Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Przejdź do zawartości

Wikisłownik:Pierwsze hasło/2

Z Wikisłownika – wolnego słownika wielojęzycznego
1. Wstęp 2. Edycja hasła 3. Efekt końcowy

Skopiowanie wzoru hasła

[edytuj]

Przechodząc do edycji nowego hasła zobaczysz na górze strony ramkę ze wskazówkami. W tym momencie najbardziej interesujący będzie dla nas wzór nowego hasła, widoczny po prawej stronie.

Kliknij przycisk w menu „Nowa sekcja językowa”, by wkleić szablon do pola edycji.

Możesz też wkleić go ręcznie – za pomocą myszki zaznacz całość tekstu i skopiuj go do schowka systemowego (najczęstszy skrót klawiaturowy to Control+C, alternatywnie menu Edycja → Kopiuj). Następnie umieść kursor w polu edycji i wklej zawartość schowka (skrót Control+V lub Edycja → Wklej).

Pusty wzór hasła

[edytuj]
Przypatrzmy się teraz pustemu wzorowi hasła. Na zielono wyróżnione są w nim elementy, które koniecznie trzeba zmienić przy tworzeniu nowego hasła. Czarną czcionką oznaczone są stałe elementy, których nie powinno się zmieniać. Poza tym możesz dopisywać tekst po stałych elementach (w tej samej linijce).

Możesz myśleć o budowie hasła na Wikisłowniku jak o formularzu, gdzie w nawiasach klamrowych ujęte są po lewej stronie tytuły pól (których się nie zmienia), natomiast po nich następuje pole do wypełnienia – możesz do niego coś wpisać, albo zostawić je puste.

Nowe hasło - wersja minimum

[edytuj]

Obok widoczne jest wypełnione hasło (kolory zostały dodane dla wyróżnienia, edytując hasło nie zobaczysz ich). Możemy zauważyć, że wpisana została nazwa języka, określona część mowy (rzeczownik, rodzaj żeński), podana definicja słowa oraz dodany przykład użycia. Tego ostatniego nie musisz wcale dopisywać, ale tutaj został użyty, gdyż dzięki niemu będzie można omówić techniczne elementy pisania haseł.


Niektóre znaki mają na Wikisłowniku specjalne znaczenie. Dwa pojedyncze apostrofy '' dodane na początku i na końcu tekstu czynią go pochyłym. Kursywa jest używana tylko w kilku przypadkach – tutaj potrzebujemy jej jedynie w przykładzie.

W przykładzie widać też, że „nić” zostało otoczone trzema apostrofami – używa się ich do pogrubienia w przykładzie słowa, którego znaczenie opisujemy. Poza nim nie pogrubiamy niczego.


Podwójne nawiasy klamrowe {{ }} otaczają szablony. W nawiasach podajemy nazwę szablonu, którego chcemy użyć a w stronie wynikowej zamiast „wywołania” szablonu będzie wstawiony jakiś tekst, który jest umieszczony w szablonie.

Jeśli chcesz pisać proste hasła, szablony w zasadzie nie będą ci potrzebne i na samym początku nie musisz się nimi przejmować. Staraj się jedynie nie zmieniać szablonów, które wyróżniliśmy jako stałe części hasła (w kolorze czarnym).


podobnie powinien wyglądać podgląd tworzonego prostego hasła

Ważną rolę pełnią podwójne nawiasy prostokątne [[ ]]. Służą one do tworzenia „linków” (odnośników) do innych haseł.

Zwróć uwagę na sposób linkowania (kliknij na grafikę obok aby ją powiększyć). Linkujemy każdy wyraz w opisie znaczenia i przykładzie użycia. Jeśli chcemy stworzyć link do słowa „ale”, wystarczy wpisać [[ale]]. Natomiast przy czasownikach, rzeczownikach i innych wyrazach odmiennych musimy linkować do formy podstawowej („ubraniu” → „ubranie”). Wtedy link jest podzielony na dwie części, oddzielone kreską pionową (najczęściej na klawiaturze znajduje się nad klawiszem „Enter”): [[ubranie|ubraniu]].

Linki są czułe na wielkość liter (uwaga, na Wikipedii wielkość pierwszej litery nie gra roli!) – stąd [[łatać|Łatałam]].

Staraj się pisać tak, by zrozumiał cię nawet obcokrajowiec uczący się języka polskiego lub dziecko. Jeśli tworzysz hasło w języku obcym, usuń sekcję „tłumaczenia”. Jest ona używana tylko dla haseł w języku polskim.


Hasło w takiej postaci można spokojnie zapisać. Na tym kończy się cała praca – jest ono od razu widoczne dla wszystkich.

Przed wciśnięciem przycisku „Zapisz” użyj przycisku „Podgląd”. Jeśli coś jest nie tak, od razu to zauważysz.

Bardziej szczegółowo o tworzeniu haseł