Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

Казнена експедиција

Извор: Wikipedija
Верзија за штампање више није подржана. Користите уобичајену функцију штампања у прегледачу.

Казнена експедиција је назив за војну или полицијску акцију која за циљ нема успостављање непосредне контроле над неким подручјем, односно спровођење закона над појединцима, него одмазду над широм заједницом чији су чланови починили недопустиве радње, односно одвраћање чланова те исте заједнице од чињења тих недопустивих радњи у будућности.

Казнене експедиције могу имати разне облике - од најблажих, који се углавном своде на демонстрацију војне моћи, преко пљенидбе или уништавања имовине, стоке, пољопривредних усјева, настамби те заробљавања или насумичног убијања чланова неке територијалне или племенске заједнице, а што у најтежим облицима може ескалирати у геноцид.

Казнене експедиције су кроз највећи дио хисторије представљале једини начин на који су поједине државе могле одржавати власт над дијеловима своје територије, поготово ако су те територије због разних географских околности биле неприступачне. Класични примјер су походи које су древна азијска царства подузимала против номадских народа како би зауставиле пљачкашке походе преко својих граница. У 19. вијеку казнене експедиције постају једно од средстава међународне политике, односно њима велике силе успостављају утицај и власт над мањим државама користећи разне инциденте чија су жртва властити грађани као повод за војне акције. Најспектакуларнији примјер представља сарајевски атентат који је Аустро-Угарској требао послужити као повод за "казнену експедицију" против Краљевине Србије 1914. године.

Казнене експедиције, односно акције којима би се таквима могле окарактеризирати, појављују се и у сувремено доба. Тако је амерички предсједник Билл Цлинтон године 1993. наредио бомбардирање Ирака због наводног атентата који су припадници ирачке обавјештајне службе припремали на његовог претходника Георга Х. W. Бусха.

Казнене експедиције унутар властитих граница су, пак, данас ријеткост, јер се у правилу противе позитивним прописима неке државе, али се примјењују неформално. Као примјер се наводе акције бразилске полиције против нарко-банди у фавелама.

Повезано

Напомене

Литература