Индокина
Индокина, односно Индокинески полуоток, је дио Индија у Југоисточној Азији а обухваћа њене дијелове који од азијског копна улазе у Јужно кинеско море.
Назив је изведен од ранијег назива француске колоније "Француска Индокина", која је обухваћала велике дијелове полуотока, а повезан је и с културним утјецајима које су на то подручје имали Кина (на Вијетнам) и Индија (на Камбоџу, Лаос и Тајланд).
Индокинески полуоток лежи између Сијамског (често се назива и Тајландски заљев) и Тонкиншког заљева, оба заљеви Јужнокинеског мора, које је, опет, рубно море Тихог оцеана (Пацифика). У земљописном смислу, на полуотоку су цијела Камбоџа, јужни дио Лаоса, источни дио средишњег Тајланда и средишњи и јужни дио Вијетнама, подручја југоисточно од замишљене црте између Бангкока као најзападније точке Индокинеског и најисточније точке Малајског полуотока, и Тонкиншког заљева.
Сјеверно односно сјеверозападно од те црте, полуоток прелази у азијски континент.
Индокина се састоји од подручја слиједећих држава:
- у ужем смислу, само некадашња колонијална Француска Индокина:
- у ширем смислу, користи се и назив копнени дио Југоисточне Азије, што укључује:
- Полуоточни дио Малезије (Малајски полуоток, али не и малајске отоке)
- Мианмар (раније Бурма и дио Британске Индије до 1937.)
- Тајланд (раније Сиам)
Отоци
[уреди | уреди извор]У подручје Индокине убрајају се још и отоци:
Главна религија овог подручја су Тхеравада и Хинаyана будизам. У Вијетнаму превладава Махаyана будизам, док је Малезија мултирелигиозна са исламом као главном религијом, а будистима, хиндуистима и кршћанима као највећим мањинама.