Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect de Lecție - Limba Si Literatura Romana Clasa A IX - A G Scarlat Denisa Ana-Maria

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 19.12.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național ,,Carol I ” Craiova

PROPUNATOR: Cojocaru Gina-Diana

CLASA: a IX-a B

ARIA CURRICULARĂ: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

UNITATEA TEMATICĂ: ,, Scene din viata de ieri si de azi’’

SUBIECTUL: Tipuri de dialog

TIPUL LECȚIEI: Fixarea și consolidarea cunoștințelor

Competențe specifice

1. Utilizarea corectă și adecvată a formelor exprimării orale și scrise în diverse situații de comunicare;
2. Compararea trăsăturilor definitorii ale comunicării cotidiene și discuția argumentativă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii trebuie să fie capabili:

O1- să recunoasca cele doua tipuri de dialog din cadrul unui text (conversaţia cotidiana si discuţia
argumentativă);

O2- să poată identifica structurile specifice conversației cotidiene și discuției argumentative

O2- să respecte tehnica şi limbajul în cadrul tipurilor de dialog

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee : conversația, explicația, exercițiul, demonstrația.

Resurse materiale: manual, caiete, tabla , anexa 1, fișe de lucru în clasă-anexa 2,

Forme de organizare: frontal, individual

Forme de evaluare: continuă-formativă, observare sistematică

Locul de desfășurare: sala de clasă

Durata: 50 de minute
BIBLIOGRAFIE:

Programa școlară pentru disciplina Limba și literatua română, aprobată prin ordinul ministrului educației
naționale pentru clasa a IX-a, ciclul inferior al liceului

Manual de Limba si literature romana , clasa a IX-a

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității/ Conținutul învățării Strategia didactică Forme de

Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Metode Mijloa- Forma de evaluare


ce organiza-
didactice didacti- re
ce
1.Moment Se asigură climatul unei bune Se așază în bănci și își Conversația Manual, Frontal
desfășurări a lecției: pregătesc materialele necesare
organizatoric pentru ora de limba si literature caietul
➢ Se aerisește sala de clasă; romana.
➢ Se pregatesc materialele didactice

2. Reactualizarea Li se solicită elevilor să răspundă Raspund la intrebarile adresate Explicația Frontal observarea
cunostintelor oral la următoarele întrebari: Ce este sistematica
dialogul? Care sunt regulile a comporta
Conversatia mentului si a
dialogului? răspunsuri
lor elevilor

Se imparte elevilor cate o fisa cu


3. Captarea două fragmente in care vor descoperi
atenției cele doua tipuri de dialog. Se da timp
Conversatia
de lucru 6 minute fise Frontal
Explicatia
Indivi
Jocul
dual

Se anunta titlul lectiei si se noteaza


4. Anunţarea temei pe tabla, cat si in caiete: Tipuri de Asculta si noteaza titlul in Caiete
şi a obiectivelor dialog caiete.
Tabla Frontal
Conversatia
Indivi-

dual
5.Dirijarea Propune rezolvarea exercitiilor de la Deschid caietele si manualul,
apoi impreuna cu Manual
învăţării paginile 95 si 96, impreuna cu elevii
propunatoarea rezolva Caiete Frontală
exercitiile din manual. Conversația observarea
Indivi- sistematica
Exercițiul dual a comporta
mentului si a
Explicația răspunsuri
6.Încheierea Propun elevilor tema pentru acasa. Elevii primesc cu entuziasm lor elevilor
activității aprecierile propunătoarei.
Se fac aprecieri asupra modului cum
a decurs activitatea Notează tema

Conversația Frontal

Explicația

S-ar putea să vă placă și