz to festiwal filmowy, którego ideą jest przybliżenie bydgoskiej publiczności tzw. „kina ambitnego”, a w szczególności filmów, których próżno szukać w repertuarach lokalnych multipleksów. I w tym właśnie tkwi siła tego przedsięwzięcia, bowiem w grodzie nad Brdą nie brakuje koneserów światowej kinematografii, których gusta, niestety, zbyt często spychane są na plan dalszy, kosztem wszechobecnej komercji.
Młode Talenty – kwiecień
Ogólnopolski Festiwal Artystyczny, którego ideą jest hasło „Młodzi dla Młodych”. Celem konkursu jest promowanie uzdolnionej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz odkrycie talentu drzemiącego w młodych twórcach.
KolorOffon Film Festiwal – kwiecień
Przegląd filmów krótkometrażowych: fabularnych, dokumentalnych i animacji.
Bydgoski Festiwal Operowy – kwiecień/maj
Od 1994 roku odbywa się on corocznie i jest to największy tego typu w Polsce przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych – krajowych i zagranicznych. Idea zorganizowania wielkiego operowego festiwalu natchnęła entuzjazmem ku temu projektowi władze, sponsorów i społeczność regionu Pomorza i Kujaw. Bydgoskie Festiwale Operowe odbywają się w jednym z najnowocześniej wyposażonych polskich teatrów muzycznych. Na pięknej, wielkiej scenie bydgoskiej Operze Nova swe doroczne spotkanie, wyznaczają sobie wiosną teatry operowe z kraju i zespoły zagraniczne. Dwa festiwalowe tygodnie to czas spotkań twórców, ludzi kultury z entuzjastami różnorodnych gatunków muzycznych: opery, operetki, musicalu, baletu: klasycznego i nowoczesnego oraz znakomita forma promocji tych sztuk. Tradycją jest, iż pierwszy ze spektakli to premiera w wykonaniu „gospodarza”, Opery Nova. Kolejne wieczory przeznaczamy na prezentacje zaproszonych Teatrów. Bydgoskie Festiwale Operowe finansowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwalowi towarzyszą wystawy, przegląd filmów muzycznych na DVD, a także (od 2008 r.) wykonania oper kameralnych – artystyczne propozycje studentów polskich akademii muzycznych.
Bydgoski Festiwal „Podróżnicy” – kwiecień
„Podróżnicy” to festiwal inspiracji – 2-dniowe podróżnicze święto nad Brdą dla wędrowców, alpinistów, kajakarzy – tych którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami. W 2013 roku po raz drugi wręczone zostały nagrody im.Tony’ego Halika za ciekawe podróżnicze pomysły. W 2012 roku gościem specjalnym była Elżbieta Dzikowska, która wręczyła nagrody załodze Jachtu Solanus z kpt. Bronisławem Radlińskim na czele, Aleksandrze Doba za samotną podróż przez Atlantyk oraz braciom Jasieńskim Szymonowi i Michałowi za wyprawy na Ziemię Torella.
Ster na Bydgoszcz – czerwiec
Jest największym Festiwalem wodniaków w regionie. Ster na Bydgoszcz to 3 dni zabawy, podczas których odbywają się koncerty, wystawy jachtów, wystawy fotograficzne, targi wodnej turystyki śródlądowej oraz wiele innych atrakcji.
Bydgoskie Impresje Muzyczne – lipiec
Jest to największa i najważniejsza impreza o zasięgu międzynarodowym organizowana przez bydgoski Pałac Młodzieży od 1977 roku. W trakcie wszystkich edycji festiwalu w bydgoskim Pałacu Młodzieży gościło ponad 500 zespołów młodzieżowych z kilkudziesięciu krajów m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Chorwacji, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Serbii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii. Jest to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie festiwali o takiej różnorodności muzycznej. W ciągu kilku dni odbywa się kilkanaście koncertów w salach koncertowych i w plenerze, nie tylko w mieście, ale i regionie. Do udziału w festiwalu kwalifikowane są chóry i orkiestry kameralne, zespoły muzyki dawnej, instrumentalne i wokalno-instrumentalne zespoły muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz zespoły folklorystyczne.
Bydgoszcz Buskers Festiwal – lipiec/ sierpień
Dwudniowe spotkania artystów ulicznych (komików, magików, kuglarzy, klaunów, akrobatów, cyrkowców, muzyków, improwizatorów), z całego świata.
ArtPop Festiwal – lipiec
ARTPOP Festival Złote Przeboje Bydgoszcz 2011 jest kontynuacją Smooth Festivalu, którego wcześniejsze edycje miały miejsce na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Wraz z nową nazwą zmienia się miejsce i formuła festiwalu. Fani artpopowego brzmienia od 2011 roku spotkają się w pięknych okolicznościach przyrody Myślęcinka – jednego z największych Parków Miejskich w Polsce.
Harmonica Bridge Bydgoszcz – Toruń – sierpień
Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej BYDGOSZCZ-TORUŃ HARMONICA BRIDGE, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy i Dom Muz w Toruniu, na stałe wpisał się w ogólnopolski harmonogram wydarzeń muzycznych, związanych z szeroko wykorzystywaną harmonijką. Jeszcze w 2001 roku, kiedy w Bydgoszczy odbył się I Mityng Harmonijkowy, nikt nie spodziewał się, że po kilku latach harmonijka ustna, instrument mały rozmiarami, lecz wielki, jeżeli chodzi o możliwości muzyczne, połączy dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego: Bydgoszcz i Toruń i tak dobrze wpisze się w widoczny renesans harmonijki ustnej.
Festiwal Musica Antiqua Europea Orientalis – wrzesień
Organizowane w Bydgoszczy co trzy lata zebrania najwybitniejszych osobistości w świecie nauki, szeroki wachlarz tematów, wspaniałe koncerty (w tym prawykonania utworów różnej proweniencji) zapewniło MAEO unikalną pozycję międzynarodową. Od tego czasu Kongres wkroczył do historii muzyki nie tylko polskiej, lecz także światowej, odmierzając swoją regularnością historyczny czas – czas przemian, rozwoju, wzbogacenia.
Muszla Fest – wrzesień
Ulubiona impreza fanów ostrych brzmień. Festiwal Muszla Fest to okazja, by wysłuchać najnowszych dokonań grup z regionu. Festiwal to potężna dawka dźwięków z bardzo różnych gatunków muzycznych. Stałym miejscem Festiwalu jest Park im. Witosa.
Bydgoski Festiwal Muzyczny – wrzesień – październik
Bydgoski Festiwal Muzyczny to jedna z cyklicznych imprez w Bydgoszczy o najdłuższej tradycji. Sięgający w swych początkach lat 60. ubiegłego wieku, skutecznie opierał się przez minione lata wszelkim burzom dziejowym, trendom i powszechnej dziś komercjalizacji. W obecnym kształcie Festiwal cechuje ogromna różnorodność form i stylów, jednakże istotnym ich wyróżnikiem jest niezmiennie wysoki poziom wykonawczy, gwarantowany przez zapraszanych najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Głównym celem festiwalu jest promocja kultury wysokiej ze szczególnym uwypukleniem polskiej twórczości, w tym utworów muzycznych polskich kompozytorów. Program koncertów obejmuje szerokie spektrum gatunków i form muzycznych, zaczerpniętych z niemal wszystkich epok. Każda edycja festiwalu poświęcona jest innemu twórcy, myśli przewodniej, czy też idei.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura – październik
Festiwal organizowany jest od 2004 roku przez Fundację Sztuki Art-House. Powstał jako pierwsza ogólnoeuropejska impreza poświęcona promocji reportażu jako samodzielnej i coraz popularniejszej audiowizualnej formy artystycznej z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego. Najważniejszymi punktami festiwalu są konkursy, w których autorzy najlepszych reportaży rywalizują o Nagrodę GRAND PRIX im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3000,- EURO oraz honorowe wyróżnienia w kategoriach: reportaż śledczy, reportaż społeczny, reportaż radiowy. Podczas spotkań na Festiwalu CAMERA OBSCURA zarówno twórcy, jak i widzowie mają okazję do wymiany poglądów na temat jakości i standardów pracy reportera, a także na temat obrazu otaczającego świata wyłaniającego się z prezentowanych reportaży.
Festiwal Prapremier – październik
Festiwal Prapremier ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję. W trakcie festiwalu prezentowane są realizacje prapremierowe z całej Polski, a dodatkowo organizowany jest Aneks o charakterze międzynarodowym.
Bydgoski Jazz Festiwal – październik
Od czterech lat głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Jazzowe ELJAZZ. Festiwal z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicony, a zapraszani artyści reprezentują różne nurty muzyki jazzowej. Występowali do tej pory najwybitniejsi przedstawiciele jazzu polskiego, tacy jak: Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Ścierański i wielu innych oraz przedstawiciele jazzu amerykańskiego, tacy jak: Billy Harper, Al Foster, Vincent Herring. Festiwal organizacyjnie wspomagają również inne instytucje, które w aktywny sposób przyczyniają się do rozwoju tej imprezy. Koncerty festiwalowe odbywają się na terenie całego miasta od klubów począwszy, a na Filharmonii Pomorskiej skończywszy. Zainteresowanie Festiwalem z roku na rok jest coraz większe, a organizatorzy stale poszerzają formułę festiwalu. W tym roku odbędzie się dziewięć koncertów w ciągu pięciu dni.
Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” – październik
Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz największych wydarzeń kulturalnych Bydgoszczy i Polski. Sześć lat temu wielbiciele twórczości Krzysztofa Klenczona mieli okazję wysłuchać „starych” piosenek w nowych aranżacjach i wykonaniu największych polskich artystów. Rok później gwiazdy przypomniały „szlagiery” sprzed lat niezapomnianego Mieczysława Fogga. Trzecia edycja poświęcona była twórczości Anny Jantar, kolejna Grzegorzowi Ciechowskiemu. Dwa lata temu usłyszeliśmy piosenki Czesława Niemena. Zeszłoroczna edycja przypomniała nam twórczość Jonasza Kofty. Podczas tegorocznej, siódmej edycji festiwalu wspominać będziemy twórców grupy BREAKOUT.
Mózg Festiwal – Muzyka z Mózgu – listopad
Festiwal obejmujący swoim zasięgiem muzykę alternatywną z całego świata. Podczas festiwalu prezentowane są wszystkie formy muzyki współczesnej, sztuka performance, audio i wideo instalacje, malarstwo, fotografia oraz film. Mówiąc o muzyce współczesnej w odniesieniu do festiwalu chodzi o formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z tzw. „klasycznych” źródeł, jak i tych, które odnoszą się do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa.
Plus Camerimage Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – listopad/grudzień
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. PLUS CAMERIMAGE znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.
Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. PLUS CAMERIMAGE jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.
Drums Fuzje – grudzień
Festiwal Bydgoskie Drums Fuzje jest tematycznie związany z obchodami Roku Chopinowskiego. Każdy z koncertów, w różnych stylistykach muzycznych, aranżacjach czy nowatorskich formach przekazu, nawiązuje do twórczości wielkiego kompozytora. Podczas sześciu dni trwania festiwalu CHOPIN DRUMS FUZJE będziemy mieli wyjątkową możliwość wysłuchania wspaniałych projektów muzycznych w wykonaniu bydgoskich perkusistów, wraz zaproszonymi gośćmi.
Noclegi
[edytuj]- Bydgoskie Centrum Informacji – spis obiektów hotelarskich w Bydgoszczy
- Hotele w Bydgoszczy
- Bydgoszcz w katalogu PPHiU Meteor Sp. z o.o. – opisy, ceny, fotografie oraz dane teleadresowe
Kontakt
[edytuj]Bezpieczeństwo
[edytuj]Informacje turystyczne
[edytuj]- Bydgoskie Centrum Informacji – ul. Batorego 2 (wejście ul. Niedźwiedzia 1 przy Starym Rynku), Poniedziałek-Piątek: 9.00-18.00 Sobota-Niedziela: 10.00-16.00