Анка Берус

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
АНКА БЕРУС
Анка Берус
Место рођењаСплит
 Аустроугарска
Датум смрти2. 6. 1991. (87 година)
Место смртиЗагреб,  Хрватска
 СФР Југославија
СупругНико Берус
Професијапрофесор
Чланица КПЈ од1934.
Учешће у ратовимаНародноослободилачка борба
СлужбаНОВ и ПО Југославије
Народни херој од24. јула 1953.
Одликовања
Орден народног хероја
Орден народног хероја
Орден јунака социјалистичког рада
Орден јунака социјалистичког рада
Орден народног ослобођења
Орден народног ослобођења
Шаблон:Орден Републике
Орден заслуга за народ са златним венцем
Орден заслуга за народ са златним венцем
Орден братства и јединста
Орден братства и јединста
Орден за храброст
Орден за храброст
Партизанска споменица 1941.
Партизанска споменица 1941.

Анка Берус (Сплит, 16. просинца 1903.Загреб, 2. липња 1991.) била је антифашисткиња, хрватска политичарка у СФР Југославији, јунакиња социјалистичког рада и |народна хероина Југославије.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Рођена је 16. просинца 1903. године у Сплиту. Основну школу и гимназију завршила је у родном граду, а од 1922. до 1926. године студирала је на Филозофском факултету у Љубљани. Радничком покрету прикључила се као студентица.

Револуционарно дјеловање наставила је и као професорица гимназије у Сплиту од 1926. до 1936. године. Због тога је долазила у сукоб са школском управом. У сијечнују 1929. године, повезала се са Покрајинским комитетом КПЈ за Далмацију и активно радила у његовој техници. Чланица Комунистичке партије Југославије постала је 1934. године.

Послије једне полицијске провале 1936. године, била је ухићена и осуђена од Суда за заштиту државе у Београду на двије године затвора. Казну је служила од 1936. до 1938. године у Пожаревцу. Повратком у Сплит, наставила је са револуционарним радом и већ 1939. године поновно је била ухићена и упућена у Лепоглаву. Убрзо је пуштена на слободу, али је из Сплита била протјерана у Цеље. Ту се повезала с партијском организацијом и наставила са радом у Мјесном и Среском комитету Комунистичке партије Словеније за Цеље. У Цељу се није дуго задржала, већ је илегално прешла у Загреб и запослила се. Одмах се укључила у рад Синдиката радника и службеника прехрамбене индустрије.

У вријеме припрема за оружани устанак, била је један од организатора многобројних акција и диверзија усмјерених против усташа и њемачких фашиста. У ожујку 1942. године, Анка се пребацила на партизанско слободно подручје и одржавала везу између илегалних партијских радника у Загребу и партијских организација у НОВ Хрватске. Као чланица Бироа Централног комитета Комунистичке партије Хрватске и инструктор за Хрватско приморје, од ожујка до коловоза 1942. године, активно је радила на ширењу Народноослободилачког покрета у Приморју, Горском котару и Истри.

У липњу 1943. године, на Првом засједању Земаљског антифашистичког вијећа народног ослобођења Хрватске била је изабрана је за вијећницу ЗАВНОХ-а, а од студеног 1943., била је вијећница Антифашистичког вијећа народног ослобођења Југославије. Од рујна 1943. до листопада 1944. године, била је руководитељица и чланица Повјеренства ЦК КПХ за сјеверну Хрватску. Након ослобођења Далмације, крајем 1944. године, постала је чланицом Обласног комитета КПХ за Далмацију и Обласног Народноослободилачког одбора за Далмацију.

Послије рата, била је министрица у влади НР Хрватске од 1945. до 1949., предсједница Комисије државне контроле НР Хрватске од 1949. до 1950. године, министрица финанција НР Хрватске од 1950. до 1953., заступница у Сабору СР Хрватске и чланица Извршног вијећа СР Хрватске, чланица Политбироа ЦК КПХ, Извршног комитета ЦК СКХ и Централног комитета СКЈ, посланица Савезне скупштине Југославије од 1945. до 1963., чланица Савезног извршног вијећа од 1953. до 1956., предсједница Републичког комитета Социјалистичког савеза радног народа Хрватске и чланица Савјета федерације.

Умрла је 2. липња 1991. године у Загребу. Сахрањена је на загребачком гробљу Мирогоју.

Носитељица је Партизанске споменице 1941., Ордена јунака социјалистичког рада, Ордена Републике са златним вијенцем, Ордена народног ослобођења и осталих југославенских одличја. Орденом народног хероја одликована је 24. српња 1953. године.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Народни хероји Југославије, „Младост“, Београд, 1975. година.
  • Енциклопедија Југославије (књига прва). „Југославенски лексикографски завод“, Загреб 1980. година.
  • Хрватски биографски лексикон (књига прва). „Југославенски лексикографски завод“, Загреб 1983. година.