Атеље 212
Позориште „Атеље 212“ је основано 12. новембра 1956. год. У просторијама „Борбе“. Прва представа је била „Фауст“ у режији Мире Траиловић. Атеље 212 је основала група уметника (редитеља, глумаца, писаца...) са жељом да направи театар у коме ће се приказивати комади авангардни у односу на остала позоришта у Београду.
У Атељеу 212 је игран „Чекајући Годоа“, Семјуела Бекета, по први пут у једној од земаља Источне Европе. Ускоро су се у Атељеу приказивали комади авангрдних писаца као што су Сартр, Јонеско, Жари, Шизгал, Копит, Жене...
Први руководиоци позоришта су били Радош Новаковић и Бојан Ступица, али је Мира Траиловић са места помоћника управника ускоро постала управник.
После неколико година позориште се сели у садашњу зграду коју је пројектовао Бојан Ступица. Механизам за обртање сцене уграђен је накнадно, а кров је лети могао да се отвара.
Мира Траиловић је као дугогодишњи управник дала посебан печат Атељеу а већ 1967. је основала један од светски веома угледних фестивал нових позоришних тенденција БИТЕФ (Београдски интернационални татарски фестивал). На БИТЕФ су долазила најугледнија светска имена као што је Ливинг Театар, Дивадло на брнов, Питер Брук...
Према неким непотврђеним изворима театар је добио име по 212 столица колико је имао у згради Борбе. Новијег датума су сазнања да је театар добио име захваљујући Бориславу Михајловићу-Михизу , који је као окорјели ,потајни ројалиста учествовао у давању имена по апартману број 212, лондонског хотела у којем је родјен Александар други Карађорђевић...
Међу осталим управницима су били и Љубомир Драшкић, Небојша Брадић, Светозар Цветковић.
Једна од култних представа Атељеа је била „Коса“ која је играна пре многих светских позоришних центара. У складу са тадашњим трендовима, на бини су се појавили глумци без одеће певајући један од најлепших сонгова из те представе „Дај нам сунца...“.
Кроз ово позориште, као чланови, прошле су готово све глумачке звезде бивше Југославије:
- Виктор Старчић
- Рахела Ферари
- Ружица Сокић
- Бора Тодоровић
- Властимир - Ђуза Стојиљковић
- Љубиша Бачић
- Вера Чукић
- Владимир Поповић
- Слободан Цица Перовић
- Неда Спасојевић
- Мија Алексић
- Зоран Радмиловић
- Маја Чучковић
- Данило Бата Стојковић
- Мира Бањац
- Татјана Бељаков
- Ташко Начић
- Милутин Бутковић
- Боро Стјепановић
- Петар Краљ
- Јелисавета Сека Саблић
- Слободан Алигрудић
- Миодраг Андрић - Љуба Мољац
- Драган Николић
- Милена Дравић
- Љуба Тадић
- Бранко Плеша
- Мића Томић
- Бранко Милићевић
- Аљоша Вучковић
- Петар Божовић
- Тихомир Станић
- Светозар Цветковић
- Душко Премовић
- Бранимир Брстина
- Мима Караџић
- Горица Поповић
- Дара Џокић
- Зоран Цвијановић
Данас Атеље 212 има стални ансамбл од 32 глумца, али је отворен и за оне уметнике који нису стално везани за ово позориште. Од 1997. управник Атељеа 212 је глумац Светозар Цветковић.
Испред главног улаза у Атеље 212 је споменик Зорану Радмиловићу у костиму Краља Ибија, представе која никад није била иста. Прва деценије Атељеа 212 је обележила и Павица Гертнер, најбољи позоришни благајник у Србији до данас.
Вањске везе
[уреди | уреди извор]- Званична презентација Архивирано 2010-11-23 на Wаyбацк Мацхине-у
- Атеље 212 на ПОРТ.рс