Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect 11 Luceafar

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECŢIE

Profesor: Odovîncă Alina


Dată: 22.01.2019
Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Nr. 1, Fundulea
Clasa: a XI-a D
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: CURENTE CULTURALE/LITERARE ÎN SECOLUL AL XIX-LEA – ÎNCEPUTUL SECOLULUI AL XX-LEA
Subiectul lecţiei: Luceafărul, de Mihai Eminescu
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 50 de minute

Competente generale:
1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale / literare
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice:
2.1. Adecvarea strategiilor de lectură la specificul textelor literare studiate, în vederea înţelegerii şi interpretării personalizate
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiţia umană sau despre artă reflectate în textele studiate
2.3. Compararea propriei interpretări a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici şi istorici literari
3.2. Integrarea cunoştinţelor privind limba şi literatura română într-o viziune coerentă asupraculturii româneşti
Competente derivate:
1. Cognitive
La sfârşitul lecţiei, elevii îşi vor forma următoarele competenţe:
C1. Să identifice sursele de inspiraţie care au stat la baza creării poemului;
C2. Să identifice personajele (măştile eului liric) poemului;
C3. Să analizeze problematica geniului;
C4. Să analizeze structura epica, lirica şi dramatică a poemului.

2
2. Afective
· Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii
• Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
• Formarea unor reprezentări culturale privind evoluţia şi valorile literaturii române
• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi
de comunicare
• Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi
• Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba maternă şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural
• Dezvoltarea interesului faţă de comunicarea interculturală
Strategia didactică: mixtă
Metode şi procedee: brainstorming,conversaţia euristică, prelegerea, conversaţia catihetică; exerciţiul, analiza literară.

Mijloace de învăţământ: biblia,caiete, manuale, tablă, creta, portofoliu.


Formă de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în perechi.
Evaluare: aprecieri verbale, pe tot parcursul lecţiei, observare sistematică a comportamentului elevilor, grila de autoevaluare.
Resurse:
A) umane: elevii clasei a XI-A
B) temporale: 50’

C) bibliografice:
· Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihǎian, Manual de limba şi literatura românǎ, clasa a XI-a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2008
· ministeriale: Programa şcolară pentru limba şi literatura română pentru clasa a XI-A, aprobată cu ordin al ministrului Nr.5097/09.09.2009
· pedagogice: Ghe. Dumitriu şi C. Dumitriu, Psihopedagogie, EDP, Bucureşti, 2004;
· metodice:
· MEN-CNC, Ghid metodologic, Aria curriculară Limbă şi comunicare - liceu, Editura Aramis Print, Bucureşti, 2002;
· Pamfil, Alina, Studii de didactica literaturii, Cluj-Napoca, Casa Cărţii de Ştiinţă,
· Sâmihăian, Florentina, Mariana Norel – Didactica limbii şi literaturii române, I (2005) şi ÎI (2006), Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Proiectul pentru
Învăţământul Rural 200
· Sâmihăian, F. (2010). Noi abordări în didactica limbii şi literaturii materne, curs susţinut în cadrul Universităţii Bucureşti, Masterat, Didactici ale disciplinelor
filologice, (2010).
· webografie: www.didactic.ro

2
SCHIŢA LECŢIEI

1. MOMENTUL ORGANIZATORIC – asigurarea cadrului afectiv, absentele;


2. VERIFICAREA TEMEI ŞI A CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE –se verificǎ tema pentru acasă;
3. CAPTAREA ATENŢIEI ELEVILOR – profesorul prezintă elevilor pictura Crearea lui Adam,Capela Sixtină de Michelangelo Buonarotti. Au loc discuţii pe baza
relaţiei dintre pictură şi conţinutul poemului.

4. ANUNŢAREA TITLULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR PROPUSE: Notez titlul lecţiei la tablă, explicând, pe înţelesul elevilor, cometenţele operaţionale
propuse.

5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:
1) Elevii vor recapitula sursele de inspiraţie care au stat la baza creării poemului Luceafărul;

2) Prin intermediul unui joc de rol, elevii vor identifica personajele poemului (măştile eului liric), specificând rolul pe care îl au în cadrul operei literare.

3) Profesorul explica elevilor noţiunea omului de geniu;

4) Pe baza unui tabel,elevii vor identifica structura epicǎ, liricǎ şi dramatică a poemului.

6. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI- Are loc permanent, pe parcursul lecției, întărirea făcându-se prin aprecieri verbale de către profesor sau efectuarea fulger a
câtorva exerciții de identificare și de motivare de către elevi.
7. EVALUARE: Se realizează printr-un joc ludic. Elevii vor răspunde unor întrebări prin intermediul unor jetoane cu ADEVĂRAT/FALS.
8. INTENSIFICAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI: propunerea temei pentru acasă (exerciţii din manual).

2
2

S-ar putea să vă placă și