Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Didactic Inter Niv II

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Molagean-Mustafa Dilec


Unitatea şcolară: Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Bratescu”, Constanta
Clasa: a XII-a B
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Imaginar poetic blagian. Consubstanţialitatea apă-aer-foc-pământ-mister. Proiect
interdisciplinar
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe generale:
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
 Comprehensiunea şi interpretarea textelor;
 Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale / literare;
 Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Valori şi atitudini:
- Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;
- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
- Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare;
- Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi.
Competenţe specifice:
 Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor orale şi scrise;
 Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog;
 Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate;
 Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură;
 Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut
aceasta;
 Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse;
 Compararea şi evaluarea unor argumente diferite în vederea formulării unor judecăţi proprii.

Obiective operaţionale:
a) Cognitive
Elevii vor fi capabili:
1. să prezinte date despre viaţa şi opera lui Lucian Blaga, evidenţiind coordonatele
principale ale creaţiei sale lirice;
2. să selecteze sintagme poetice concentrate pe valorificarea elementelor primordiale în
creaţia poetică blagiană;
3. să evidenţieze în produsele realizate viziunea cosmică şi simbolistica trecerii;
4. să identifice elemente simboliste în universul blagian;
5. să explice dihotomia cunoaştere luciferică-cunoaştere paradisiacă şi conceptul filosofic
de Mister/Marele Anonim;
6. să interpreteze teme şi motive poetice blagiene;
7. să valorifice bibliografia critică indicată de profesor.
b) afective:
Elevii vor fi capabili:
- să dovedească discernământ în judecata estetică.
- să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată prin comportament activ-participativ.

Strategia didactică: mixtă


Forme de organizare: frontală şi pe grupe.
Metode didactice: conversaţia euristică, problematizarea, expunerea, analiza literară, explicaţia, metoda
proiectului;
Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de evaluare, portofoliul de limba şi literatura română, fişele de
receptare critică, volume de versuri de Lucian Blaga, realizarea în echipă a materialelor PowerPoint;
Resurse:
a) umane: capacitatea de învăţare a elevilor; cunoştinţele lor anterioare de teorie literară
b) temporale: 50’
c) bibliografice:
 ministeriale: Programa şcolară pentru limba şi literatura română pentru clasa a XII-a
 pedagogice şi metodice:
Constantin Cucoş, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2000.
Vistian Goia, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
Emanuela Ilie, Didactica literaturii române. Fundamente teoretico-aplicative, Ed. Polirom, Iaşi,
2008;
G. G. Neamţu, Ioana Bot, Limba şi literatura română pentru grupele de performanţă, Editura
Dacia Educaţional, Cluj-Napoca, 2004.
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi,
1999.
 ştiinţifice:
1. Ion Bălu, Opera lui Lucian Blaga, Editura Albatros, Bucureşti, 1997.
2. Lucian Blaga, Poezii, Editura Albatros, Bucureşti, 1983.
3. Ecaterina Creţu, Coca Alexandrescu, Rodica Hanu, Valeria Ojog, Veronica Moisoiu,
Termeni de stilistică şi de poetică a textului, Ed. Grafit, Bacău, 2012.
4. Ov. S. Crohmălniceanu, Literatura română şi expresionismul, Editura Minerva,
Bucureşti, 1978.
5. Ov. S. Crohmălniceanu, Poezia sentimentului cosmic şi a fiorului metafizic – Lucian
Blaga, în Literatura română între cele două războaie mondiale,II; Editura Minerva,
Bucureşti, 1974.
6. Eugen Lovinescu, Lucian Blaga, în Istoria literaturii române contemporane, Editura
Minerva, Bucureşti, 1981.
7. Nicolae Manolescu, Poeţi moderni, Editura Aula, Braşov, 2003.
8. Ion Pop, Lucian Blaga – universul liric, Editura Cartea Românească, Bucureşti, 1981.
9. Lăcrămioara Solomon, Poetica elementelor în lirica lui Lucian Blaga, Ed. Institutul
European, Iaşi, 2008.
10. Lăcrămioara Vulpeş. Alchimia textului poetic, Editura Versus, Iaşi, 2003.
Nr Secvenţele Timp Ob. Desfăşurarea activităţii Metode Mijloace Evaluare
Crt. lecţiei
0. Moment 1 Este organizat contextul educativ, astfel încât demersul
organizatoric didactic să atingă un grad înalt de eficienţă, se asigură
liniştea în clasă, se pregătesc materialele necesare
desfăşurării activităţii. Se face prezenţa şi se notează
elevii absenţi.

1. Evocarea 6 Etapa sensibilizării şi a motivării elevilor pentru


învăţare se va realiza printr-un exerciţiu de manualul
sistematizare a cunoştinţelor. Elevii vor primi o fişă conversaţia
reprezentând „copacul cunoaşterii blagiene”, urmând euristică,
ca aceştia să completeze pe ramuri coordonate ale explicaţia
universului poetic blagian. Modul personal de
realizare a cerinţei va denota gradul de filtrare,
decodificare şi interpretare personală, nivelul de
pregătire a fiecărui elev.

Metoda
2. Realizarea 35 Profesorul anunţă titlul lecţiei, obiectivele urmărite pe proiectului
sensului parcursul orei de limba şi literatura română. Prezenta observarea
Elevii au avut de cercetat semnele poetice ale expunerea rea sistematică
elementelor primordiale (apă, aer, foc, pământ) sau ale explicaţia lucrărilor
misterului/Marelui Anonim, reflectate în imaginarul realizate
blagian. Clasa a fost împărţită în 5 grupe, fiecare
având rolul de specialist într-un anumit domeniu. Pe
rând, aceştia vor prezenta produsele cercetării. (v.
Anexa: Metoda proiectului)

conversaţia Evaluarea
3. Reflecţia 8 După prezentarea produselor realizate, elevii vor fi explicaţia formativă
apreciaţi şi notaţi conform grilei de evaluare.
Pentru asigurarea feedbackului, elevii vor completa un
chestionar. (v. Anexa)
METODA PROIECTULUI
PROF. Molagean-Mustafa Dilec
Titlul proiectului: Imaginar poetic blagian. Consubstanţialitatea apă-aer-foc-pământ-
mister

I. Provocare pentru elevi:

Faci parte dintr-o echipă de experţi care studiază universul poetic al lui Lucian
Blaga dintr-o perspectivă interdisciplinară. Echipa ta va cerceta semnele poetice
ale unui element primordial (apă, aer, foc, pământ) sau ale misterului/Marelui
Anonim, reflectate în imaginarul blagian.
Pentru această temă, veţi lucra în echipe de câte şase elevi şi veţi îndeplini
următoarele sarcini:
1. fiecare membru al echipei va îndeplini rolul de specialist într-un anumit
domeniu.
2. rezultatele cercetării vor fi sintetizate într-o prezentare în PowerPoint, care să
conţină cel puţin cinci slide-uri şi să aibă un fundal sonor adecvat.
3. fiecare grupă va fi notată, potrivit grilei de evaluare.

II. Obiectivele proiectului

Elevii vor selecta din volumele de poezie sintagme poetice care fac trimitere la
elementele primordiale.
Elevii vor structura şi vor crea diferite tipuri de comunicare scrisă, orală,
multimedia.
La sfârşitul proiectului, elevii îşi vor dezvolta creativitatea, gândirea critică şi
abilităţile de lucru în echipă şi individual., dovedind receptivitate afectiv-
intelectuală faţă de textul poetic.
III. Condiţii esenţiale pentru elevi
Internet
Îndemânare de navigare pe Web
Microsoft Word

IV. Fişa de lucru – rolurile elevilor

Folosiţi informaţiile din acest tabel pentru a desemna fiecărui membru al echipei câte un
rol.

Membrii Rol Sarcina


echipei
Coordonatorul Va aduna materialele necesare şi se va asigura că este
respectat termenul-limită de predare a materialului. Va
completa fişa de evaluare a activităţii fiecărui membru al
echipei. Va prezenta, în cadrul orei de română, produsul
final al echipei.
Eseistul Va realiza un eseu în care să surprindă imagistica
elementelor primordiale.
Lingvistul Va selecta sintagme poetice cu referire la elementele
primordiale şi la mister.
Informaticianul Va aduna informaţiile de la colegi, va realiza un document
în PowerPoint (care să conţină cel puţin cinci slide-uri şi să
aibă un fundal sonor adecvat) şi va participa la susţinerea
proiectului în cadrul orei de limba şi literatura română.
Pictorul Va realiza un colaj din lucrări artistice ale unor pictori
expresionişti şi/sau din propriile viziuni plastice, urmărind
impactul vizual al semnelor poetice date (aer, foc, apă,
pământ sau mister).
Muzicianul Va selecta arii muzicale inspirate de universul poetic
blagian, realizând un colaj muzical.
Rezultatele cercetării trebuie să ilustreze consubstanţialitatea apă-aer-foc-pământ-mister
în universul liric blagian.

V. Evaluare
Chestionar

1. Numeşte trei avantaje ale acestui tip de activitate.

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
2. Enumeră trei dificultăţi pe care le-ai întâmpinat în realizarea proiectului.
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
3. Notează trei calificative care descriu această activitate.
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
4. Vrei să mai participi la activităţi de acest gen?
………………………………………………………………………………………………

Grila de evaluare a documentului PowerPoint


Nr.crt. Criterii de evaluare
1. Prezentarea este bine documentată.
1 2 3 4 5
2. Conţinutul prezentării este potrivit şi exact.
1 2 3 4 5
3. Prezentarea nu are greşeli de ortografie şi de punctuaţie.
1 2 3 4 5
4. Informaţia este clar şi eficient prezentată.
1 2 3 4 5
5. Prezentarea are un fundal sonor potrivit.
1 2 3 4 5
6. Prezentarea are un titlu adecvat.
1 2 3 4 5
7. Bibliografia este clară şi completă.
1 2 3 4 5

Grila de evaluare a prezentării

Nr.crt. Criterii de evaluare


1. Introducerea prezentării stârneşte interesul.
1 2 3 4 5
2. Foloseşte PowerPoint eficient, include sunet, mişcare, grafică.
1 2 3 4 5
3. Construieşte un discurs corect, coerent, fluent, concis.
1 2 3 4 5
4. Exprimă şi susţine cu argumente tema de cercetare propusă, demonstrând
capacitate de persuasiune a auditoriului.
1 2 3 4 5
5. Demonstrează competenţe lingvistice (capacitatea de selecţie, de prelucrare a
materialului poetic şi de interpretare critică; argumentarea unui punct de vedere).
1 2 3 4 5

S-ar putea să vă placă și