Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

Целзијус

Извор: Wikipedija
Формуле за конверзију целзијусових температура
Конверзија из у Формула
целзијуса фаренхајт °Ф = °C × 1.8 + 32
фаренхајта целзијус °C = (°Ф – 32) / 1,8
целзијуса келвин К = °C + 273.15
келвина целзијус °C = К – 273.15
Додатне формуле за конверзију
Калкулатор за конверзије јединица за температуру

Степен целзијуса (симбол: °Ц) је јединица за температуру названа по шведском астроному Андерсу Целзијусу (17011744), који је први предложио сличан систем 1742. године. Целзијусова температурна скала је дизајнирана тако да тачка мржњења воде буде 0 степени, а тачка кључања 100 степени на стандардном атмосферском притиску. Независно су исту скалу предложили Елвије из Шведске (1710), Кристијан од Лиона (1743) и ботаничар Карол Линеј (1740).

Пошто постоји сто градуација између ове две тачке, првобитни термин за овај систем је био центиград (100 делова). Године 1948. име система је званично промењено у целзијус на деветој Генералној конференцији тежина и мера и у признање самом Целзијусу, а и како би се уклонила конфузија изазвана конфликтом због коришћења СИ префикса центи-. Док су вредности за тачке мржњења и кључања воде остале приближно тачне, првобитна дефиниција је неприкладна као званични стандард: зависи од дефиниције за стандардни атмосферски притисак, који за узврат зависи од дефиниције температуре. Садашња званична дефиниција за целзијус поставља 0.01 °C као тројну тачку воде и степен као 1/273.16 разлике у температури између тројне тачке воде и апсолутне нуле. Ова дефиниција осигурава да један степен целзијуса представља исту температурну разлику као један келвин.

Андерс Целзијус је првобитно предложио да тачка мржњења буде 0 степени, а да тачка кључања буде 100 степени.

Целзијусова скала се користи широм света за свакодневне сврхе. У електронским медијима, до касних 1980-их или раних 1990-их, још увек се често за целзијус говорило центиград, поготово у временским прогнозама на европским мрежама као што су ББЦ, ИТВ, и РТÉ. У Сједињеним Државама и Јамајци, фаренхајт је уобичајена мера.

Конверзија температура

[уреди | уреди извор]

Три заједничке температурне ваге су Целзијус, Фахренхеит и Келвин. Свака скала има своје употребе, па није реткост доћи у ситуацију када се треба претварати из једне у другу. Формуле конверзије су једноставне:

Целзијус до Фахренхеита ° Ф = 9/5 (° C) + 32
Келвин до Фахренхеита ° Ф = 9/5 (К-273) + 32
Фахренхеит до Целзијуса ° C = 5/9 (° Ф - 32)
Целзијус до Келвина К = ° C + 273
Келвин до Целзијуса ° C = К - 273
Фахренхеит до Келвина К = 5/9 (° Ф - 32) + 273

Повезано

[уреди | уреди извор]