Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

А Сингле Ман (филм)

Извор: Wikipedija
А Сингле Ман
ЖанрДрама
РежијаТом Форд
ПродукцијаТом Форд
Андреw Миано
Роберт Салерно
Цхрис Wеитз
СценариоТом Форд
Давид Сцеарце
Цхристопхер Исхерwоод (роман)
УлогеЦолин Фиртх
Јулианне Мооре
Маттхеw Гооде
Ницхолас Хоулт
МузикаАбел Корзениоwски
(Додатна музика: Схигеру Умебаyасхи)
Премијера2009.
Језикенглески језик
Трајање99 мин.
ДржаваСједињене Америчке Државе
Компанија
ДистрибутерТхе Wеинстеин Цомпанy
А Сингле Ман на Интернет Мовие Датабасе

А Сингле Ман је драмски филм из 2009. године снимљен према истоименом роману Цхристопхера Исхерwоода. Филм је редитељски првенац модног дизајнера, Тома Форда, који је филм лично финансирао.[1] Главну улогу, улогу Георга Фалцонера, британског геј универзитетског професора, игра Цолин Фиртх, за шта је био номинован за награду Осцар. Филм ставља нагласак на костиме и архитектуру 1960-их, а дизајн је радио исти тим који ради за серију Мад Мен.[2]

Светску премијеру филм је имао септембра, 2009. на Фестивалу у Венецији, а затим је наставио да обилази филмске фестивале. Након Филмског фестивала у Торонту компанија Wеинстеин је узела филм за дистрибуцију по САД и Немачкој. Прво ограничено приказивање је било планирано за децембар 2009, како би се филм квалификовао за доделу Осацара.

Радња филма се дешава у Лос Ангелесу, 30. новембра, 1962, месец дана након Кубанске ракетне кризе. Георге Фалцонер (Цолин Фиртх), средовечни универзитетски професор књижевности, покушава да нађе смисао живота након што је његов партнер Јим (Маттхеw Гооде), са којим је провео 16 година, погинуо у саобраћајној несрећи осам месеци раније. Јимова породица није одобравала њихову везу и Георге није могао да присуствује сахрани.

Током овог једног дана, праћено нарацијом главног лика, Георге не може да побегне од прошлости, приказане у фласхбацковима, и у празбој будућности, док се припрема за самоубиство које планира да изврши те вечери. Обављајући финалне припреме, дан проводи са различитим људима, који примећују да је тужнији него обично. Ту су Царлос (Јон Кортајарена), шпански имигрант и жиголо који жели да постане глумац; његова најбоља пријатељица, Цхарлеy (Јулианне Мооре), коју познаје још из Енглеске и која је и даље заљубљена у њега, упркос његовој сексуалној оријентацији; и његов студент, Кеннy Поттер (Ницхолас Хоулт), који је заинтересован за професора ван односа студент-професор. Свака ствар коју обави и сваки сусрет који му се деси њему изгледа посебно, схватајући да је последњи.

Филм је добио генерално добре критике, у којима се најчешће похваљује Фиртхова глума. На сајту Роттен Томатоес тренутно је 86% свеж, на основу 159 критика.[3] Филмски критичар Мицхаел Пхилипс за Цхицаго Трибуне га је поставио на седмо место своје листе најбољих филмова у 2009.

Филм је номинован за Златног лава на Венецијанском филмском фестивалу, а Цолин Фиртх је добио Цоппа Волпи за најбољег глумца. Добио је такође и награду БАФТА-а за најбољег глумца. Фиртх је номинован још и за Златни глобус за најбољег глумца у играном филму – драма, Награду удружења филмских глумаца за најбољег глумца у главној улози, као и за Осцар за најбољег главног глумца. Јулианне Мооре је номинована за Златни глобус за најбољу споредну глумицу у играном филму. Абел Корзениоwски је номинован за Златни глобус за најбољу оригиналну музику. Филм је, такође, номинован за Награду ГЛААД-а за најбољи филм.[4]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. Холсон, Лаура M. (2. 12. 2009). „Том Форд: Десигн Дирецтор”. Приступљено 2. 5.2010. 
  2. Малкин, Марц (24. 9. 2008). „Том Форд Лоокинг то Сингле Оут Соме Мад Мен”. Е! Онлине. Приступљено 2. 5.2010. 
  3. „А Сингле Ман”. Роттен Томатоес. Архивирано из оригинала на датум 2009-12-17. Приступљено 3. 5.2010. 
  4. „21ст Аннуал ГЛААД Медиа Аwардс - Енглисх Лангуаге Номинеес”. глаад.орг. Приступљено 4. 5.2010. 

Вањске везе

[уреди | уреди извор]