Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
100% au considerat acest document util (1 vot)
650 vizualizări6 pagini

Plan de Lectie Registre Stilistice

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1/ 6

Proiect de lecie

Data: 27.10.2015
coala: Colegiul Naional Pedagogic Gheorghe Lazr
Clasa: a X-a
Student: Ioana-Maria Biri, anul III, grupa Romn-Englez
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Registre stilistice (arhaismele, regionalismele i formele populare, registrul familiar i
colocvial, registrul argotic, jargonul)
Scopul: consolidarea deprinderilor de a identifica registrele limbii i de a le utiliza correct n
funcie de situaia de comunicare
Competene specifice: 1.1 Identificarea particularitilor i a funciilor stilistice ale limbii n
receptarea diferitelor tipuri de texte
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor putea:
- s ncadreze un text registrului stilistic cruia i aparine;
- s argumenteze ncadrarea textului la registrul stilistic respectiv;
- s identifice trsturile tuturor registrelor stilistice;
- s creeze texte aparinnd tuturor registrelor stilistice;
- s compare trsturile registrelor stilistice.
Tipul leciei : mixt (reactualizare i dobndire de noi cunotine)
Metode i procedee : conversaia euristic, nvarea prin descoperire, problematizarea, exerciiul
Dificulti anticipate :
-este posibil ca elevii s nu realizeze distincia ntre arhaisme i regionalisme
Resurse :
1. Manual : Marin Iancu, Ion Blu, Rodica Lzrescu, Limba i literatura romn, Manual
pentru clasa a X-a, Ed. Corint, Bucureti, 2008.
2. Cristian Ciocaniu, Limba i literatura romn, Ghid de pregtire, clasa a X-a, Ed.
Niculescu, 2013
3. Felicia Puca, Comunicare Limba i literatura romn Subiecte. Teorie. Exemplificri.
Aplicaii. Bacalaureat i testare naional, Ed. Grinta, 2004
SCENARIU DIDACTIC
Evocare
Lecia va debuta cu un scurt moment organizatoric.
Captarea ateniei : prin conversaie : Ai ntlnit texte care, dei scrise n limba romn,
nu au fost uor de nteles din cauz c nu era folosit limba literar ? Exemplificai. Ce
fel de cuvinte erau acelea ?
Exemplu V. Alecsandri (jargon) : Pardon... Te-oi lua, puiule... i pe monsiu arl... i pe
Lulua. (Chiria n provincie)
Anunarea subiectului leciei.
Se noteaz titlul pe tabl: Registrele limbii.

Realizarea sensului
Profesorul le spune elevilor c pe lng limba literar, aspectul cel mai ngrijit al unei limbi, n
limba romn exist diferite registre stilistice, deoarece limba este o creaie colectiv, fiind
utilizat de fiecare vorbitor n mod diferit.
Elevii noteaz definiia registrelor limbii (registrele limbii reprezint variantele pe care limba
romn ca limb vorbit de ntreaga naiune le dobndete n funcie de situaia de comunicare i
de funcia fiecreia n colectivitate)
Registrele limbii sunt :
1. Arhaismele ;
2. Regionalismele i formele populare ;
3. Registrul familiar i colocvial ;
4. Registrul argotic ;
5. Jargonul.
1. Arhaismele
Profesorul ntreab elevii dac i amintesc ce reprezint arhaismele.
Registrul arhaic reprezint varianta de limb care const n utilizarea unor cuvinte,
expresii, forme gramaticale sau a unor construcii sintactice nvechite, care au ieit din
uzul curent, aparinnd unor epoci trecute.
Tipuri :
Arhaisme fonetice (forme vechi ale unor cuvinte de uz actual)
Ex : mbla (umbla), rumpe (rupe), cur (curge)
i cnd gndesc la viaa-mi, mi pare c ea cur
ncet, repovestit de o strin gur (Mihai Eminescu Melancolie)
Arhaisme morfologice (forme nvechite ale unor categorii gramaticale)
Ex : pluralul vechi n e pentru subst. fem : inime (inimi), aripe (aripi), greeale
(greeli)
Cu de-argint aripe albe (M. Eminescu)
Pluralul vechi n uri : Ruinurile Trgovitei (Vasile Crlova)
Perfectul simplu vechi : M-a fermecat cu vro scnteie
Din clipa n care ne vzum (M. Eminescu)
Arhaisme lexicale (forme care denumesc realiti ce au disprut odat cu trecerea
timpului)
Ex : vistiernic (aduna drile i tributul pentru Poart, adic Imperiul Otoman, ca
un fel de ministru de finane)
Caimacan (lociitor al unor demnitari)
Medelnicer (titlu dat n Evul Mediu boierului care i turna ap domnului s se
spele pe mini i servea bucatele)
Exist i arhaisme lexicale care au fost nlocuite de sinonime neologice :
Ex : cinovnic (funcionar), polcovnic (colonel)
Arhaisme sintactice concretizate prin :
Topica invers a frazei : Nu v-am spus c acesta om de boierie nu este ? (Miron
Costin Letopiseul rii Moldovei)
Exprimarea analitic a unor cazuri, cum ar fi genitivul prepoziional (mijloc de
codru) sau dativul adnominal (stpn vieii mele, domn rii Moldovei)

Arhaisme semantice (cuvinte care i-au schimbat sensul n limba romn


contemporan)
Ex : carte (scrisoare oper scris tiprit)
Crunt (nsngerat dur)
Cuvnt (motiv lexem)
Dac tu tiai problema astei viei cu care lupt,
Ai vedea c am cuvinte pana chiar s o fi rupt (M. Eminescu Scrisoarea II)
La nivel stilistic :
Cumul de epitete pentru portretizare :
om ntreg la toate, nemndru, nerpitor, nevrstoriu de snge, blndu` (M.
Costin despre Ieremia Movil)
De asemenea, n acest exemplu, putem observa realizarea antonimelor prin
prefixare negativ
Metafora : Nu spunem c inem balaurul cel cu ase capete, zavistia.
(Antim Ivireanul Didahiile)
n stilistic, este considerat arhaic utilizarea cu funcie expresiv a cuvintelor
aparinnd unei perioade mai vechi dect cea din care este textul cu scopul de a
reconstrui atmosfera unei epoci trecute (ex : M. Sadoveanu Fraii Jderi,
C. Negruzzi Alexandru Lpuneanul).
Dac textul aparine unor secole mai ndeprtate, arhaismele corespund limbii
comune de atunci, neconsiderndu-se, la nivelul timpului scrisului drept arhaisme
(Letopiseele cronicarilor, texte religioase, documente istorice).

Exerciiu
Stabilii sensurile arhaismelor subliniate n fragmentul de mai jos:
a). n cellalt unghi era aezat un dulap prin ale crui sticle se vedeau o mulime de
ciubuce de antep i de iasomie, cu imamele de chihlimbar limoniu, iar mai sus, pe o desprire
fcut ntr-adins, se vedeau o mulime de feligene pentru cafea, cu zarfurile lor de argint, i
cteva chisele de dulcea.
(Nicolae Filimon - Ciocoii vechi i noi)
ciubc, s.n. (arh.) lulea oriental cu eava lung avnd capul din filde sau chihlimbar.
antp,s.n. (arh.) varietate de viin cu lemn mirositor.
imame, s.f.(arh.) captul ciubucului prin care se trage fumul.
feligan, s.n. (arh.) ceac de cafea fr toart.
zarf, s.n. (arh.) suport metalic lucrat artistic pe care se sprijinea paharul de ceai sau felegeanul.
2. Regionalismele i formele populare
Registrul regional este varianta de limbaj specific unei regiuni, restrns la o arie
geografic
Tipuri:
Regionalisme fonetice (cuvinte pronunate diferit n funcie de zona geografic)
Frunce Banat
Oloi (ulei), frin (fin) Transilvania
Biet, ini (cinci) Moldova

Regionalisme gramaticale
Forme de prezent : lucr, mnc (Transilvania)
Dezacord subiect-predicat : Este ou la magazin. (Muntenia)
Putem ntlni acest dezacord i n opere literare: Nu mi-a sosit nc oamenii
(I. L. Caragiale O scrisoare pierdut)
Forme ale perfectului compus: o fcut (Moldova)
o fost zs (perifrastic Transilvania)
am pltitr (Muntenia)
Adverbul restrictiv dect utilizat fr adverbul de negaie nu : Am stat dect
dou ore n ora. (Muntenia)
Regionalisme lexicale
Moldova : ppuoi (porumb), scrob (omlet), perje (prune uscate)
Muntenia: zaibr (vin), dad (leli), pehlivan (arlatan)
Transilvania: copreu (sicriu), pit (pine), paparad (omlet), ai (usuroi)
Regionalisme semantice (sensuri diferite ale unui cuvnt n funcie de aria
dialectal)
Mereu (ncet) Banat
Mini (chibrituri) Criana
Stilistic, au funcia de a ilustra vorbirea vie a personajelor, dar i de a data i de a
localiza aciunea.

Exerciiu
Transcriei n limba literar urmtorul dialog:
- Lele Floare, i s-o nhit plantu` i-mi trebe nite tempi s -l oblesc.
- No, mai stai o r, c l-om direje dac-i musai, numai s vie Vasile de la horincie, ard-o
focu` de plinc!
- Dar, atunci m-oi hodini oleac pe lai, la uli.
-

Lele Floare, i s-a drmat gardul i-mi trebuie nite leuri s i-l ndrept.
Ei, mai stai puin c l vom repara dac trebuie, numai s vin Vasile de la cazanul cu
uic, ard-o focul de uic.
Dac-i aa, am s m odihnesc puin pe banc, la drum.
Formele populare sunt fapte de limb generale, rspndite pe ntreg teritoriul locuit de
romni, fr a fi ns i literare i sunt condiionate de factorul socio-cultural care
imprim o amprent specific asupra vorbitorilor.
Ex: muiere (limba literar femeie, soie)
Principala caracteristic a registrului popular este oralitatea , care se realizeaz prin:
prezena exclamaiilor i a interjeciilor (Ptiu, Drace! Iaca n ce ncurctur am intrat
Ion Creang Povestea lui Harap-Alb), utilizarea unor expresii populare (se scoal
cu noaptea-n cap, se culc odat cu ginile), a unor expresii onomatopeice (Eu
atunci, ha! de sumanul moneagului... I. Creang Amintiri din copilrie), frecvena

superlativului cu valoare afectiv (plngea de-i srea cmaa de pe dnsa), frecvena


expresiilor narative tipice (vorba ceea, dup cum spuneam).
3. Registrul familiar i colocvial
Este propriu limbajului cotidian i ndeplinete funcia de comunicare ntr-o sfer
restrns (adecvndu-se relaiilor particulare, intime, neoficiale ntre membrii unei
colectiviti mici).
Modalitile de comunicare folosite n acest limbaj sunt: dialogul oral, dialogul scris
(scrisoarea), monologul scris (notie, jurnal intim, amintiri), monologul oral (urri,
felicitri, toasturi, relatri, anecdote).
Caracteristicile limbajului colocvial sunt: naturaleea, relaxarea, degajarea n
exprimare, folosirea unor aproximri (...s-a dus la Humuleti, cale de dou ceasuri
cu piciorul... I. Creang), mijloace lingvistice variate (se folosete jargonul,
argoul, exprimarea regional sau popular), ncrctura afectiv, marcat prin
folosirea diminutivelor, augmentativelor, cuvintelor peiorative (jignitoare), expresiilor
figurate, interjeciilor, formulelor de adresare, vocativelor, imperativelor, a
mijloacelor fonetice (intonaia, accelerarea sau ncetinirea ritmului) i a interogaiilor
retorice, nclinaia ctre satir i umor manifestat prin: folosirea poreclelor, a
rstlmcirilor, a asocierilor neologice, a contaminrilor, a stridenelor lexicale i
gramaticale.
4. Registrul argotic
Este un limbaj codificat folosit de grupuri sociale relativ nchise, cum ar fi elevii,
studenii, dar i infractori pentru a nu fi nelei de restul vorbitorilor.
Exemple: nchisoare universitate, academie, recluziune, incubator, mititica, zdup
Restan boab
Poliist sticlete, scatiu, curcan, copoi
Cazier album, autobiografie, jurnal, registru
Bani lovele, bitari, mlai, parale
Termenii argotici pot aprea i n textele literare, contribuind la crearea atmosferei, la
construirea unor personaje din medii sociale precum marginalii, hoii, infractorii,
lumea interlop.
Exemplu: Dac scoatem un pre bun, avem bitari frumoi!
(Eugen Barbu Groapa)
Exerciii
La tirile PRO TV din 2003 s-a enunat urmtoarea propoziie extras din limbajul argotic
al hoilor de buzunare bucureteni. ncercai s o transcriei n limba literar:
Am cntat un crocodil din burduful clotii.
Am furat un telefon mobil din buzunarul interior al poetei.
Subliniaz cuvintele i expresiile argotice i rescrie-le n limba literar.

Mult baft la examen! L-a luat la mito. A dat-o n bar cu rspunsul. Am aflat c
btrnul a dat colul anul trecut. A bgat la ghiozdan pn n-a mai putut. A fcut imediat
pai.
5. Jargonul
Este o variant a limbii naionale, delimitat mai ales dup criterii sociale, culturale
sau profesionale, ca limbaj specializat.
Poate fi considerat jargon orice limbaj tehnic cu o terminologie de specialitate: din
lingvistic, matematic, fizic, informatic, publicitate etc.
Exemplu: jargonul din publicitate, n care domin termeni cum ar fi: banner, brand,
copywriter, designer etc.
Jargonul poate fi i un tip de limbaj ce conine neologisme preluate din limbile
romanice (francez, italian) i englez, folosite n mod abuziv, ceea ce induce o tent
de preiozitate, elitism i parad de fals cultur.
Exemplu: n operele lui I. L. Caragiale elementele de jargon pun n eviden formele
fr fond, diferena dintre esen i aparen: soar (serat), madam (doamn), pe
parola mea (pe cuvnt de onoare), ma tante (mtua).
Exerciii
1. Subliniai elementele de jargon din textele de mai jos:
-Nu i-e ruine s bagi mna n nas!...ezi frumos!te vede madam Carol!
(I. L. Caragiale)
CHIRIA:Daia-n s-i fac un examen... Guli, spune nineci, cum se cheam
franuzte furculia?
GULI: Furculision. (V. Alecsandri)
2. Gsii corespondente corespunztoare limbii literare umtoarelor elemente de
jargon:
Demoazel, alivoar, high-life, bonjur, bisnis, job, chat.
Reflecia
Profesorul le cere elevilor s scrie n 2-3 minute o idee important a leciei predate i
o nelmurire.
Extensia
Profesorul le d tem elevilor s realizeze un dialog de 10-15 rnduri n care s
foloseasc elemente din argoul elevilor.

S-ar putea să vă placă și