Папук

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Поглед на Папук из околице Дарувара

Папук је планина у источној Хрватској, на сјеверној и сјеверозападној граници Пожешке котлине.

Највиши јој је истоимени врх на 953 м, а осим њега виша од 900 м је још једино Ивачка глава (913 м). Врхови су заобљени, што је карактеристични за све старе планине.[1]

Палеозојску језгру, грађену од гнајса, на рубовима прекривају кредне (вапненац и доломит) и терцијарне (лапор) наслаге.

На Папуку данас више нема руда исплативих за експлоатацију. Рудна богатства у прошлости су искориштавали Келти и Саси. Стијене су старе између 350 и 375 милијуна година. Многе вулканске стијене старе између 60 и 260 милијуна година, упућују на то да су највиши дијелови Папука настали у млађим геолошким раздобљима Земље, у исто вријеме када и Алпе.[2]

Огољелих стијена има само у нижим дијеловима и поточним коритима. За славонско су горје необичне Соколине стијене (564 м) недалеко од Горњег Врховаца, које су мјестимично голе, глатке и готово окомите.

Изнад 500 метара надморске висине доминира буква, а у буковим шумама налазе се јеле, горски јавор, обичан јасен и планински бријест. На висини приближно 500 метара појављује се уз споменуто дрвеће храст китњак, дивља трешња, липа, граб и кестен. У нижим предјелима налазе се граб, клен, још више дивље трешње и дивљих крушака, храст, цер и липа. Дуж обала водотока је мочварно биље, посебно црна топола. У вишим предјелима од грмља доминира обични ликовац, божиковина, широколисна курика, лијеска и базга, гљиве и љековито биље. У нижим предјелима може се наћи црна базга, малина, купина, сријемуша и медвјеђи лук, те друго зачинско биље.[1]

Папук је изворно подручје многих водених токова савског и дравског порјечја: (Чађавица, Карашица, Пакра, Орљава, Воћинка, Војловица, Вучица, Дубочанка[1]).

Папук са својим разведеним гребенима и увалама, с бујном вегетацијом, карактеристичном флором и фауном, уз обиље изворске воде и густу мрежу путова, представља врло прикладно подручје за развитак планинског туризма. На Папуку су изграђени планинарско-туристички објекти:

  • планинарски дом Лапјак (335 м) 3 км удаљен од Велике
  • термално купалиште Топлице (296 м) недалеко од Велике
  • планинарска кућа Тришњица, 7 км од дома Лапјака
  • дом горске службе спашавања на Невољашу (725 м)
  • планинарски дом Јанковац (475 м) на сјеверним обронцима Папука

Позната су рекреацијска папучка средишта су Звечево, Јанковац и Велика, као и арборетум Лисичине.

На подручју Папука сачувани су значајнији остаци културне баштине везани за два повијесна раздобља, претхисторијско раздобље те раздобље средњег вијека.

Споменик природе Рупница

Папук - заштићено подручје

[уреди | уреди извор]

Парк природе Папук заштићен је због изузетно вриједних биолошких, геолошких, пејзажних и културно-повијесних обиљежја, а обухвата скоро цијело подручје планине Папук и западни дио планине Крндије. Готово 95% површине парка прекривено је шумама које су на неким локалитетима због својих природознанствених и пејзажних вриједности посебно заштићене. Парк је и природно станиште многим животињским врстама, међу којима се због бројности и разноликости посебно истичу птице и шишмиши.[3] Геолошки гледано парк је значајан због заступљености готово свих врста стијена од палеозоика до квартара, као и због велике разноликости стијена, минерала, фосила, геолошких структура и текстура, крашких појава и објеката. На сјеверозападном дијелу парка налази се локалитет Рупница, први геолошки споменик природе у Хрватској заштићен 2007. год. због појаве стубастог лучења вулканских стијена.

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Бенковић 2006: стр. 108
  2. Бенковић 2006: стр. 107
  3. „Паркови природе у Хрватској”. Министарсво господарства и одрживог развоја - МИНГОР - мингор.гов.хр. Приступљено 9. 10. 2021. 

Литература

[уреди | уреди извор]

Повезано

[уреди | уреди извор]

Вањски линкови

[уреди | уреди извор]