Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Praga

Z Wikipodróży
Praga

Obiekt z Listy światowego dziedzictwa UNESCOTen artykuł posiada status „przewodnika”

Praga
Herb
Mapa
Informacje
Państwo Czechy
Powierzchnia 496 km²
Ludność 1 384 732
Nr kierunkowy 2
Kod pocztowy 100 00–199 00, 252 26, 252 28
Strona internetowa
Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
Widok na Małą Stranę, most Karola i Stare Miasto

Praga – stolica i największe miasto Czech. Położona po obu stronach rzeki Wełtawa.

Charakterystyka

[edytuj]

To miasto mostów, katedr, wież ze złotymi końcówkami i kopuł kościelnych zostało odzwierciedlone na powierzchni wypełnionej łabędziami rzeki Wełtawy od ponad dziesięciu wieków. Prawie nieuszkodzone przez II wojnę światową, kompaktowe średniowieczne centrum Pragi pozostaje wspaniałą mieszanką brukowanych uliczek, otoczonych murami dziedzińców, katedr i niezliczonych wież kościoła, wszystko w cieniu jej majestatycznego zamku z IX wieku, który wygląda na wschód, gdy słońce zachodzi za nim. Praga jest także nowoczesnym i tętniącym życiem miastem pełnym energii, muzyki, sztuki kulturalnej, znakomitych restauracji i wydarzeń specjalnych, które pragną przygody niezależnego podróżnika.

Jest uważana przez wielu za jedno z najbardziej urokliwych i pięknych miast w Europie, Praga stała się najpopularniejszym celem podróży w Europie Środkowej wraz z Budapesztem i Krakowem. Miliony turystów odwiedzają miasto każdego roku.

Praga została założona pod koniec IX wieku i wkrótce stała się siedzibą królów czeskich, z których niektórzy sprawowali władzę jako cesarze Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Miasto kwitło pod rządami Karola IV, który w XIV wieku zarządził budowę Nowego Miasta - wiele najważniejszych atrakcji miasta pochodzi z tego wieku. W 1348 r. Praga stała się miastem uniwersyteckim, które pozostaje do dziś. Uniwersytet, który czasem uważany jest za najstarszy w Europie Środkowej, został podzielony na część niemiecką i czeską w 1882 r., A część niemiecka została zamknięta w 1945 r., Kończąc w ten sposób roszczenie „najstarszego niemieckiego uniwersytetu” w Pradze. Miasto przeszło również pod panowanie Habsburgów i stało się stolicą prowincji państwa austro-węgierskiego. W XIX wieku miała większość niemieckojęzyczną, a nawet później utrzymywała znaczącą mniejszość niemieckojęzyczną aż do wypędzenia Niemców z Czechosłowacji po II wojnie światowej. W tym okresie Praga dała początek kilku wybitnym autorom niemieckojęzycznym, być może najbardziej znanym jest Franz Kafka, znany z takich dzieł jak Die Verwandlung (Przemiana) i Der Process (Proces). W 1918 po I wojnie światowej miasto stało się stolicą Czechosłowacji. Po 1989 wielu obcokrajowców, zwłaszcza młodych, przeniosło się do Pragi. W 1992 jej historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1993 Czechosłowacja podzieliła się na dwa kraje, a Praga stała się stolicą nowej Republiki Czeskiej.

Rzeka Wełtawa płynie przez Pragę, w której mieszka około 1,2 miliona ludzi. Stolica może być piękna, ale zanieczyszczenie często unosi się nad miastem ze względu na położenie w dorzeczu Wełtawy.

Dzielnice

[edytuj]

W Pradze w sposób mylący wykorzystuje się kilka niezgodnych systemów okręgowych. Częściowo różne systemy pochodzą z różnych okresów historycznych, ale przynajmniej trzy różne systemy są używane do różnych celów. Co gorsza, we wszystkich systemach można używać jednej nazwy okręgu, ale z różnymi znaczeniami.

Dla celów tego przewodnika używany jest „stary” system okręgowy. W tym „starym” systemie Praga jest podzielona na dziesięć ponumerowanych dzielnic (Praha 1 do Praha 10). Jeśli napotkasz wyższy numer dzielnicy, używany jest inny system. Na przykład Praha 13 jest częścią „starej” dzielnicy Praha 5. Zaletą „starego” systemu dziesięciu okręgów jest to, że jest on używany na ulicach i numerach domów w całym mieście, więc zawsze można łatwo określić „starą” dzielnicę systemu, w której się znajdujesz.

Praha 1 to najstarsza część miasta, pierwotne „Miasto Praga” i ma zdecydowanie najwięcej atrakcji. Praha 2 zawiera również ważne obszary historyczne. W tym centralnym obszarze „stary” system okręgowy (lub dowolny z nowszych systemów) jest zbyt prymitywny, aby mógł być praktyczny, potrzebny jest lepszy podział. Tradycyjne „kwartały” miasta zapewniają taki podział. Ich wadą jest to, że są w pewnym stopniu niezgodne z nowoczesnymi systemami dzielnicowymi - chociaż „kwartały” są mniejsze niż „stare” dzielnice systemowe, jedna dzielnica może należeć do dwóch lub nawet większej liczby dzielnic. Zaletą jest to, że te centralne kwartały są dobrze znane i szeroko stosowane i identyczne z homonimicznymi obszarami katastralnymi pokazanymi na znakach ulic i numerów domów wzdłuż „starej” nazwy dzielnicy, umożliwiając łatwą orientację.

Budynki w dużych miastach w Czechach mają dwie liczby: jedną niebieską i jedną czerwoną. Niebieskie to numery orientacyjne - to numer porządkowy budynku na jego ulicy. Historycznie te liczby zawsze zaczynały się od końca ulicy, która jest bliżej rzeki. Podobnie jak w innych częściach Europy, liczby nieparzyste należą po jednej stronie ulicy, a numery parzyste po drugiej. Czerwone cyfry są powiązane z rejestrem domowym całego kwartału (na przykład Staré Město), a zatem zazwyczaj odpowiadają kolejności, w której budynki w tej dzielnicy zostały zbudowane. Większość ludzi ich nie pamięta; jeśli ktoś powie, np. dom znajduje się przy ulicy Dlouha. numer 8, zazwyczaj oznaczają niebieską liczbę. Czerwone liczby mają zwykle 3 lub więcej cyfr.

Stare Miasto i Josefov
Stare Miasto (Staré Město) – jądro prawobrzeżnej, najstarszej części Pragi. Miasto Żydowskie (Josefov) – mała enklawa na Starym Mieście, dawne getto żydowskie.
Hradczany i Malá Strana
Zamek (Hradczany) – historyczny węzeł miasta i najwyższy punkt na lewym brzegu. Mała Strana (Malá strana) – Osada wokół zamku. Siedziba większości organów rządowych, w tym czeskiego parlamentu.
Nowe Miasto i Wyszehrad
Nové Město – Dzielnica przylegająca do Starego Miasta, założona w XIV wieku. Wyszehrad (Vyšehrad) - Miejsce starego zamku Wyszehradzkiego na południe od średniowiecznej Pragi.
Wschodni brzeg Wełtawy
Wschodnia część Pragi leży po wschodniej stronie Wełtawy, obok dzielnic Stare Miasto i Nowe Miasto. Większość wymienionych tam miejsc znajduje się w obszarze katastralnym Žižkov, który z grubsza odpowiada Pradze 3.
Zachodni brzeg Wełtawy
Zachodnia Praga leży na zachód od Wełtawy.
Mapa dzielnic Pragi

Budynki w większych miastach w Czechach są oznaczone dwiema cyframi, jedną niebieską i jedną czerwoną. Niebieskie to numery orientacyjne – to numer porządkowy budynku przy jego ulicy. Historycznie numery te zawsze zaczynały się od końca ulicy, który jest bliżej rzeki. Czerwone cyfry odnoszą się do rejestru domów całego kwartału (np. Staré Město), a zatem zwykle odpowiadają kolejności, w jakiej powstawały budynki w tej dzielnicy. Większość ludzi ich nie pamięta; jeśli ktoś powie np., że dom jest na ul. numer 8, będą one zazwyczaj oznaczać niebieski numer. Czerwone liczby mają zwykle 3 lub więcej cyfr.

Dojazd

[edytuj]

Samolotem

[edytuj]
Port lotniczy Praga

Port lotniczy Praga im. Václava Havla (Letiště Václava Havla Praha PRG) to lotnisko z centrum miasta i znajduje się 17 km na zachód od miasta. Podróż samochodem z lotniska do centrum miasta trwa około 25-30 minut, czyli około 55 minut komunikacją publiczną. Możesz wziąć taksówkę z przodu sali, zapłacisz od 600 do 800 koron, można też zarezerwować prywatny transfer do ceny 500 do 550 koron, Transfer-Service.cz Bilet komunikacji miejskiej kosztuje 32 koron do 75 minut lub 110 koron za 24 godziny.

Samochodem

[edytuj]

Jedną z możliwości dojazdu z centrum Polski jest przejazd drogą ekspresową S8 przez Wrocław. Inna możliwość to droga krajowa nr 1, przez granicę państwa w Gorzyczkach lub w Cieszynie. Należy pamiętać o zakupie winiety na przejazd autostradami w Czechach. W weekendy parkowanie w Pradze jest darmowe, można zaparkować w dogodnym miejscu w pobliżu Starego Miasta.

Pociągiem

[edytuj]
Główny dworzec kolejowy w Pradze

Bezpośrednie połączenia

[edytuj]

Praga posiada wiele połączeń z miastami Europy, w tym Polski.

Codziennie, o godzinie 21:25 z dworca Warszawa Centralna w Warszawie odjeżdża do Pragi bezpośredni pociąg TLK, przejeżdża przez Katowice. Odjazd z Katowic o godzinie 00:19, do Pragi przyjeżdża o godzinie 07:05 na dworzec główny.

Pociąg pospieszny z Poznania do Pragi, kursujący od 10 grudnia do 6 maja, odjeżdża z Poznania o 05:35, z Wrocławia o 07:57, przyjazd na dworzec główny w Pradze o 14:45.

Z przesiadkami

[edytuj]

Nieco tańszym sposobem dotarcia do Pragi jest podróż z przesiadkami. W takim wypadku należy dojechać do Cieszyna, następnie przekroczyć pieszo polsko-czeską granicę i w czeskim Cieszynie zakupić bezpośredni bilet do Pragi.

Autobusem

[edytuj]

Połączenie do Pragi oferuje Polskibus. Obecnie odjeżdża 2 razy w ciągu dnia z Warszawy z przystankami w Łodzi i Wrocławiu. Bilety można nabyć już za 1 zł. Czeski przewoźnik Leo Express realizuje połączenie Kraków <->Praga przez Katowice 2x dziennie. Ecolines łączy Warszawę z Pragą bezpośrednim kursem.

Transport i poruszanie się

[edytuj]

Transport publiczny jest bardzo wygodny w większości obszarów, które odwiedzający często odwiedzają. Autobusy komunikacji miejskiej nie wjeżdżają do historycznych dzielnic (Stare Miasto, Nowe Miasto, Dolne Miasto itp.), aby zapobiec zanieczyszczeniu powietrza i hałasowi. Przed dotarciem do zabytkowych miejsc należy przenieść się do czystszego i cichszego tramwaju elektrycznego lub metra.

Pieszo

[edytuj]

Praga słynie jako miasto „ruchu pieszego”. Dla tych, którzy lubią zwiedzać stare i nowe miasto pieszo, można łatwo dojść z Placu Wacława do Rynku Starego Miasta lub ze Starego Miasta do Mostu Karola i Dzielnicy Zamkowej. Jednak prawie wszystkie ulice są brukowane, co sprawia, że osobom niepełnosprawnym lub starszym bardzo trudno jest poruszać się po mieście. Również piesi powinni ostrożnie wchodzić na przejścia dla pieszych w Pradze, ponieważ kierowcy nie są tak podatni na ustępstwa jak w innych miastach europejskich.

Pamiętaj, że w Republice Czeskiej nielegalne jest przekraczanie przejścia dla pieszych na czerwonym świetle, a jeśli zostaniesz złapany, grozi Ci mandat w wysokości 1000 Kč.

Transport zbiorowy

[edytuj]
Schemat Metra praskiego

Transport publiczny wokół Pragi składa się z trzech linii metra (A, B, C), ponad dwudziestu linii tramwajowych (ponumerowanych numerami 1- lub 2-cyfrowymi), autobusów (numery 3-cyfrowe), promów, kilku linii kolejowych (ponumerowanych Od S1 do S9) i jedną kolejkę, wszystkie używają tych samych biletów.

Rozkłady tramwajów i autobusów są publikowane na przystankach, a metro (jego rozkład jazdy jest umieszczony na stacji) działa od wczesnego ranka (około 05:00) do około północy. Autobusy (linie nr 100-299) i tramwaje (linie nr 1-26) zaczynają się wcześniej i kończą później, aby połączyć się z metrem. Około północy niektóre tramwaje przewożące pasażerów wybierają różne trasy, aby dostać się do zajezdni. Podczas podróży w nocy należy zawsze wcześniej sprawdzić harmonogramy online, a nawet znaleźć krótszą trasę do miejsca docelowego niż zwykle dostępna.

Jeśli planujesz podróż, jeśli znasz nazwy przystanków, możesz skorzystać z oficjalnego planowania podróży lub aplikacji na smartfona (dwie dobre dla Androida to Pubtran, który jest bezpłatny, ale wykorzystuje Twój plan danych, aby znaleźć połączenia, lub Tranzyt CG, który umożliwia pobranie rozkładów jazdy do telefonu za niewielką opłatą, a następnie wykorzystanie ich w trybie offline. Dodaj pięć minut do każdej podróży podczas korzystania z metra - jest bardzo głębokie, ponieważ zostało zbudowane jako schron atomowy w czasach komunizmu, więc zejście na perony zajmuje trochę czasu. Z tego powodu tramwaj jest wygodniejszą opcją, gdy jedzie się tylko kilka przystanków.

Jeśli nie znasz nazwy swojego przystanku, możesz zaplanować podróż, korzystając z Google Maps lub mapy. Możesz także spojrzeć na kilka map transportu publicznego w i , ale pamiętaj, że w każdej chwili jest kilka linii zamkniętych dla renowacji, co odzwierciedlają planiści online, ale nie zawsze mogą być uwzględnione w statycznych mapy.

Transport publiczny w Pradze jest szybki i skuteczny, gdy wiesz, jak go używać. Czasami trzeba zmienić kilka razy - strona harmonogramu jest najlepszym sposobem na zaplanowanie podróży. Jeśli się zgubisz, możesz wsiąść w autobus / tramwaj, wszystkie linie przechodzą przez stację metra, gdzie możesz się zorientować.

Bilety te mogą być interesujące dla odwiedzających (październik 2018):

  • 24 Kč - pełny bilet: 30 minut (transfery dozwolone), dzieci otrzymują 50% zniżki
  • 32 Kč - pełny bilet: 90 minut (dozwolone transfery), dzieci otrzymują 50% zniżki
  • 110 Kč - bilet 24-godzinny, dzieci otrzymują 50% zniżki
  • 310 Kč - bilet 3-dniowy (72 godziny), możesz zabrać ze sobą jedno dziecko bezpłatnie

Dzieci poniżej 15 lat otrzymują zniżkę. Dzieci poniżej 10 lat podróżują bezpłatnie, ale muszą mieć kartę identyfikacyjną z wiekiem i zdjęciem, jeśli mają więcej niż 6 lat.

Jak widać, bilety 24-godzinne lub 3-dniowe nie są ekonomiczne, chyba że planujesz podróżować więcej niż 4 razy dziennie przez 90 minut (6 godzin).

Opcją ekonomiczną na więcej niż pięć dni (dwa dla posiadaczy ISIC) może być zakup elektronicznego biletu miesięcznego. Ten bilet można powiązać z kartą kredytową. Musisz go kupić w wyznaczonych miejscach (są to zarówno na lotnisku, jak i na głównym dworcu kolejowym) lub w Internecie, ale prawdopodobnie ISIC nie będzie dostępny online. Cena wynosi 130 Kč dla posiadaczy ISIC w wieku poniżej 26 lat i 550 Kč dla innych.

Bilety można kupić w różnych miejscach:

  • automaty biletowe - sprzedaj bilety 24, 32, 110 Kč. Większość automatów biletowych przyjmuje tylko monety (ale zwraca resztę). W niektórych centralnych lokalizacjach, takich jak centralny dworzec kolejowy, znajdują się nowe automaty biletowe z ekranem dotykowym, które przyjmują monety o banknotach 100 Kč i 200 Kč, karty kredytowe Visa i MasterCard („klasyczne” oraz karty zbliżeniowe) oraz ich wersje debetowe. Problemy z zagranicznymi kartami debetowymi mogą wystąpić.
  • sklepy z tytoniem, sklepy spożywcze - zazwyczaj tylko 24 i 32 Kč
  • Praskie biura transportu publicznego - zazwyczaj zlokalizowane na stacjach metra (i lotnisku), sprzedają wszystkie rodzaje biletów
  • Kierowcy autobusów (ale nie tramwajów) - sprzedają bilety o wartości 32 Kč za wyższą cenę 40 Kč
  • wszystkie kasy biletowe Kolei Czeskich - sprzedaj bilety o wartości 110 Kč (ważność jest wydrukowana na bilecie, więc poproś o ustawienie go na wymaganą datę i godzinę)
  • Pociągi EC / IC - czasami konduktorzy tych pociągów oferują bilety 110 Kč na sprzedaż przed przyjazdem do Pragi
  • przez SMS - usługa jest dostępna tylko dla klientów czeskiego operatora GSM
  • za pomocą aplikacji SEJF - dostępnej na iOS i Androida. Klienci mogą doładować portfel aplikacji za pomocą karty płatniczej, nie jest potrzebny czeski numer GSM. Bilet jest ważny tylko na tramwaje, autobusy miejskie i metro, a nie na usługi pociągów kolei miejskich. Strona internetowa DPP nie zawiera informacji, czy bilety SEJF są ważne w kolejce linowej. Jest to jednak prawdopodobne, ponieważ kolejka jest obsługiwana przez firmę, która obsługuje również autobusy miejskie, tramwaje i metro.
Praskie metro

Zatwierdź swój bilet, wsuwając go do jednej z żółtych skrzynek w tramwaju, autobusie lub na promie, jak tylko wsiądziesz na pokład. W metrze, w pociągach S i na kolejce kasowniki znajdują się na stacjach zamiast w pojazdach. Po zmianie tramwaju / autobusu nie ma potrzeby ponownego zatwierdzania. Trzymaj go, aż upłynie czas.

Bilety nie są sprawdzane po wejściu na pokład, ale inspektorzy biletowi w mundurach lub w zwykłych ubraniach często robią rundy z prośbą o sprawdzenie biletu. Jednym z problemów są fałszywi inspektorzy, którzy najczęściej jeżdżą tramwajami między „Malostranske Namesti” a Zamkiem Praskim - tych oszustów można wykryć, pytając o dowód tożsamości i odznakę, którą powinien posiadać każdy inspektor. Nieoprawiony bilet jest nieważny - zostanie skonfiskowany, a ty otrzymasz karę w wysokości 700 Kč. Mimo że „jazda na gapę” w Pradze wydaje się łatwa, powinieneś zainwestować w tani bilet z tego prostego powodu, że transport w Pradze działa doskonale i działa w systemie honorowym.

Niektóre autobusy (od 300 do 499) i wszystkie pociągi S wychodzą z miasta, więc pracują trochę inaczej, ponieważ normalne bilety są ważne tylko w granicach miasta. Musisz pokazać swój bilet kierowcy autobusu lub konduktorowi i ewentualnie kupić u nich inny bilet, jeśli planujesz wyjechać z miasta. Najbardziej popularnym miejscem, do którego można dotrzeć w ten sposób, jest zamek Karlštejn (pociąg S7, wychodzący ze stacji głównej co 30 minut).

Transport publiczny jeździ w nocy i jest dość obszerny. Nocne tramwaje lub nocne autobusy (od 00:00 do 05:00; linie zaczynające się od numeru 5 i 6 dla autobusu wychodzącego z miasta) zazwyczaj kursują co 30 minut. Co 15 minut w tym czasie tramwaje opuszczają centralny przystanek wymiany Lazarská w centrum Pragi. Przez całą noc zatrzymują się tramwaje. Możesz łatwo zmienić linie tramwajowe tutaj, jeśli nigdzie indziej. Na wszystkie noce przystanki, tramwaje i autobusy czekają na tramwaj / autobus.

Nie lekceważ tego, jak blisko chodnika będą tramwaje, gdy dotrą do przystanku. Bezpieczniej jest cofnąć się o kilka kroków przed przyjazdem tramwaju, ponieważ lusterka boczne mogą spowodować obrażenia u wyższych osób. W metrze powinieneś pozostać za linią bezpieczeństwa na podłodze, około pół metra od krawędzi peronu. Na schodach ruchomych jest zwyczajowo stać po prawej stronie i chodzić po lewej stronie. Dobrą etykietą jest pozwolenie osobom starszym, kobietom w ciąży lub osobom niepełnosprawnym usiąść w transporcie publicznym.

Taksówki

[edytuj]

Nie ma powodu, aby korzystać z taksówki do zwiedzania - transport publiczny jest często lepszym rozwiązaniem. Ale jeśli z jakiegoś powodu chcesz skorzystać z taksówki, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z aplikacji taksówkowych lub dużych usług taksówkowych - i nie próbowanie łapania ich na drodze. Zobacz także sekcję Oszustwa taksówkowe.

Zaletą korzystania z aplikacji taksówkowej jest uzyskanie przyzwoitej ceny, wszystkie płatności dokonywane są kartą, nie ma potrzeby dzwonienia do nikogo, a taksówkę można uzyskać w dowolnym momencie w czasie krótszym niż 10 minut. W tym przypadku jest mało miejsca na oszustwa. Zarówno Uber, jak i Taxify mogą być dość drogie w piątkowe wieczory. Popularne opcje to:

  • Liftago, lokalny odpowiednik Ubera, który korzysta z oficjalnych taksówek i dlatego jest droższy. Nowi klienci otrzymują premię 300 Kč za rejestrację. Aplikacja dostępna na Androida i iOS.
  • Uber, globalny gigant taksówek. Jeśli masz już konto z innego kraju, możesz z niego korzystać także w Pradze. Aplikacja dostępna na Androida, iOS i Windows Phone.
  • Taxify, inny duży gracz. Często oferuje kody rabatowe i jest nieco tańsze niż Uber. Aplikacja dostępna na Androida i iOS.

Główni operatorzy taksówek przestrzegają zasad, więc możesz oczekiwać od nich (nalegaj) na włączenie taksometru i wydrukowanie pokwitowania po opuszczeniu taksówki. Potwierdzenie powinno zawierać imię i nazwisko kierowcy, adres i numer identyfikacji podatkowej. Możesz również spróbować wynegocjować cenę z wyprzedzeniem, chociaż oficjalna maksymalna cena wyznaczona przez radę miasta wynosi 28 Kč / km (ok. 1,30 EUR). Oto niepełna lista zalecanych usług:

  • AAA Radiotaxi, 222 +420 222 333 222. 20-28 CZK / km.
  • Bohemia Prague Airport Transfers, +420 773 066 880.
  • City Taxi, 257 +420 257 257 257. 24-28 CZK / km.
  • Halo Taxi, 244 +420 244 114 411. 24 CZK / km.
  • Kurýr Taxi,, 241 +420 241 090 090. 20 Kč / km.
  • Modrý anděl, 7 +420 737 222 333. 21-23 CZK / km.
  • Nejlevnější taxi, 226 +420 226 000 226. 18 Kč / km.
  • Prague Airport Transfers +420 800 870 888.
  • Profi Taxi, 261 +420 261 314 151. 26-28 CZK / km.
  • Sedop, 281 +420 281 000 040. 23 CZK / km.
  • Speed ​​Cars Praga, 224 +420 224 234 234. 21 CZK / km.
  • Taxi Praha, 222 +420 222 111 000. 18-24 CZK / km.
  • Taxi Praha 14007, 220 +420 220 414 414. 24-28 CZK / km.
  • Taxi Premier, 777 +420 777 092 045. 17 CZK / km.
  • TICK TACK, 7 +420 721 300 300. 25-28 CZK / km.

Inną alternatywą jest korzystanie z niektórych usług szoferskich, takich jak Prague Airport Transfers s.r.o. lub FEBA Trade Limousine Car Service lub nawet tańsze, ale jako niezawodne HFS s.r.o. - 123-Prague-Airport-Transfer.com lub Transfer-Prague.com.

Łodzią

[edytuj]
Łodzie na Wełtawie

Możesz podróżować w dół słynnej Wełtawy (Moldau, po niemiecku), która zainspirowała pisarzy i kompozytorów, takich jak Smetana i Dvorak.

Prague Steamboat Company oferuje wycieczki widokowe i wycieczki do praskiego zoo lub zapory na rzece Slapy.

Istnieje również kilka małych promów pasażerskich przez rzekę, zintegrowanych z taryfą transportu publicznego w Pradze. Niektóre z nich są nawet bezpłatne.

Lub możesz podróżować łodzią w historycznym centrum Pragi. Przyjemna okolica, do której należą Pražské Benátky, jest niesamowita. Spróbuj podróżować z firmą Pražské Benátky i ciesz się historycznymi rejsami, a także sposobem na zwiedzenie Muzeum Mostu Karola (w języku czeskim - Muzeum Karlova Mostu). Jeśli są naganiacze sprzedający wycieczki łodzią turystom (często w okolicy mostu Karola), unikaj ich, a raczej sprawdzaj wszystko online.

Samochód osobowy

[edytuj]

Należy unikać poruszania się własnym samochodem. Skomplikowany układ ulic, liczne zakazy wjazdu i parkowania i bardzo drogie parkingi są wystarczającym argumentem za takim rozwiązaniem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na poruszanie się własnym samochodem, to przydatny jest GPS z dobrym oprogramowaniem.

Rower

[edytuj]

Pragę można zwiedzać rowerem. Warto jednak się do tego przygotować – strome wzniesienia i spadki wymagają sprawnych hamulców i przerzutek. Przydatną mapę „Praha na kole” można otrzymać bezpłatnie w miejskich punktach informacji turystycznej, jak również zobaczyć wcześniej w internecie. Ciekawostką są pasy rowerowe nad Wełtawą o szerokości płytki chodnikowej (wokół jest kostka brukowa) oraz oznakowanie zachęcające, by rowerzyści i piesi „byli dla siebie mili”.

Warto zobaczyć

[edytuj]
Mapa
Portal katedry św. Wita
Most Karola
Stare Miasto, pomnik Jana Husa
Zegar astronomiczny
Tańczący Dom o zmierzchu
Podział administracyjny
  • 1 Zamek Praski. Ten największy średniowieczny zamek na świecie według Rekordów Guinnessa wznosi się jak sen nad miastem, oferując piękne widoki na obszary poniżej. Na miejscu znajduje się także katedra św. Wita z wieżą widokową, Galeria Obrazów Zamkowych, kilka pałaców i muzeów oraz piękny Ogród Królewski. Możesz także obserwować Gwardię Prezydencką i zmianę warty co godzinę. Bilet na zamek w Pradze kosztuje 350 Kč, a przewodnik audio kosztuje kolejne 350 Kč.
  • 2 Most Karola. Łączy stare miasto z dzielnicą Mala Strana. Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku i jest jedną z najpiękniejszych budowli w Pradze. W ciągu dnia jest tętniącym życiem miejscem handlu i rozrywki, ponieważ muzycy i artyści sprzedają swoje obrazy i biżuterię.
  • 3 Stare Miasto (Staré město). Zabytkowe centrum Pragi obejmuje liczne zabytki i pomniki, w szczególności słynny 4 zegar astronomiczny (Orloj), czysto gotycki 5 kościół Týn, murowany budynek piętrowy i pomnik Jana Husa. W pobliżu teatr Estate to neoklasyczny teatr, w którym po raz pierwszy wykonano operę Mozarta Don Giovanni. Na Starym Mieście znajduje się wiele zabytkowych kościołów (między innymi kościół św. Jakuba, kościół Matki Boskiej przed Tynem) oraz kilka innych interesujących zabytków, takich jak Stary Ratusz.
  • 6 Josefov. To historyczne żydowskie getto jest interesujące ze względu na dobrze zachowane synagogi. Stara Nowa Synagoga (czes. Staronová synagoga) jest najstarszą czynną synagogą w Europie i podobno jest miejscem spoczynku słynnego praskiego Golema. Inną interesującą synagogą jest hiszpańska synagoga, bardzo ozdobna budowla w stylu mauretańskim. Inne atrakcje to Stary Cmentarz Żydowski, który jest najstarszym w Europie i dom Kafki. Stara Nowa Synagoga nie jest częścią muzeum żydowskiego, więc jeśli chcesz zobaczyć wszystko, zaleca się kupienie połączonej przepustki do wszystkich atrakcji żydowskich za 480 Kč.
  • 7 Nowe miasto (Nové město). Nowe miasto powstało jako przedłużenie Starego Miasta w XIV wieku, choć znaczna część obszaru została odtworzona. Główną atrakcją jest Plac Wacława, prostokątny plac handlowy z wieloma straganami, sklepami i restauracjami. Na szczycie placu znajduje się Muzeum Narodowe, które warto obejrzeć (patrz poniżej). W połowie tego historycznego bulwaru znajdują się modne dyskoteki i hotele w stylu Art Nouveau, a także osobliwe parki i arkady, podczas gdy tuż przy utartych szlakach znajdują się wspaniałe widoki (Wieża Henryka), romantyczne restauracje i olśniewająca, barwna Synagoga Jubileuszowa.
  • 8 Mała Strona (Malá strana). Po drugiej stronie Wełtawy od centrum miasta i prowadzącej do zamku, dzielnica ta oferuje również piękne ulice i kościoły (z których najbardziej znany jest kościół św. Mikołaja). Ściana Lennona, będąca niegdyś źródłem irytacji reżimu komunistycznego, znajduje się również tutaj, w pobliżu weneckiego kanału z kołem wodnym i blisko Mostu Karola. 17 listopada 2014 r. Mur Lennona został zdewastowany przez grupę studentów sztuki i pomalowany na biało.
  • 9 Tańczący Dom (Tančící dům, znany również jako „Fred i Ginger”). Jeden z najbardziej fascynujących wyrażeń architektonicznych Pragi, który zaprojektowali Vlado Milunic i Frank Gehry. Dostępna ze stacji metra Karlovo náměstí B.
  • 10 Wieża widokowa Petřín (Petřínská rozhledna). Mniejsza wersja wieży Eiffla na szczycie wzgórza Petrin z widokiem na Pragę. Wspinaczka na wieżę kosztuje 120 CZK za bilet standardowy lub 60 CZK za zniżki. Dostępna płatna winda (60 CZK).
  • 11 Zoo praskie. Aby się tam dostać, należy jechać metrem do Nadrazi Holesovice C, a następnie autobusem 112, który kończy się w Zoo. W pobliżu znajduje się zamek Troja (Trojský Zámek) z dużym ogrodem z różnorodnymi rzeźbami i ogrodem botanicznym (Botanická zahrada Troja) z tropikalną szklarnią.
  • Czeska Galeria Narodowa (Národní galerie). Jej najważniejsze zbiory znajdują się w pałacu Sternberg (aż do baroku), klasztorze św. Jerzego (czeski barok i manieryzm) oraz pałacu Veletržní. Pierwsze dwa znajdują się odpowiednio w pobliżu i na zamku. Nie myl ich z Galerią Obrazów Zamkowych (patrz wyżej), którą warto odwiedzić samemu.
    • 12 Pałac Veletržní, Dukelských hrdinů 47, Praha 7 - Holešovice. XIX wiek i sztuka współczesna.
  • 13 Klasztor św. Agnieszki Czeskiej, U Milosrdných 17, Praha 1.
  • 14 Muzeum czeskiego kubizmu (Dom Czarnej Madonny), Ovocný trh 19 / Celetná 34, Praha 1.
  • Czeskie Muzeum Narodowe (Národní muzeum). Stowarzyszenie różnych muzeów. Główny budynek znajduje się przy Placu Wacława i jest poświęcony historii naturalnej. Inne oddziały to muzea czeskich kompozytorów Dvořáka i Smetany, Muzeum Muzyki Czeskiej, Historyczne Muzeum Farmacji, Kolekcja Księcia Lobkovicza na Zamku Praskim, Czeskie Muzeum Etnograficzne i Muzeum Antropologiczne Naprstek.
  • 15 Miejska Galeria Pragi. Muzeum współczesnej sztuki czeskiej podzielone na kilka miejsc, z których większość znajduje się na starym mieście. Jego głównym budynkiem jest Dom Złotego Pierścienia na Rynku Starego Miasta z czeską sztuką XX wieku w pięknym średniowiecznym gmachu. XIX-wieczna czeska sztuka wystawiana jest w Zamku Troja.
  • 16 DOX - Centrum Sztuki Współczesnej. Nowo otwarta galeria sztuki nowoczesnej, nowoczesny styl galerii w UE. Ogromny biały budynek z wieloma wystawami, instalacjami i ciekawymi obiektami do zobaczenia. Znajduje się na Poupětova 1, Praha 7 w pobliżu dzielnicy przemysłowej Holešovice (czerwona linia C metra) jest dość daleko od centrum, ale zdecydowanie warto zobaczyć. Wystawy można sprawdzić w ciągu dnia (około 1-2 godziny), a podczas podróży z powrotem do Holešovic odwiedzić legendarny podziemny dorosły Cross Club.
  • 17 Muzeum Żydowskie. Obejmuje sześć oddzielnych miejsc (cztery synagogi, Stary Cmentarz Żydowski i Sala Pamięci), ale nie obejmuje Synagogi Staro-Nowej, chociaż bilety wstępu mogą zawierać lub wykluczać ostatnią. Stara-Nowa Synagoga jest droga w stosunku do muzeum, ale biorąc pod uwagę jej wiek, warto ją zobaaczyć. Sala Pamięci szczególnie porusza się z eksponatami pism dzieci w obozach śmierci.
  • 18 Muzeum Miejskie w Pradze (Muzeum hl. M. Prahy), Na Poříčí 52, Praha 8. Ma kilka oddziałów w całym mieście. Absolutnie obowiązkowy element niesamowicie szczegółowego kartonowego modelu dziewiętnastowiecznej Pragi autorstwa Antona Langweila. Detal jest niesamowity, nawet do koloru drzwi i wzoru parapetów.
  • Istnieje wiele mniejszych muzeów. Są wśród nich Muzeum Miniatur w Klasztorze Stahnov, Muzeum Zabawek i Muzeum Automatów Muzycznych na Zamku Praskim, Muzeum Poczty oraz bardziej turystyczne Muzeum Wosków, Muzeum Tortur i Muzea Piwa na Starym Mieście.

Festiwale

[edytuj]
  • Prague Advent Choral Meeting .
  • Prague Folklore Days .
  • 20th International Festival of Advent and Christmas Music.

Zrób

[edytuj]

Kultura

[edytuj]

Opera i balet mają w mieście dość długą tradycję, choć często są pomijane przez młodych mieszkańców i odwiedzane przez turystów. Główne sale operowe i baletowe są obsługiwane przez firmę Teatr narodowy, której właścicielem jest rząd. Bilety można kupić na stronie internetowej firmy, najlepsze miejsca mają tendencję do wyprzedaży, więc lepiej robić zakupy z wyprzedzeniem. Zwyczajem jest noszenie przyzwoitych ubrań podczas chodzenia do miejsc Teatru Narodowego (czarny garnitur), ale nie jest to wymuszane. Główne miejsca są (wszystkie są warte zobaczenia z zewnątrz)ː

  • Národní divadlo (Teatr Narodowy) - jest to oryginalny budynek Teatru Narodowego. Wnętrze budynku jest bardzo dekoracyjne. Czasami gości opery i balety, ale głównie gra w języku czeskim.
  • Stavovské divadlo (Teatr Nieruchomości) - Najstarszy budynek teatru nadal stoi w mieście. Została tu przeprowadzona premiera Mozarta Don Giovanniego, a opera Don Giovanniego wciąż jest często w repertuarze, podobnie jak inne opery, sztuki teatralne i balety.
  • Opera Státní (opera państwowa) - Ten zabytkowy budynek dawnego teatru niemieckiego służy obecnie jako Opera Narodowa, gdzie organizowane są głównie opery i balety.

W Pradze jest wiele innych teatrów, ale zazwyczaj oferują one tylko gry w języku czeskim. Koncerty muzyki klasycznej są często prowadzone w licznych kościołach, zwłaszcza w centrum.

Escape games

[edytuj]

Czy chcesz spróbować uciec z pokoju, tak jak u postaci z filmu lub gry wideo? Ty (i twój zespół) jesteście umieszczani w pokoju lub labiryncie pomieszczeń, z którego trzeba „uciec”, znajdując ukryte klucze, kody i inne wskazówki, aby dostać się dalej.

  • Cryptex Praha, Korenskeho 3, Praha 5. Cryptex Praha jest jedną z najtrudniejszych gier ucieczkowych w Pradze. Jeśli chcesz grać, musisz wcześniej dokonać rezerwacji na stronie internetowej i pojawić się na czas, aby zagrać. Oferują darmową grę dla drużyn, które robią to bez pomocy i oszustwa.
  • Getaway Prague Prawdziwa gra ucieczki, Blanická 9, Praha 2, ☎ +420774978220, e-mail: info@gtwy.cz. Getaway Praga znajduje się w centrum, 100 m od stacji metra Namesti Miru A. Gra wymaga dobrych umiejętności obserwacji, logicznego myślenia i dobrej komunikacji między graczami. Wymagana jest rezerwacja z wyprzedzeniem, którą można dokonać online lub telefonicznie. 40 € dla par lub 50 € dla maksymalnie 5 osób.
  • Lostrooms, ☎ +420 776 744 406. Sb Nd 10:00-22:00. Największa sieć gier escape w Pradze, operująca 9 przygodami z unikalnymi scenariuszami. Pokoje są dostępne w 3 biurach: Žitomirska 38, Mečislavova 18, Korunní 56, Opatovická 18. 36-46 € w zależności od liczby członków zespołu.

Rejsy statkiem

[edytuj]

Rejsy po rzece są popularne i różnorodne, od godzinnych rejsów po długie wieczorne rejsy z kolacją lub muzyką. Aby uzyskać odpowiednią cenę, znajdź tylko łódź, nie kupuj niczego od naganiaczy w pobliżu Mostu Karola. Jeśli chcesz pływać po rzece za możliwie najmniejszą cenę, możesz skorzystać z promu komunikacji miejskiej.

  • Prague Steam Boats (Pražská paroplavba), ☎ +420605295111, e-mail: pps@paroplavba.cz. Prawdopodobnie najpopularniejsza opcja. Oferta godzinnych rejsów, a także rejsów do ZOO i całodniowych rejsów do zapory wodnej Slapy
  • Rejs po Pradze. Oferuje szeroki zakres regularnych i prywatnych rejsów.
  • EVD.
  • JazzBoat. Łączy koncerty żeglarskie i jazzowe.

Najbliższe okolice

[edytuj]
  • Kutná Hora – miasto ze starówką wpisaną na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, 1h – 1h10m pociągiem, czasem konieczna przesiadka w Kolinie.
  • Zamek Karlštejn – jeden z najpiękniejszych (i najczęściej zwiedzanych) zamków w Czechach. Dojazd około 45 minut pociągiem plus spacer do zamku, pociągi kursują co 30 minut. Można też dojechać rowerem (32 km), jest wyznakowana trasa turystyczna. Uwaga: w poniedziałki zamek jest zamknięty dla zwiedzających.

Praca

[edytuj]

Praga jest prawdopodobnie najlepszym miejscem dla cudzoziemców do poszukiwania pracy, ponieważ istnieje wiele firm międzynarodowych i anglojęzycznych. Łatwo jest również dostać pracę uczącą języka angielskiego z powodu dużego popytu.

Zakupy

[edytuj]
Jarmark bożonarodzeniowy nocą

Ulice wokół Starego Miasta pełne są sklepów z pamiątkami nastawionych na turystów, sprzedających czeski kryształ, koszulki piłkarskie i inne masowo produkowane pamiątki. Droga między Mostem Karola i Starym Miastem jest szczególnie zła, skręcając w jedną z dróg można znaleźć dokładnie ten sam towar za połowę ceny. Jeśli szukasz godnych pamiątek, spróbuj zejść z utartej ścieżki. Sprzedawcy uliczni mogą mieć nieoczekiwane skarby, a na obszarze Mostu Karola jest ich mnóstwo. Wydruki obrazów i dobrej jakości zdjęcia są bardzo popularne i naprawdę dobrym sposobem na zapamiętanie Pragi. Nie zawracaj sobie głowy kupowaniem drogich futrzanych czapek i lalek Matrioszki, ponieważ nie mają nic wspólnego z Pragą - są pochodzenia rosyjskiego, a ich sprzedawcy próbują wykorzystać niewiedzę turystów.

W grudniu na placach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe sprzedające mieszankę sztuki, rzemiosła, jedzenia, napojów i pamiątek po Pradze. Rynki są atrakcją samą w sobie i doskonałym miejscem do zdobycia wyjątkowej pamiątki z miasta.

W Pradze jest kilka dużych centrów handlowych, należy wziąć ulicę „Na Prikope” - 18. najdroższą ulicę na świecie (mierzoną ceną nieruchomości), ze słynnymi pasażami handlowymi „Cerna ruze” (Czarna róża) i „Palac Myslbek ”i wiele sklepów. Jeśli szukasz sklepów z pamiątkami, znajdziesz je w historycznym centrum miasta - głównie wokół Rynku Starego Miasta, Placu Wacława i Zamku Praskiego. Istnieje wiele innych sklepów oferujących czeski kryształ - szczególnie w centrum w pobliżu dolnego końca Placu Wacława.

Innym typowym (jeśli raczej drogim) czeskim towarem jest biżuteria z granatu - typowe czeskie kamienie granatu (zebrane w pobliżu miasta Turnov) są ciemnoczerwone i obecnie produkowane są przez jedną firmę - Granat Turnov - a jeśli kupisz prawdziwy czeski tradycyjny granat , powinieneś otrzymać certyfikat autentyczności. Ulica „Pařížská” prowadzi od Rynku Starego Miasta w kierunku rzeki - i obejmuje jedne z najbardziej luksusowych (i drogich) butików w Pradze.

Popularne centra handlowe

[edytuj]
  • Arkády Pankrác. Niewielkie centrum handlowe z głównie sklepami wyższej klasy, hipermarketem i food courtem - tuż przy stacji metra.
  • Atrium Flora (Palác Flora), Vinohradská 2828/151. Średniej wielkości centrum handlowe z kinem IMAX na najwyższym piętrze. Tramwaj / stacja metra Flora A.
  • Centrum Černý Most, Chlumecká 765/6. Ogromne centrum handlowe z hipermarketem i kinami, położone nieco dalej od centrum przy stacji metra Černý Most B. IKEA i inne duże sklepy w pobliżu.
  • Centrum Chodov, Roztylská 2321/19, ☎ + 420 272 173 600. Największe centrum handlowe w kraju, z hipermarketem. Znajduje się nieco dalej od centrum przy stacji metra Chodov C.
  • Letňany. Stosunkowo odległe centrum handlowe, wykorzystywane głównie przez mieszkańców okolicy. Mimo to jest dość duże, a kolejne duże centra handlowe znajdują się w pobliżu.
  • Metropole Zličín, Řevnická 1. Średniej wielkości centrum handlowe z kinem, hipermarketem Interspar, fast foodami, ogromnym parkingiem oraz w pobliżu stacji metra / autobusu Zličín B. IKEA w pobliżu. Jeśli jesteś głodny po locie, jedź autobusem 100 z lotniska do Zličína, a następnie idź kilka metrów do tego centrum i kup coś do jedzenia.
  • Nový Smíchov, Plzeňská 8. Duże centrum handlowe z 2-piętrowym hipermarketem Tesco, kinem, wieloma restauracjami typu fast food na najwyższym piętrze i bardzo blisko stacji metra / tramwaju Anděl B.
  • Palladium, nám. Republiky 1 (Tramwaj / stacja metra Namesti Republiky B), ☎ +420 225 770 250. W centrum miasta, obok głównych ulic miasta (sklepów). To jedno z najnowszych - i chyba najbardziej luksusowych centrów handlowych. Jest złożony w środku, więc będziesz potrzebował trochę czasu, aby go przejść. Brak tanich opcji do jedzenia, chyba że kupisz jedzenie w supermarkecie Albert na najniższym piętrze (-2). Na najwyższym poziomie (+2) są umiarkowane do drogich restauracji.
  • Šestka, Fajtlova 1. Centrum handlowe 1 stacja od lotniska w Pradze, ale poza tym bardzo daleko od centrum. Idealny na zakupy w ostatniej chwili przed wyjazdem, również dlatego, że jest znacznie mniej zajęty niż inne centra handlowe. Weź autobus 191 ze stacji metra Petřiny A.

Pieniądze

[edytuj]

Oficjalną walutą Republiki Czeskiej jest korona czeska (koruna), w skrócie Kč, z międzynarodowym skrótem CZK.

Aktualny kurs wymiany można znaleźć na oficjalnej stronie Czeskiego Banku Narodowego

Czasami możliwe jest również płacenie euro (hotele w centrum Pragi, McDonalds, KFC, Marks & Spencer - akceptuje również funty brytyjskie, supermarkety Albert i Billa itp.), Ale kurs wymiany może być nieco niekorzystny i zmiana jest prawie zawsze podawane tylko w Kč. Dm-drogerie markt (kosmetyki i zdrowa żywność) i sklepy New Yorker (odzież) przyjmują euro po dobrych cenach, podczas gdy sklepy z pamiątkami przyjmują euro i dolary amerykańskie po niskich stawkach.

W Pradze, zwłaszcza w okolicach atrakcji turystycznych, jest wiele kantorów z bardzo złymi stawkami i reklamami wprowadzającymi w błąd (często reklamuje 0% prowizji, ale zapewnia tylko prawie połowę oficjalnego kursu wymiany). Dobre stawki można znaleźć na przykład:

  • Banki takie jak Česká spořitelna mają akceptowalne stawki, ale pobierają prowizję.
  • Wokół głównego dworca kolejowego (Hlavní nádraží) - zjazd ze stacji, w lewo przez park, do ulicy „Politických vězňů”. Istnieje około 5 biur, w większości należących do Arabów, które oferują bardzo dobre stawki nawet za mniejsze kwoty, a nawet lepsze lub negocjowalne za wyższe (ponad 1000 euro, 1000 USD lub więcej).
  • W pobliżu stacji metra „Staroměstská”, w biurach exchange.cz.

Upewnij się, że nie wymieniasz pieniędzy z nieznajomymi oferując dobre stawki na ulicy. Prawdopodobnie otrzymasz inną walutę, taką jak forint węgierski, i nie możesz odzyskać pieniędzy.

Gastronomia

[edytuj]

Obiad jest tradycyjnie głównym posiłkiem w Pradze. Kuchnia czeska opiera się zazwyczaj na wieprzowinie lub wołowinie z dodatkami skrobiowymi, takimi jak knedliki, ziemniaki lub frytki. Ryby nie są tak popularne, choć obecnie są powszechnie dostępne. Popularne czeskie desery obejmują pierogi owocowe (ovocné knedlíky), naleśniki lub lody. Trdelník stał się również popularny w Pradze, zwłaszcza wśród turystów, z wieloma małymi piekarniami sprzedającymi słodki chleb inkrustowany cukrem i posiekanymi orzechami. Większość restauracji staje się bardzo zatłoczona podczas lunchu i kolacji, dlatego warto rozważyć dokonanie rezerwacji lub jedzenie wcześniej niż miejscowi.

Napiwek powinna wynosić od 10 do 15% - w tańszych restauracjach lub pubach można uciec zaokrąglając resztę lub zostawiając kilka dodatkowych monet. W przeciwnym razie jest to zwyczajowe opuszczenie co najmniej 20-40 Kč lub 1-2 EUR. Podatki są zawsze wliczone w cenę przez prawo. Wiele restauracji na obszarach o dużym natężeniu ruchu (wzdłuż rzeki lub z widokiem na zamek) będzie naliczać opłatę za nakrycie stołu za posiłek. Jeśli jest to wydrukowane w menu, nie możesz się odwołać. Ale restauracja często dodaje tę opłatę do rachunku w sposób mniej z góry, czasami po wydrukowaniu w menu, że nie ma opłaty za nakrycie. Wszystko, co przyniesiono do twojego stołu, będzie wiązało się z opłatą (chleb, keczup, itp.). Jeśli pod koniec posiłku otrzymasz ręcznie nabazgrany rachunek, sugeruje się, abyś poświęcił chwilę na wyjaśnienie zarzutów za pomocą twojego kelnera. Tego rodzaju pytania zwykle zawstydzają kelnerów w usuwaniu wszystkiego, co zostało niepoprawnie dodane. Niektórzy kelnerzy mogą być niegrzeczni, zwłaszcza dla ludzi z Europy Wschodniej. Nie zwracaj na to uwagi i po prostu znajdź inną restaurację.

Jeśli szukasz fast foodów, nie będziesz mógł się ruszyć bez potknięcia o ulicznych sprzedawców serwujących czeskie hot-dogi i grzane wino na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława na Nowym Mieście. Jeśli szukasz fast foodów w stylu zachodnim, główne sieci mają również dużą obecność na Placu Wacława i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Większość hal piwnych serwuje również lekkie przekąski lub posiłki. Zdecydowanie spróbuj hot-dogów (párek v rohlíku) - są one bardzo różne od wersji na Zachodzie. Małe, wydrążone francuskie bagietki są używane do chleba, wypełnione musztardą i ketchupem, a następnie wkładana jest frankfurterka. Sprawia to, że chleb staje się wygodną torbą do przenoszenia i oznacza, że ​​nie dostajesz ketchupu na ręce. Upewnij się, że masz musztardę, nawet jeśli nie lubisz jej normalnie - niestety hot dogi są nieco bez smaku i wymagają dodatkowego kopnięcia. Ceny wahają się od około 15 Kč za mały do ​​45 Kč dla przerażająco wyglądającego „giganta”. Należy pamiętać, że rozmiar hot doga odnosi się raczej do obwodu niż długości.

Bądź ostrożny przy zamawianiu jedzenia bez patrzenia na ceny. W centrum znajduje się wiele miejsc, w których pobiera się straszne ceny osobom, które nie zaglądają do menu. Opłata za ponad 170 Kč za podstawowy lokalny lunch jest zbyt duża. Zwłaszcza restauracje z dużymi przestrzeniami na rynku Starego Miasta znane są z pobierania nadzwyczajnych cen za prosty posiłek. Jeśli restauracja reklamuje się zbyt często jako „czeska” i „tradycyjna”, może to być kolejny znak potencjalnego zdzierstwa - prawdziwie tradycyjne restauracje nigdy nie reklamują się jako tradycyjne.

Innym powszechnym oszustwem związanym z żywnością jest ładowanie żywności według wagi. Mówią na przykład, że cena wynosi 100 Kč, ale nie wspomnij, że cena dotyczy 100 gramów, co pozwala ci zapłacić 400 Kč za podstawowy posiłek. Jest to szczególnie powszechne na rynku Starego Miasta, na straganach z „Szynką praską”.

Język

[edytuj]

Czeski jest językiem urzędowym Pragi i Republiki Czeskiej. Proste słowa i zwroty w innych językach słowiańskich (na przykład serbski / chorwacki / bośniacki, bułgarski i polski) są również powszechnie rozumiane. Słowacki i czeski są bardzo podobne i wzajemnie zrozumiałe.

Większość młodych ludzi bardzo dobrze mówi po angielsku, nie będziesz też miał problemu z mówieniem po angielsku w restauracjach i barach. Wiele restauracji ma angielskie menu. Rosyjski jest powszechnie rozumiany przez ludzi, którzy uczęszczali do szkoły przed aksamitną rewolucją w 1989 roku, ale język jest zbyt odmienny od języka czeskiego, aby można go było zrozumieć bez nauki. Ponadto niektórzy ludzie mogą nie lubić używania języka rosyjskiego, nawet jeśli wiedzą o tym z powodu radzieckiej okupacji Czechosłowacji w 1968 i ogólnie historii komunizmu. Wielu Czechów ma również pewną znajomość języka niemieckiego. Ludzie studiujący po 1989 roku, a nawet niektórzy starsi ludzie mówią po angielsku. Jednak uczenie się języka czeskiego z pewnością przyniesie Ci uśmiech mieszkańców.

Noclegi

[edytuj]

Więcej informacji na temat rezerwacji miejsc hotelowych poprzez internet w artykule Portale rezerwacji miejsc hotelowych.

  • http://www.hostelpraha.com/hostel-praga Dizzy Daisy Hostel Praha, Strojnická 7, 170 00 Praha. Hostel zlokalizowany niedaleko centrum Pragi, oferuje tanie zakwaterowanie w pokojach: 1-,2-,3- i 5-osobowych. Kontakt: +420 776 088 311, praha@hostelpraha.com – mówimy po polsku.
  • Botel Albatros – hotel na statku – náb. L. Svobody, Praha 1, 110 00, +420 224810547.
  • Petit Hotel Praga - tani nocleg w Pradze - hotel przy ulicy U Výstaviště 262/1, 170 00 Praga 7-Holešovice, +420 737 869 654, []

Kontakt

[edytuj]

Zakup lokalnej karty SIM z dostępem do 3G jest łatwy i tani. Pakiety różnią się, więc sprawdź przed zakupem.

Wiele hosteli i hoteli oferuje bezpłatny dostęp do Internetu na wspólnych komputerach lub w sieci bezprzewodowej, więc zapytaj przed wydaniem dodatkowych pieniędzy w jednej z wielu praskich kawiarni internetowych.

Prawie wszystkie restauracje szybkiej obsługi McDonald's i KFC oferują klientom sieci niezabezpieczonej, bezpłatnej sieci WiFi. Większość innych restauracji i kawiarni oferuje również bezpłatne WiFi, często bez reklam - sprawdź sieć z nazwą zakładu i poproś personel o hasło.

  • Club Net Cafe, Americká 39, Vinohrady, Praga 2 (stacja metra Náměstí Míru A). 10-24. Napoje i przekąski sprzedawane 55 Kč / godzinę.
  • Internet Cafe Interlogic, ☎ +420 241 734 617, e-mail: info@interlogic.cz. Budějovická 13, Praha 4. 10:00-22:00 codziennie. Połączenia internetowe 12 Mb / s, kanapy i napoje. 1 Kč / min.
  • Blue Mail, + 420 222 521 279, e-mail: info@bluemail.cz. Konviktská 8, Praha 1, (Stare miasto). Pn-Pt 10:00-22:00, Sb Nd 10:00-23:00. Pierwsze pięć minut jest bezpłatne, a godzina dostępu to 81 Kč.
  • Jazz Republic, 4 +420 224 282 235, e-mail: info@jazzrepublic.cz. 28 října 1, Praga 1 (Stare Miasto). Najbliższa stacja metra to Můstek na liniach A i B. Codziennie 15:00-0:00. Jazz Republic oferuje dwa MacBooki i dostęp do Internetu do bezpłatnego korzystania przez gości. Koncerty rozpoczynają się o 21:00, a MacBooki są zazwyczaj odbierane do godziny 20:00. Wi-Fi pozostaje włączone do czasu zamknięcia miejsca około godziny 1:00.

Bezpieczeństwo

[edytuj]

Najczęstsze przestępstwa w Pradze to kradzieże samochodów i kradzieże kieszonkowe: powszechność kradzieży samochodów i wandalizmu podnosi statystyki przestępczości w Pradze. Ale nawet jeśli nie prowadzisz żadnych samochodów, kradzieże kieszonkowe są powszechne w Pradze, a niektóre brutalne przestępstwa mają miejsce w tym mieście. Ostrzega się poważnie, by nie prowokować pijanych ludzi, ponieważ może to spowodować ekstremalne niebezpieczeństwo. Ogólnie Praga jest stosunkowo bezpiecznym miastem i przy zdrowym rozsądku należy unikać problemów; nawet w nocy kobieta może chodzić sama. Nie ma obszarów „złych dzielnic”. Jedynym obszarem o wysokiej koncentracji bezdomnych jest obszar przed dworcem głównym.

Kradzież i kradzież kieszonkowa

[edytuj]

Żebranie występuje w najważniejszych atrakcjach turystycznych miasta oraz w niektórych głównych węzłach komunikacji miejskiej. Nie noś portfela ani torebki w tylnej kieszeni spodni; zawsze miej oko na swoje przedmioty; nie wkładaj wszystkich pieniędzy w jedno miejsce; nie pokazuj nikomu swoich pieniędzy ani wartościowych rzeczy.

Bądź świadomy zespołów kieszonkowców czających się poza stacjami metra, zatłoczonych tramwajów, Mostu Karola, Placu Wacława i Rynku Starego Miasta. Zwykle pracują w zespołach 3-5-osobowych i szukają zagubionych lub rozproszonych turystów. Plecaki są dla nich szczególnie interesujące. Wiele z tych grup korzysta z małoletnich dzieci jako kieszonkowców, ponieważ nie ponoszą odpowiedzialności zgodnie z czeskim prawem karnym.

Ze względu na niską częstość brutalnych przestępstw, zagrożenie ze strony kieszonkowców zostało uznane za wielki problem. Jednak zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności mogą uchronić większość ludzi przed kieszonkowcami. Jeśli masz aparat, staraj się go nie nosić otwarcie. Zawsze zamykaj i zabezpiecz swój plecak i staraj się go mieć na oku. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie zasnąć w tramwaju lub metrze. Noś portfel w bezpiecznym miejscu (jak wewnętrzna kieszeń płaszcza), nigdy nie wkładaj go do tylnej kieszeni lub w inne miejsce, w którym można go łatwo ukraść.

Bądźcie czujni w pociągach sypialnych, ponieważ napady rosną między głównymi stacjami. Poproś o dowód tożsamości od każdego, kto prosi o zabranie biletu lub paszportu, i zablokuj plecaki do bagażników. Przechowuj cenne przedmioty i zachowuj zdrowy rozsądek.

Jeśli wejdziesz do metra (zwykle w nocy), możesz znaleźć zespół oszustów na stacjach, mówiąc, że są pracownikami metra, a po sprawdzeniu biletu przez jakiś czas, że jest nieważny, więc będziesz musiał zapłacić grzywnę 500 Kč (1000 Kč, jeśli się z nimi spierasz). Więc jeśli zdarzy ci się ich zobaczyć i masz pewność, że Twój bilet jest ważny, powiedz im, aby zadzwonili na policję lub zadzwonili do nich samodzielnie. Pamiętaj, że inspektorzy biletów metra w Pradze muszą wystawić swój identyfikator w celu sprawdzenia biletu i wydania grzywny; jeśli nie zrobią tego tak szybko, jak się do ciebie zbliżą, prawie na pewno są oszustami.

Narkotyki

[edytuj]

Posiadanie narkotyków jest historycznie szarą strefą pod czeską jurysdykcją. Jednak od początku 2010 wątpliwe określenie „ilość większa niż mała” zostało ostatecznie przekształcone w wartości bezwzględne w oparciu o rzeczywistą praktykę sądową i nie jest już przestępstwem noszenie mniej niż 15 g marihuany, 5 plastrów LSD, 1 g kokainy itp. Posiadanie więcej niż dozwolonej ilości narkotyków nadal stanowi przestępstwo. Pamiętaj, że posiadanie mniejszej kwoty może być nadal karane przez władze publiczne, ponieważ jest to przestępstwo (nawet jeśli nie jest przestępstwem). Należy również pamiętać, że większość barów oczekuje, że wyjdziesz na zewnątrz, jeśli zamierzasz zapalić skręta.

Wymiana pieniędzy

[edytuj]

Uważaj na wymianę pieniędzy. Wymieniaj pieniądze w bankach lub oficjalnych informacjach turystycznych i unikaj kantorów. Nigdy nie zajmuj się ulicznym handlem pieniędzmi: oferują lepsze stawki, ale często próbują cię oszukać, dając ci pieniądze z innego kraju, takie jak rosyjskie ruble lub stara bułgarska lewa.

Większość kantorów jest uczciwa, ale niektóre, zwłaszcza w najbardziej ruchliwych miejscach turystycznych, mogą próbować oszukiwać klientów różnymi sztuczkami:

  • zwłaszcza w pobliżu Rynku Starego Miasta, niektóre z nich mają nawet połowę normalnych stawek
  • oferując korzystne kursy wymiany, ale z drobnym drukiem poniżej, na przykład, jeśli wymieniasz więcej niż 1000 euro
  • umieszczenie ogromnej tablicy z kursami wymiany „sprzedajemy” w oknie sklepu, co sprawia wrażenie dobrych stawek, podczas gdy rzeczywista stawka za zakup CZK jest znacznie bardziej niekorzystna

Gdy klient dowie się o tym w kasie i chce anulować transakcję, dealer pieniędzy odmawia z pretekstem „już wydrukowałem rachunek”, co oznacza, że ​​jest już za późno. Policja ci nie pomoże, zazwyczaj kierując Cię do Czeskiego Banku Narodowego, który nadzoruje kantory, aby złożyć skargę (co również ci nie pomaga).

Karty kredytowe są powszechnie akceptowane we wszystkich supermarketach, hotelach, a także w większości miejsc turystycznych. Ponieważ w większości krajów można znaleźć karty do wypłat z bankomatów o niskiej lub 0% opłacie, a często również z płatnością kartą Visa lub MasterCard (która jest taka sama jak kurs najlepszych kantorów), nie ma już potrzeby korzystania z kantorów w XXI wieku.

Prawo czeskie jest słabe i zamawia kantory tylko po to, by wyświetlać rzeczywiste stawki, które można znaleźć gdzieś w biurze małym drukiem. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się skorzystać z kantoru, zawsze pytaj o rzeczywistą stawkę, którą zapłacisz przed dokonaniem transakcji przed wydaniem jakichkolwiek pieniędzy z ręki.

Oszustwa taksówkowe

[edytuj]

Taksówkarze z Pragi są głównym „problemem wizerunkowym”. Ryzyko przeładowania jest znacznie przekroczone, jednak szczególnie klienci spoza Czech są często odrywani z powodu różnych sposobów. Możesz uniknąć takiej sytuacji, postępując zgodnie z kilkoma (zdroworozsądkowymi) zasadami. Jak na przykład:

  • Staraj się unikać podejrzanych taksówek, a w razie wątpliwości odejdź i złap kolejną taksówkę.
  • Najczęstsze przypadki oszukiwania mają miejsce między stacją kolejową lub lotniskiem a hotelem oraz wokół Rynku Starego Miasta.
  • Jeśli płacisz znacznie więcej niż 500Kč za przejazd z lotniska do centrum miasta, zostajesz oszukany. Przejażdżki w centrum rzadko przekraczają 200Kč.
  • Kierowca taksówki nie może odmówić przyjęcia rachunku w Pradze.
  • Nawet jeśli poprosisz o pokwitowanie, taksometr może zostać naruszony przy użyciu tak zwanego przycisku „turbo”, co spowoduje, że cena taksometru wzrośnie znacznie szybciej niż zwykle.
  • Jeśli otrzymasz nieprawidłowy rachunek od taksówkarza, zadzwoń na policję na swój telefon komórkowy - kierowca szybko zmieni ton.
  • Taksówkarze na stacji kolejowej mogą pokazać wydrukowaną kartę, która zawiera szczegółowe informacje o „stałych opłatach” za przejazd w obrębie miasta. To jest całkowicie fałszywe.
  • Niektóre hotele oferują usługi taksówkowe. Pamiętaj, aby porównać cenę z innymi firmami - niektóre taksówki hotelowe mogą być ponad dwukrotnie wyższe niż normalna cena, a samochód nie jest nawet identyfikowany jako taksówka.

Punkt informacyjny może być ustawiony na niektórych postojach taksówek w mieście, z cenami orientacyjnymi do najpopularniejszych miejsc z tego stoiska. Jednak wada w lokalnym prawie pozwala niektórym firmom taksówkarskim wynajmującym postoje taksówek (szczególnie wokół Rynku Starego Miasta) na bardzo wysokie ceny (około 99 Kč / km). Najbardziej niesławną firmą pod tym względem jest AAA Taxi s.r.o., celowo tworząc swoją nazwę, aby przypominać uregulowaną i popularną AAA Radiotaxi Praha. Ale pobierają cztery razy więcej za przejazd, a nawet nie świadczą usług czeskim klientom.

Jeśli jesteś przekonany, że zostałeś obciążony przez kierowcę taksówki, zaznacz numery identyfikacyjne samochodu (tablica rejestracyjna, numer licencji taksówki na drzwiach samochodu, nazwisko kierowcy itp.) I skontaktuj się z firmą, dla której kierowca pracuje (jeśli istnieje) lub Policją. Oszuści są często „zakrywani” przez metro, więc ciężko sobie z tym poradzić, gdy zapłacisz, a taksówkarz zniknie. Problem polega również na tym, że musisz zeznawać przeciwko kierowcy - co jest dość trudne, gdy jesteś już po drugiej stronie granicy.

Sytuacje awaryjne

[edytuj]

Jeśli znajdziesz się w sytuacji awaryjnej, zadzwoń pod numer 112. Respondent powinien być w stanie odpowiedzieć po angielsku, niemiecku, polsku, rosyjsku i francusku oprócz czeskiego. Możesz również użyć 158 dla policji, 155 dla karetek pogotowia lub 150 dla strażaków, ale możesz nie otrzymać odpowiedzi w językach innych niż czeski.

Jeśli potrzebujesz lekarstw w weekendy lub wieczory, możesz udać się do Lékárna Palackého, (Tel +420 224 946 982) całodobowej apteki na Palackého 5 w nowym mieście lub do Lékárna U Svaté Ludmily, (Tel +420 222 513 396 ) na Belgická 37 (stacja metra Náměstí Míru A).

Jeśli potrzebujesz nie-nagłej (ale wciąż pilnej) opieki medycznej poza normalnymi godzinami pracy, odwiedź Fakultní nemocnice v Motole (Szpital uniwersytecki Motol), który jest największym i najbardziej zaawansowanym szpitalem w Republice Czeskiej. Numer główny to +420 224 431 111, a szpital znajduje się na V Úvalu 84, Praha 5 (stacja metra Nemocnice Motol A).

Informacje turystyczne

[edytuj]

Miasto ma 3 centra informacyjne w mieście i kolejne 2 w obu terminalach lotniskowych:

  • TIC - Stary Ratusz (Staroměstská radnice), Staroměstské náměstí 1, e-mail: tourinfo@prague.eu. Styczeń - luty 09.00 - 18.00, marzec - grudzień 09.00 - 19.00. Główne informacje turystyczne w centrum miasta.
  • TIC - Na Můstku, Rytířská 12, e-mail: tourinfo@prague.eu. 09:00 - 19:00
  • TIC - Plac Wacława, Plac Wacława. 10:00 - 18:00. Stoisko informacyjne tuż przy Placu Wacława.

Karnety turystyczne

[edytuj]

Jeśli odwiedzasz kilka atrakcji, możesz zaoszczędzić pieniądze, kupując kartę turystyczną. Bądź wymagający, ponieważ przepustki często wymieniają miejsca docelowe, które i tak mogą odwiedzić, i zawierają mniej atrakcji. Upewnij się, że zaoszczędzisz pieniądze w miejscach, które chcesz odwiedzić.

  • Prague Card. Dostępna przez 2, 3 lub 4 dni. Obejmuje bezpłatny transport publiczny, transfer na lotnisko i wycieczkę po mieście. Bezpłatny wstęp na Zamek Praski - Katedra Św. Wita, Pałac Królewski, Złota Uliczka, Bazylika św. Jerzego; Bezpłatny wstęp do Muzeum Żydowskiego - synagogi i słynny Stary Cmentarz Żydowski (6 miejsc). W sumie bezpłatny wstęp do 50 atrakcji i zniżki na ponad 30 atrakcji. Bezpłatny przewodnik z informacjami o atrakcjach w 7 językach 1.550 Kč, 1.810Kč, 2.080 Kč.
  • Welcome Card TVCzechia. Zapewnia wstęp na wszystkie krótkie wycieczki po Zamku Praskim, który zwykle kosztuje 250 Kč. Wiele muzeów i galerii w mieście - w tym wszystkie oddziały Galerii Narodowej i Muzeum Narodowego - jest również uwzględnione, a w ciągu czterech dni można łatwo zobaczyć 3-krotność wartości karty. Jest to doskonały wybór, jeśli planujesz odwiedzić wiele muzeów. Jedyną główną atrakcją, która nie jest uwzględniona, jest Stara Nowa Synagoga i Muzeum Żydowskie. 990 Kč.
  • Praga City Pass. Bezpłatny wstęp do różnych atrakcji Pragi w ciągu 30 dni, różne 25% zniżki, wycieczki. Zamek Praski - Stary Pałac Królewski z Salą Władysława, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka z Wieżą Daliborka, Katedra św. Wita. Bilet jest ważny przez 2 dni od pierwszego wjazdu. Muzeum Żydowskie w Pradze - Synagoga Maisela, Synagoga Hiszpańska, Synagoga Pinkas, Stary Cmentarz Żydowski, Synagoga Klausen, Sala Ceremonialna. Bilet jest ważny przez 7 dni od pierwszego zgłoszenia. 1390 Kč.
  • Bilet upominkowy Galerii Narodowej. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i przebywasz w Pradze przez dłuższy czas, dárková vstupenka (bilet na prezent) do Galerii Narodowej może zaoszczędzić pieniądze. Bilet jest ważny przez rok i obowiązuje na wszystkich wystawach (stałych i tymczasowe) Galerii Narodowej. Liczba wizyt nie jest ograniczona. Bilet na prezent dla jednej osoby kosztuje 650 Kč, dla dwóch osób 1000 Kč. Za 240 Kč możesz mieć bilet jednoosobowy ważny przez dwa dni na wszystkie wystawach „Old Art” Galerii Narodowej (Pałac Šternberka, Pałac Schwarzenbergów, Klasztor św. Agnieszki), podstawowy zakup tych trzech galerii kupionych osobno będzie Cię kosztował 450 Kč.




Na niniejszej stronie wykorzystano treści ze strony: Praga opublikowanej w portalu Wikitravel; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: na licencji CC-BY-SA 1.0