Савез пионира Југославије
Савез пионира Југославије (СПЈ) (слов. Звеза пионирјев Југославије (ЗПЈ), мак. Сојуз на пионери на Југославија (СПЈ); неслужбено Титови пионири), пионирска организација која је обухватале основно-школску дјецу из првих 7 разреда у СФР Југославији. Савез је основан 27. децембра 1942. године у току НОБ-а, од стране Комунистичке партије Југославије, а по угледу на совјетске пионирске организације. Организација се налазила у структури УСАОЈ-а, односно СКОЈ-а, НОЈ-а и ССОЈ-а, касније. Издавали су „Мале новине“. Чест синоним за ову организацију био је „Титови пионири“.
Организација је била подијељена у двије групе, млађе пионире (7 до 11 година) и старије пионире (11 до 15 година).
Пријем нових чланова обављан је у првом разреду, током свечаности за Дан републике. Тог дана ђаци су давали „пионирску заклетву“ и добијали су униформу пионира: плаву капу „титовку“ са црвеном петокраком, бијелу кошуљу са црвеном марамом и плави шорц.
Посљедња генерација пионира рођена је 1982. године.
Пионирска заклетва
[уреди | уреди извор]Текст пионирске заклетве, који је у неким детаљима варирао од школе до школе, гласио је:
Пионирска заклетва
српскохрватски словенски македонски Данас, када постајем пионир Данес, ко постајам пионир Денес, кога станувам пионер Дајем часну пионирску ријеч: Дајем частно пионирско беседо: Давам чесен пионерски збор: Да ћу марљиво учити и радити Да се бом марљиво ин взтрајно учил Дека вредно ќе учам и работам поштовати родитеље и старије и бити вјеран искрен друг који држи дату ријеч.; Ин да бом добер товариш; И ќе бидам добар другар; Да ћу слиједити пут најбољих пионира, цијенити славно дијело партизана Да бом љубил нашо самоуправно домовино Дека ќе ја сакам нашата самоуправна татковина I напредних људи свијета који желе слободу и мир. Социалистично федеративно републико Југославијо Социјалистичка Федеративна Република Југославија Да ћу вољети своју домовину, Да бом развијал братство ин енотност Дека ќе го развивам братството и единството Њене братске народе све; Тер идеје, за катере се је борил Тито; И идеите за кои се бореше Тито I градити нов живот Да бом ценил все људи света Дека ќе ги почитувам сите луѓе на светот пун радости и среће![1] ки желијо свободо ин мир! кои сакаат слобода и мир!
Текст заклетве се с временом мијењао па је током 1970-их имао сљедећи облик:
Данас кад постајем пионир
дајем часну пионирску ријеч
да цу марљиво учити и радити,
поштовати родитеље и старије
и бити вјеран и искрен друг,
који држи дану ријеч![1]
Једна од првих верзија свечаног пионирског завјета у ФНРЈ, у употреби до 1972., била је мање захтијевна и гласила је:
Завјетујем се пред пионирском заставом и пред својим друговима пионирима да ћу учити и живјети као вјеран син своје домовине – Федеративне Народне Републике Југославије. Завјетујем се да ћу чувати братство и јединство наших народа и слободу наше домовине стечене крвљу њених најбољих синова. За домовину с Титом – напријед!
Повезано
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ↑ 1,0 1,1 Пионирска заклетва Архивирано 2016-03-04 на Wаyбацк Мацхине-у. Повијест.нет. Приступљено 23. новембра 2015.