Plan de Lectie Opera Epica
Plan de Lectie Opera Epica
Plan de Lectie Opera Epica
DISCIPLINA:Limba si literatura romana PROFESOR:Sandu Magdalena CLASA:a V- a SUBIECTUL: Cnd stpnul nu-i acas de Emil Grleanu TIPUL LECTIEI: de analiza a unui text epic DATA: 10. 04. 2008 OBIECTIVE GENERALE:
Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare. Dezvoltarea competentelor de argumentare si gandire critica. Argumentarea in scris sau oral a opiniilor proprii..
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: 1. S prezinte coninutul textului studiat ; 2. S identifice personajele din text ; 3. S identifice n text trsturile operei epice.
VALORI SI ATITUDINI:
Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice. Interiorizarea noilor cunostinte in sistemul propriu de valori estetice.
RESURSE EDUCATIONALE: 1.Timp: 1 ora 2.Capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a V- a 3.Text-suport: Cnd stpnul nu-i acas de Emil Grleanu
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE:
- conversatia; - explicatia; - organizator grafic; - lectura anticipativ
MIJLOACE DE INVATAMANT: - fise de lucru, manualul, tabla; FORME DE ORGANIZARE: - activitate frontala, pe grupe. MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Popa Marinela, Literatura romn Ed. Niculescu, 2004 Sandu Elena, Compunerile colare Ed. Polirom, 2005
SCENARIU DIDACTIC
Secventele lectiei Ob. op. Activitatea de predare - invatare Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Stabilirea ordinii in clasa, pregatirea clasei pentru lectie, inregistrarea absentilor. Se realizeaz verificarea cunotinelor anterior dobndite de ctre elevi referitoare la caracteristicile operei epice: - autor - spaiu - narator - personaje - timp - moduri de expunere Profesorul anunta tema noii lectii si obiectivele acesteia: Cnd stpnul nu-i acas de Emil Grleanu. Li se atrage atenia elevilor c la finalul orei vor fi capabili s prezinte coninutul textului, s identifice personajele i s aplice noiunile despre opera epic pe textul studiat. Se vor parcurge urmatoarele etape: - Li se mpart elevilor fie cu textul ce trebuie parcurs i cu sarcinile de lucru. - Li se cere elevilor s citeasc atent textul; n momentul n care prima secventa este intrerupt, se formuleaz ntrebri privitoare la cursul evenimentelor. Se procedeaz la fel pn la finalul textului. - Elevii citesc textul i formuleaz ipoteze care sunt notate n tabelul de pe fia de lucru. Lectura anticipativ Elevii isi pregatesc cartile si caietele. Elevii spun tot ce tiu referitor la opera epic.
Metode
Organizator grafic
Conversaia
- ntre timp profesorul realizeaz i el la tabl tabelul din fisa elevilor. n el noteaz toate ipotezele emise de elevi. - Se rezolv un exerciiu prin care sunt identificate personajele din text, fiecruia atribuindu-se cte o caracteristic i cte o aciune. - Se realizeaz pe parcursul conducerii nvrii, fcndu-se aprecieri verbale, sau corectndu-se eventualele erori de exprimare, cunoatere sau corectitudine ale rspunsurilor. - Se continu ciorchinele cu noiuni referitoare la textul studiat.
- Se citesc pe rand secvenele de text i se confrunt cu ipotezele emise anterior citirii fiecreia dintre ele. - Elevii rezolv sarcina de lucru. Exerciiul
Elevii sunt atenti la ora si dau raspunsuri bune, dovedind interes fata de notiunile invatate. - Elevii aduc completrile necesare.
Conversaia
Organizator grafic
6.Evaluarea
Se realizeaza prin aprecierea verbala sau notarea raspunsurilor formulate de catre elevi. Se comunic tema pentru acas: S i imagineze un alt final al textului ( ce se ntmpla dac nu venea stpnul?) Elevii noteaza tema pe caiete.
Anexa 1
Ciorchine:
Opera epic
nsusire:
Personaj:
Personaj:
Personaj:
Personaj:
Aciune:
Aciune:
Aciune:
Aciune: