Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

Proiect Inspectie LILI

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

Colegiul National Pedagogic ,,Regele Ferdinand,,

Sighetu Marmaţiei

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Educatoare:
Prof.înv.preşc. Stan Liliana

An şcolar
2023/2024

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 15.11.2023
Unitatea de învăţământ: Colegiul National Pedagogic ,,Regele Ferdinand,, ,
Sighetu Marmaţiei
Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: ,,Cand,cum si de ce se intampla?”
Tema săptămânii: ,,Bogatiile toamnei”
Tema zilei: ,,Cosul cu darurile toamnei ”
Tipul activităţii: verificare de cunoștințe și deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată
Componenţa activităţilor :
 ADP (activităţi de dezvoltare personală):
Întalnirea de dimineaţă : ,, Toamna cea bogata,,
Salutul, prezenţa, calendarul naturii, noutatea zilei, impărtășirea
 ALA1 (activităţi liber alese):
Nisip și apă: „Căutătorii de fructe si legume”-descoperire
Bibliotecă: „Darurile toamnei,,-elemente grafice
Arta:,,Fructe si legume de toamna,,-colorare
 ADE (activităţi pe domenii experienţiale):
DLC+ DOS: “Cosul cu darurile toamnei,,- joc didactic ( sunete, silabe,
cuvinte, propoziții) + lipire
 ALA2 (moment de mișcare):
,,Plimba nuca/cartoful”- joc distractiv
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE:

2
1.Curiozitate, interes și inițiativă în învățare .
2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR
CITIRII ȘI SCRIERII:
3. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute .

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
1.3Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
C 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații
noi.
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
3.2. Demonstrează creativitate prin activitățile practice.
D3.2. Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete
cu litere.

Scopul activităţii: evaluarea cunoștințelor copiilor, a creativității și expresivității


limbajului oral și plastic în legătură cu subiectul propus

Obiective operaţionale:
- să suprapună piesele de leggo si cuburile pentru a realiza diferite cosuri
pentru fructe si legume de toamna.
- să găsească fructele si legumele ascunse în nisip (orez)
- să formuleze propoziții cu cuvintele despărțite în silabe
- să reproducă prin lipire borcanul cu legume si cosul cu fructe de toamna.

SARCINA DIDACTICĂ: Copiii trebuie să recunoască sunetui, să despartă în


silabe cuvinte și să formuleze propoziții.
Pe fiecare jeton sau cartonaș se va afla imaginea reprezentativă deasupra cuvântu-
lui scris.

3
REGULILE JOCULUI:
Pentru a aseza fructele si legumele inapoi in cosul toamnei, copiii trebuie să
rezolve câteva probe, fiind împărțiți în două echipe :echipa fructelor si echipa le-
gumelor.
Jocul se va realiza colectiv , copiii fiind așezați pe scaunele in semicerc..
La semnalul educatoarei fiecare copil se așază la echipa din care face parte.
Le spun copiilor că se ține cont de disciplină, de răspunsul dat în propoziție, între-
barea fiind adresata echipei, răspunzând doar copilul care este solicitat , la unele
sarcini aceștia pot să-și ajute colegii de echipă dacă nu se descurcă.
Copilul care dă un răspuns corect va fi recompensat cu aplauze și câte o bulina.
Vor castiga cei din echipă care va aduna mai multe buline pe tabel.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, jocul de probă, jocul propriu-zis;

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia, brainstorming, observația, turul galeriei,
problematizarea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca în echipă, munca
individuală, jocul, aprecierea, metoda, piramida.
Materiale didactice: imagini şi planşe, creioane colorate,lipici,foarfece, coli de
hârtie, cuburi din lemn, nisip, săculeți, tablă magnetică, jetoane cu fructe si
legume,cosul toamnei.

Mijloc de realizare: frontal, individual, pe grupe

Durata: o zi

4
Bibliografie:

- Curriculum pentru educația timpurie 2019


-Munteanu, C., Munteanu, E. N., Ghid pentru învăţământul preşcolar. O
abordare din perspectiva noului curriculum, Iaşi: Editura Polirom, 2009.
Silvia Breben, Elena Gongea, Editura Arves, Metode interactive de grup,
2002
-Repere fundamentale în învãțarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani
Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educație timpurie

5
SCENARIUL ZILEI

Înainte de venirea copiilor în sala de grupă, se pregătesc o parte din


materiale şi se aranjează sala de grupă.
La intararea în grupă copiii își vor aşeza jetonul cu numele pe panoul ce
conţine inscripţionat cuvântul „Prezent”.
Copiii sunt aşezaţi pe scaunele, în semicerc pentru a putea stabili un contact
vizual cu toţi membrii. Formula adresată de către educatoare va fi: Buna dimineața,
copilasi voinici!
La întâlnirea de dimineaţă, copiii se salută pe rând și vor bate palma cu
copilul de langă el, menținând contactul vizual și salutând. Copiii vor fi incurajati
să se salute între ei, folosind o formulă de salut , numele persoanei căreia i se
adresează , creând o atmosferă prietenoasă, de exemplu:
,,-Bună dimineaţa, Andreea!”
„-Bună dimineaţa Tudor!,,
Pentru a ne inviora și pentru a căpăta energie vom cânta și vom executa
mișcările de la cântecelul Bună dimineața!( Gașca Zurli).
Se completează Calendarul naturii astfel: Un copil va merge la geam să
vadă cum este vremea afară, după care va desena un simbol în dreptul datei și zilei
în care ne aflăm.
Împreună, vom completa cu datele necesare: „În ce anotimp suntem?”, „ În
ce zi/lună/an ne aflăm?”.
La noutatea zilei si impărtășirea zilei: le împărtășesc copiilor gandul meu
cand spun TOAMNA si ii rog si pe ei sa isi prezinte gandurile cautand imagini
sugestive pe care le vom așeza pe tabla magnetică, prezentand astfel toate

6
simbolurile anotimpului toamna. (brainstorming).
Captarea atentiei: Le voi prezenta scrisoarea pe care Zana Toamna a lasat-o
in grupa la centrul tematic aseara.
Salutare,dragi copii!
Vă scriu pe mare grabă, deoarece sora mea,Zâna Iarnă, in curând o să îmi
ia locul,dar asta nu se poate întâmpla deoarece am intrat în mare bucluc. Într-o
zi, eu și prietenul meu, Vântul, ne jucam prin livada. Din neatenție, l.am împins iar
el s.a speriat și a suflat cu putere peste tot pământul. Toate legumele și fructele
s.au amestecat și nu își mai găsesc acum locul. Toate au nevoie de ajutorul
meu,dar eu nu reușesc sa fac atâtea lucruri deodată. Asa ca va rog pe voi sa ma
ajutați și sa rezolvam fiecare problema,a fiecărui fruct și leguma.
Pentru ca știu că sunteți copii isteți și atenți,m.am gândit să vă cer vouă
ajutorul pentru a putea rezolva problemele pe care le am. Ii las doamnei
educatoare câteva sarcini pentru voi,iar la sfârșitul zilei, sper că am să pot să fiu
și eu fericita,iar sora mea, Zâna Iarnă,sa nu aibă motiv de supărare
Le propun copiilor să formam echipe si sa pornim in aventura rezolvarii
problemei Zanei Toamna.
Anunțarea temei: Se stabileşte tema și titlul zilei: „Cosul cu darurile
toamnei”
Pentru această aventura, copiii trebuie să îndeplinească mai multe sarcini, să
răspundă corect la întrebările din cadrul jocului didactic, să recunoască sunetul , să
despartă în silabe, să formuleze propoziții, să lucreze după cerința dată, să picteze
fructele si legumele , ținând cont de indicațiile oferite și să rezolve cerințele de la
centre: să realizeze corect elementele grafice, să coloreze, să caute fructele si
legumele.
Dirijarea invatarii (Domeniul Limbă şi Comunicare): Le explic copiilor
că ne vom juca, vom formula propoziții, vom silabisi cuvinte și vom recunoaște
7
sunete.
SARCINA DIDACTICĂ:

Copiii trebuie sa recunoască sunetele, să despartă în silabe cuvinte și să formuleze


propoziții.
Pe fiecare jeton sau cartonaș se va afla imaginea reprezentativă deasupra cuvântu-
lui scris.

REGULILE JOCULUI:

Pentru a aduce toate fructele si legumele imprastiate de vant, copiii trebuie să


rezolve câteva sarcini, fiind împărțiți în două echipe.
Jocul se va realiza colectiv, copiii fiind așezați pe scăunele în formă de semicerc.
La semnalul educatoarei fiecare copil se așază la echipa din care face parte.
Le spun copiilor ca se ține cont de disciplină, de răspunsul dat în propoziție, între-
barea fiind adresată individual, răspunzând doar copilul care este solicitat , la unele
sarcini aceștia pot să-și ajute colegii de echipă dacă nu se descurcă.
Copilul care dă un răspuns corect va fi recompensat cu aplauze și câte o bulina.
Vor castiga cei din echipa care va aduna mai multe buline pe tabel.

SARCINA 1: In primul plic lasat de Zana Toamna, sunt scrise cuvinte, câte un
copil din fiecare grupa va numi cuvantul si va trebui să recunoasca sunetul initial,
apoi va așeza imaginea cu cuvântul respectiv pe cosul Toamnei.
SARCINA 2 :În al doilea plic , se află câte un cartonaș colorat,, copilul care vine în
față trebuie să rostogolească cubul până ajunge la culoarea respectivă, să descrie ce
e în imagine, să despartă cuvântul în silabe.
SARCINA 3 : Cu ajutorul jocului Wordwall,copiii vor invarti roata si vor formula
propozitii cu cuvantul ilustrat din dreptul careia s-a oprit roata.
SARCINA 4 (COMPLICAREA JOCULUI): „Piramida silabelor”: copiii aleg din
cufăr jetoane formate din 3 silabe și le vor așeza la baza piramidei; la mijloc
jetoanele care denumesc cuvinte formate din 2 silabe, iar in vârful piramidei,
cuvinte formate dintr-o silabă ( metoda piramida)
Exemplu: MAR
PRUNA,MORCOV

8
VANATA,STRUGURE,USTUROI

Vom face mai întâi jocul de probă și le voi explica sarcina jocului și ce avem

de făcut la fiecare probă.

Cu ajutorul tranziţiei - cântecului „A,a,a….acum e toamna da….”, copiii


vor trece pe rând pe la fiecare centru unde vor descoperi materialele cu care vor
lucra şi totodată vor primi informaţii cu privire la cerinţele pe care trebuie să le
rezolve.
Astfel că, în cadrul Activităţilor liber alese (ALA1), copiii vor avea
următoarele sarcini:
La centrul Nisip și apă: „Căutătorii de fructe si legume” copiii vor avea de
descoperit ce se ascunde în
nisip(orez):mere,pere,struguri,prune,morcovi,cartofi,vanata,ardei, etc.
La centrul Arta: ,,Fructe si legume”- vor avea de colorat fructele si legumele
de toamna pe care le vor folosi la DOS.
La centrul Bibliotecă:,,Darurile toamnei,,-copiii vor avea de rezolvat
elemente grafice pentru darurile toamnei.
Prin tranzitia ,,Bate vantul frunzele….,,se va trece la cea de-a doua
activitate DOS(Domeniul Om si Societate-activitate practica).

Obținerea performanței : astfel, vor lucra pe echipe: echipa legumelor vor


lipi in borca legumele de toamna colorate de ei la centrul Arta, iar echipa fructelor
vor lipi fructele de toamna in cosul cu fructe.
Le voi explica mai întâi ce materiale avem pe masă, le voi explica și
demonstra modul de lucru.
Vom face exerciții de încălzire a mainilor: închidem pumnii, deschidem
pumnii, morișca, batem toba tare/incet, scuturam brațele.
9
Le voi ura copiilor spor la treabă și voi oferi ajutor acolo unde este
nevoie.Vom lucra pe fundal muzical( cantece de toamna-cantece pentru copii).
După ce am finalizat, vom face ordine împreună la masuțe și vom pune
materialele la locul lor în funcție de eticheta de pe dulap.
Cu ajutorul metodei turul galeriei vom evalua/autoevalua ce a lucrat fiecare
echipă și vom face aprecieri generale, colective. Vom face împreună sugestiile și
recomandările necesare, acolo unde este cazul.
Asigurarea feedback-ului: ne vom așeza pe scaunele, unde vom desfăşura
un joc, pentru a verifica cunoștintele evaluate peste zi care se va realiza astfel
( metoda R.A.I –răspunde-aruncă-interoghează): este un joc simplu de aruncare a
unei mingi de la un copil la altul. Cel care aruncă mingea adresează o întrebare.
Acesta răspunde la întrebare, apoi aruncă mingea altui coleg și îi pune o întrebare
vizând conținutul care trebuie evaluat.
Copiii sunt atrași de suspansul generat de întrebările neașteptate și de exercițiul de
promptitudine la care îi solicită jocul.
Evaluarea activității se va realiza prin întrebări legate de tema zilei
( jurnalul metacognitiv):
-Care a fost tema zilei?
-Ce joc ne-am jucat azi?
-Ce am lipit?
-Ce sarcini am rezolvat la centre?
-Ce ți s-a părut reușit în activitatea de astăzi?
-Cum te-ai simțit?
-Pe cine ai ajutat?/ Cine te-a ajutat?
-Ce activități ai vrea sa repeți?
Încheierea activității: în cadrul programului recreativ (ALA2) de la
sfârşitul zilei, copiii vor desfăşura jocul „Plimba nuca/cartoful”. În cadrul acestui
10
joc, copiii trebuie să duca nuca sau cartoful cu lingura in gura pana in cos. Va
trebui sa fie atenți, să-și păstreze echilibrul și să îndeplinească sarcina.
Voi face aprecieri individuale şi colective asupra activităţilor desfăşurate pe
durata întregii zile, după care copiii vor fi recompensaţi .

11

S-ar putea să vă placă și