Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                

calciu

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC LA CHIMIE PENTRU

CLASA IX-A
Unitatea de învățare nr. 2: Metalele în viața noastră

Subiectul lecției: Calciul

Competențe-cheie: Competențe de bază în matematică, științe și tehnologie


Competențe transdisciplinare: Competențe de a dobândi și a aplica cunoștințe de bază din
domeniul Chimiei în rezolvarea unor probleme.
Competențe specifice: Competența de a dobândi cunoștințe fundamentale, abilități și valori
din domeniul chimiei.
Subcompetențe:
Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul
periodic,structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare posibile, tipul legăturii
chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor
mai importanţi compuşi si utilizarea;
Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice ;

Obiective operaționale. Fiecare elev va reuși:


O1 Să caracterizeze calciul, ca element chimic, în baza Sistemului
Periodic după algoritmul cunoscut;
O2 Să descrie substanţa simplă calciul după algoritmul: formula
chimică, legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară;
O3 Să descrie răspîndirea calciul în mediu;
O4 Să scrie ecuaţiile reactiilor de interactiune a calciului cu
nemetalele
O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii ;

Strategii didactice Resurse didactice:


Metode și procedee (M) Forme de
1 Sistem periodic
organizare (F)
2 Tabelul solubilității
M1 Tabel incomplet F1 Individual
3 Poster
M2 Problematizarea F2 Frontală
4 Proiector, suport electronic
M3 Conversația
5 Tablă
M4 Investigația
6 Manual
M5 Rezolvarea exercițiilor
7 Fișe de lucru
M6 Fișă de lucru
M7 Explicația
M8 Metoda cubului
SECVENȚEL
O F/M CONȚINUTUL SARCINILOR DIDACTICE MATERIALE TIMP
E LECȚIEI
I. Evocare Dragi elevi, vă salut! Aşezaţi-vă comod şi simţiţi-vă bine.
F1 Moment organizatoric, verificarea prezenței, notarea temei lecției în caiete/în
registru.
O1 A.P.Verificam tema de acasă, la trei elevi evalueaz tema în caiet iar un elev va Suport 3 min
trece la tabla și va rezolva același exercițiu la tablă. electronic
M2 A.P. Pentru a recapitula noțiunile studiate va propun următorul joc. Vă voi 3 min +
adresa câteva întrebări. Dacă ve-ți răspunde corect la întrebări și din primele 2 x 3 gr.
M5 litere ve-ți forma cuvinte, atunci ve-ți descoperi subiectul lecției noastre de 3 min
F2 astăzi.
A.E. Răspund la întrebări și determină subiectul lecției.
1. Metalele situate în gr.I se numeste.....(Alcaline)
2. Franciu și cesiul sunt cele mai.... metale(Active)
3. Elementul cu ordinul 3 în S.P......(Litiu)
4. Soda Na2CO3 poate exista sub formă.... (Calcinată)
5. Organismul are nevoie zilnic de sare de....(Bucătărie) Poster
6. În violet flacăra spirtierei o colorează....(Potasiu)

A L C A L I N E
A C T I V E
L I T I U
C A L C I N A T Ă
B U C Ă T Ă R I E
P O T A S I U

II. Realizarea M3
sensului F1 A.P. Deci, subiectul lecției de astăzi este: Calciu.
O1 M2 A.E. Notează tema în caiete.
F1 Elementul chimic calciu Ca este situat în perioada a IV-a, subgrupa principalã
M7 a grupei a II-a a sistemului periodic. 3 min
M8 În aceeastă subgrupã se aflã beriliul, magneziul, stronțiul, bariul și radiul. Trei
elemente – calciul, stronțiul și bariul – se numesc alcalino-pãmîntoase.
A.P. In natură calciul e raspindit doar sub forma de compuși –

Manual

O2 5 min
O3 A.P. Tema va fi studiată după algoritmul care vom studia tema,,Afișat la
tablă,, În baza informației din manual de la pagina 41-44
1. Poziția în SP, structura atomului, valența.
2. Principalele minerale de calciu sunt:
3. Rolul biologic 5 min
4. Proprietățile
M4 5. Utilizarea și importanța calciului.
M7 A.P.Un elev va trece la tablă pentru a caracteriza elementul calciu după
algoritmul propus.
A.P. Clasa se împarte în grupuri a câte 4 elevi și se propune rezolvarea
însărcinărilor din fișele de lucru.
Grupul I. În baza informației din manual p.41-44 și a cunoștințelor
acumulate completați și egalați ecuațiile reacțiilor. Care dintre ecuațiile de mai
sus are loc la: 1) stingerea varului; 2) pãstrarea calciului în aer umed; *3) 5 min
obținerea carburii de calciu CaC2; 4) pãstrarea varului nestins la aer? De ce 3 min +
varul nestins este cald chiar oi la frig? 2 x 3 gr.
a) Ca + O2 =?
b) Ca + Cl2 =?
c) Ca + H2 =?
d) Ca + N2 = ? Cubul
Grupul II. În baza informației din manual p.41-44 și a cunoștințelor
acumulate completați și egalați ecuațiile reacțiilor. Care dintre ecuațiile de mai
sus are loc la: 1) stingerea varului; 2) pãstrarea calciului în aer umed; *3)
obținerea carburii de calciu CaC2; 4) pãstrarea varului nestins la aer? De ce
varul nestins este cald chiar oi la frig?
i) CaO + ? = Ca(OH)2
e) Ca +? = Ca(OH)2 + ?
j) CaO + ? = CaC2 + CO

Grupul III. În baza informației din manual p.41-44 și a cunoștințelor


acumulate completați și egalați ecuațiile reacțiilor Care dintre ecuațiile de mai
sus are loc la: 1) stingerea varului; 2) pãstrarea calciului în aer umed; *3)
obținerea carburii de calciu CaC2; 4) pãstrarea varului nestins la aer? De ce
varul nestins este cald chiar oi la frig?
f) Ca + HCl = ? + ?
g) CaO + CO2 = ? Poster
h) CaO + ? = CaSiO3

Activitate individuală: Rolul biologic al calciului.

III. Reflecție O4 A.P. Vă propun să rezolvăm problema 3 de la pagina 46 Fișă de lucru 5 min
Organismul uman are nevoie zilnic de 0,7 g de calciu. Cît lapte de vacã (în 2 x 2 gr.
F2 grame)trebuie sã bea un om pentru a satisface aceastã necesitate, dacã partea de masã
M6 a calciului în lapte este 0,13%?
Un elev va rezolva la tablă o problema
M2
Se da
m (Ca)=0.7g
w (Ca)=0.13%
m(laptelui)-?

m(Ca)
W(Ca)= *100%
m(lapte)

m(lapte)=m(Ca)*100%
w(Ca)
m(lapte)=0.7*100%=538.46g
0.13%

IV. Extensie F1 Autoevaluarea activității și notarea elevilor.


M5 Se indică tema pentru acasă:
2 min
-De studiat tema din manual: calciul.de la pagina 41-44
-Exercițiile 7 pag. 45.

S-ar putea să vă placă și