Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

In Dulcele Stil Clasic

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 15

Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Călăraşi

PROIECT DE LECŢIE

Profesor: TUDONE Mirela


Data: 20.03.2017
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a XII-a D
Subiectul lecţiei: În dulcele stil clasic de Nichita Stănescu
Tipul lecţiei: Dobândirea de noi cunoştinţe

COMPETENŢE GENERALE
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/ literare
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

VALORI ŞI ATITUDINI
• Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
• Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
• Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române
• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de comunicare
• Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi
• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului
cultural
• Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.3. Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog, în vederea realizării unei comunicări eficiente şi personalizate
2.1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea înţelegerii şi interpretării personalizate
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în textele
studiate
2.3. Compararea propriei interpretări a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau decritici şi istorici literari
3.1. Analiza relaţiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta
3.2. Integrarea cunoştinţelor privind limba şi literatura română într-o viziune coerentă asupra culturii româneşti
4.1. Adecvarea tehnicilor şi strategiilor argumentative la situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale)

1
COMPETENŢE DERIVATE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C1 - să identifice trăsăturile curentului neomodernist;
C2 - să prezinte semnificaţia titlului acestei poezii;

C3 - să identifice principalele secvenţe ale textului urmărind semnificaţiile;


C4 - să identifice temele, motivele, concepţia despre lume în textul studiat;

C5 - să analizeze textul poetic urmărind cuvinte cheie şi câmp semantic;


C6 - să stabilească particularităţi stilistice, topica şi versificaţie;

Metode şi procedee:
 Conversaţia euristică, lectura expresivă, problematizarea, explicaţia, comparaţia, explicaţia, analiza stilistică, lectura expresivă,
lectura selectivă, brainstorming

Materialul didactic: manualul, volumul de poezii, fişe de lucru, material audio – recitare Nichita Stănescu
Forme de organizare:
 Activitate pe echipe/ în perechi;
 Activitate independentă individuală;

Evaluare: frontală, individuală, autoevaluare


Bibliografie:
1. Parfene, Constantin (1999): Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi;
2. Goia, Vistian (2002): Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia, Cluj – Napoca;

3. Crăciun, Corneliu (2004): Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura Emia, Deva;
4. Vulpeş, Lăcrămioara : Alchimia textului poetic, Editura Versus;

5. Parfene, Constantin (1993): Teorie şi analiză literară, Editura Ştiinţifică, Bucureşti;


6. Piru, Al. (1981) : Istoria literaturii române de la început pâna azi, Editura Univers, Bucureşti;

2
7. Recitare - https://www.youtube.com/watch?v=SaIuBanBLbA
8. Nicu Alifantis - https://www.youtube.com/watch?v=aI9NOIqNKKQ

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele C.S. C.D. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare Durată
activităţii Metode şi Mijloace
procedee didactice
1. Moment Profesorul notează Elevii îşi pregătesc Conversaţia Manualul 1’
organizatoric absenţele şi pregăteşte materialele necesare: Videoproiectorul
materialele necesare deschid caietele, Volumele de
desfăşurării activităţii. manualul. poezii
2. 1.3 C1 Se solicită elevilor să Elevii prezintă Conversaţia Caietele elevilor Frontală 4’
Actualizarea trăsăturile curentului: Explicaţia Orală
cunoştinţelor amintească - ineditul abordării
asimilate trăsăturile temei
anterior - ambiguitatea
curentului. limbajului
- insolitul imaginilor
artistice
- inovaţia metaforei
- inovaţii prozodice
- concretizarea
abstractului şi
abstractizarea
concretului

3. Captarea Elevii vor audia poezia Elevii apreciază Videoproiector 5’


atenţiei recitată de Nichita materialele audio, Materiale audio-
Stănescu, dar şi varianta exprimându-şi video
lui Nicu Alifantis. emoţiile.
4. Anunţarea Profesorul anunţă titlul Elevii notează titlul Caietele elevilor 2’
temei şi a lecţiei şi competenţele lecţiei

3
competenţelor specifice: În dulcele stil
clasic de Nichita
Stănescu, explorarea
textului evidenţiind relaţia
dintre conţinutul de
sentimente, idei şi forma
artistică, dintre tematică,
motive şi mijloacele de
realizare a expresivităţii
limbajului – titlu, eu liric
şi ipostazieri ale acestuia,
cuvinte – cheie şi câmp
semantic, sistem de
imagini artistice,
particularităţi stilistice,
topica şi versificaţie;
identificarea elementelor
neomoderniste în textul
liric.
5. Dirijarea 1.3 C1a) Copiii vor fi Elevii rezolvă Problematizare Caietele elevilor Observare 18’
învăţării 2.1 C2 împărţiţi în 6 grupe cerinţele şi prezintă Exerciţiul Foi de flipchart sistematică
2.2 C3 de lucru. Pentru rezultatele. Conversaţia Carioci Frontală
2.3 C4 rezolvarea Prima secvenţă Fişe de lucru Individuală
3.1 C5 cerinţelor au la poetică:
3.2 C6 dispoziţie 15 Laitmotivul pasul tău
4.1 minute. Vor primi de domnişoară
sarcinile şi realizează dispunerea
explicaţiile gradată a
necesare: imaginarului poetic;
b) Grupa I: trimite la
Comentaţi, în 60 – reinterpretarea
100 de cuvinte, mitului lui Pygmalion
secvenţa dată – trăsătură a
(Secvenţa I), prin curentului.
evidenţierea relaţiei

4
dintre ideea poetică
şi mijloacele
artistice.
c) Grupa a II-a: A doua secvenţă
Comentaţi, în 60 – (strofa a treia)
100 de cuvinte, surprinde trăirea
secvenţa dată clipei de revelaţie.
(Secvenţa a II-a),
prin evidenţierea
relaţiei dintre ideea
poetică şi
mijloacele artistice.
d) Grupa a III-a: A treia secvenţă
Comentaţi, în 60 – (strofa a patra)
100 de cuvinte, conţine invocarea
secvenţa dată „idealului” poetic/
(Secvenţele a III-a erotic, iar a patra
şi a IV-a), prin secvenţă (strofa a
evidenţierea relaţiei cincea şi versul final)
dintre ideea poetică prezintă revenirea la
şi mijloacele starea contemplativă,
artistice meditativă.
e) Grupa a IV-a: Titlul sugerează
Comentaţi relaţia programatic, prin
dintre semnificaţia sintagma „stil clasic”,
titlului şi textul intenţia de revenire la
poeziei. tiparele formale
f) cunoscute, pe care
g) poetul le priveşte cu
h) duioşie ironică
i) (atitudine
j) postmodernistă).
k) Antepunerea
l) epitetului „dulce”
m) aminteşte de poezia

5
n) paşoptiştilor şi de
o) aceea eminesciană
p) (celebra formulă
q) „dulce minune”).
r)
s) Grupa a V–a: Verbul „coboară”
Prezintă rolul redă ideea
expresiv al formelor desprinderii succesive
verbale. de planul obiectiv –
prezentul etern;
forma verbală „l-am
fost zărit” –
raportarea la poezia
clasică, revalorizarea
formei verbale de
secol XIX

Grupa a VI-a: Identifică La nivel lexico-


particularităţile lexico- semantic, se remarcă
semantice şi stilistice. ambiguitatea
limbajului,
răsturnarea firescului
prin asocierea unor
termeni
incompatibili:
„pasăre amară”,
„soare aurit” sau prin
sintagma insolită
„înserare-n seară” şi
ermetismul expresiei.
Nivelul stilistic se
distinge prin
subtilitatea metaforei,
cultivarea epitetului
neobişnuit: „soarele

6
pitic, aurit şi mozaic”
şi inovarea
enumeraţiei: „Stau
întins şi lung şi zic”.
6. Obţinerea 1.1 C2t) Elevii vor primi o Elevii rezolvă Exerciţiul Fişe de lucru Observare 15’
performanţei 1.2 C4 fişă de lucru sarcinile. sistematică
1.3 C5 (Anexa 7). Individuală
2.1 Rezolvarea se va
2.2 realiza individual.
2.6 Pentru această
etapă, profesorul
alocă 5 minute.
u) După rezolvare, Elevii verifică
fişele vor fi răspunsurile
corectate de colegul colegilor. Autoevaluar
de bancă. Ulterior, e
elevii primesc Copiii se
răspunsurile corecte autoevaluează.
pentru autoevaluare.
7. Asigurarea 1.4 Se fac aprecieri privind Elevii solicită Conversaţia 5’
retenţiei şi a desfăşurarea activităţii. Se informaţii Explicaţia
transferului indică tema pentru acasă: suplimentare. Îşi
Redactează un eseu notează tema pentru
despre ipostazele iubirii acasă.
în textele literare studiate.
v)

7
ANEXA 1

Comentaţi, în 60 – 100 de cuvinte, secvenţa dată (Secvenţa I), prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele artistice.

Dintr-un bolovan coboară


pasul tău de domnişoară.
Dintr-o frunză verde, pală
pasul tău de domnişoară.

Dintr-o înserare-n seară


pasul tau de domnişoară.
Dintr-o pasăre amară
pasul tău de domnişoară.

8
ANEXA 2
Grupa a II-a: Comentaţi, în 60 – 100 de cuvinte, secvenţa dată (Secvenţa a II-a), prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi mijloacele
artistice.

O secundă, o secundă
eu l-am fost zărit în undă.
El avea roşcată fundă.
Inima încet mi-afundă.

9
ANEXA 3
Grupa a III-a: Comentaţi, în 60 – 100 de cuvinte, secvenţa dată (Secvenţele a III-a şi a IV-a), prin evidenţierea relaţiei dintre ideea poetică şi
mijloacele artistice
Mai rămâi cu mersul tau
parcă pe timpanul meu
blestemat şi semizeu
căci îmi este foarte rău.

Stau întins şi lung şi zic,


Domnişoară, mai nimic
pe sub soarele pitic
aurit şi mozaic.

Pasul trece eu rămân.

10
ANEXA 4
Grupa a IV-a: Comentaţi relaţia dintre semnificaţia titlului şi textul poeziei.
ÎN DULCELE STIL CLASIC

Dintr-un bolovan coboară


pasul tău de domnişoară.
Dintr-o frunză verde, pală
pasul tău de domnişoară.

Dintr-o înserare-n seară


pasul tau de domnişoară.
Dintr-o pasăre amară
pasul tău de domnişoară.

O secundă, o secundă
eu l-am fost zărit în undă.
El avea roşcată fundă.
Inima încet mi-afundă.

Mai rămâi cu mersul tau


parcă pe timpanul meu
blestemat şi semizeu
căci îmi este foarte rău.

Stau întins şi lung şi zic,


Domnişoară, mai nimic
pe sub soarele pitic
aurit şi mozaic.

Pasul trece eu rămân.

11
ANEXA 5
Grupa a V–a: Prezintă rolul expresiv al formelor verbale.

ÎN DULCELE STIL CLASIC

Dintr-un bolovan coboară


pasul tău de domnişoară.
Dintr-o frunză verde, pală
pasul tău de domnişoară.

Dintr-o înserare-n seară


pasul tau de domnişoară.
Dintr-o pasăre amară
pasul tău de domnişoară.

O secundă, o secundă
eu l-am fost zărit în undă.
El avea roşcată fundă.
Inima încet mi-afundă.

Mai rămâi cu mersul tau


parcă pe timpanul meu
blestemat şi semizeu
căci îmi este foarte rău.

Stau întins şi lung şi zic,


Domnişoară, mai nimic
pe sub soarele pitic
aurit şi mozaic.

Pasul trece eu rămân.

12
ANEXA 6
Grupa a VI-a: Identifică particularităţile lexico-semantice şi stilistice.

ÎN DULCELE STIL CLASIC

Dintr-un bolovan coboară


pasul tău de domnişoară.
Dintr-o frunză verde, pală
pasul tău de domnişoară.

Dintr-o înserare-n seară


pasul tau de domnişoară.
Dintr-o pasăre amară
pasul tău de domnişoară.

O secundă, o secundă
eu l-am fost zărit în undă.
El avea roşcată fundă.
Inima încet mi-afundă.

Mai rămâi cu mersul tau


parcă pe timpanul meu
blestemat şi semizeu
căci îmi este foarte rău.

Stau întins şi lung şi zic,


Domnişoară, mai nimic
pe sub soarele pitic
aurit şi mozaic.

Pasul trece eu rămân.

13
ANEXA 7
Scrie răspunsul la fiecare dintre următoarele cerinţe, cu privire la textul de mai jos:
Dintr-un bolovan coboară
pasul tău de domnişoară.
Dintr-o frunză verde, pală
pasul tău de domnişoară.

Dintr-o înserare-n seară


pasul tau de domnişoară.
Dintr-o pasăre amară
pasul tău de domnişoară.

O secundă, o secundă
eu l-am fost zărit în undă.
El avea roşcată fundă.
Inima încet mi-afundă.

Mai rămâi cu mersul tau


parcă pe timpanul meu
blestemat şi semizeu
căci îmi este foarte rău.

Stau întins şi lung şi zic,


Domnişoară, mai nimic
pe sub soarele pitic
aurit şi mozaic.

Pasul trece eu rămân.

1. Notează câte un antonim pentru sensul din text al cuvintelor: coboară, amară. (1 punct)
2. Explică rolul cratimei din versul: Dintr-un bolovan coboară. (1 punct)
3. Construieşte un enunţ cu sensul conotativ al cuvântului pas. (1 punct)
4. Precizează două motive literare identificate în textul dat. (1 punct)
5. Selectează, din text, două secvenţe care conturează dimensiunea spaţială a imaginarului poetic.

14
(1 punct)
6. Menţionează două mărci lexico-gramaticale ale subiectivităţii prezente în textul dat. (1 punct)
7. Prezintă o valoare expresivă a adverbului parcă în secvenţa: parcă pe timpanul meu.
(1 punct)
8. Ilustrează, cu exemple din text, două trăsături ale genului liric. (1 punct)

15

S-ar putea să vă placă și