Васељенски патријарх Цариграда

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Васељенски или екуменски патријарх (грчки: Η Αυτού Θειοτάτη Παναγιότης, ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικός Πατριάρχης) је архиепископ Константинопоља – Новог Рима – са рангом Примус интер парес (првог међу једнакима) у православној цркви, коју њени сљедбеници називају јединственом, светом, саборном и апостолском Црквом.

Васељенски патријарх је кроз хисторију био познат и као грчки патријарх Константинопоља, како би га се разликовало о Јерменског патријарха Константинопоља и древног Латинског патријарха. Тренутно се на тој дужности налази Вартоломеј I.

Турске власти га признају као духовног вођу грчке мањине у Турској и за њега службено користе назив Грчки (досл. римски) православни патријарх Фанара (турски: Fener Rum Ortodoks Patriği). Патријарх је био подаником Османског Царства од пада Цариграда 1453, па све до успоставе Турске Републике 1923. Данас је, према турским законима, под влашћу Републике Турске и мора бити турски држављанин како би био изабран за патријарха.

Патријарх Константинопоља се називао васељенским (екуменским) патријархом од 6. вијека.[1] Точно значење израза, који се повремено користио и за друге прелате од средине 5. вијека, нигдје није службено дефинирано, али је на Западу титула нападана као неспојива са тврдњама Свете Столице.[1]

Улога цариградског патријарха

[уреди | уреди извор]

Као први по части међу православним епископима (примус интер парес), цариградски патријарх предсједа особно или путем изасланика сваким сабором православних црквених поглавара, те има улогу гласноговорника православља, посебице у екуменским сусретима с другим кршћанским црквама. Он ипак нема изравне јурисдикције над другим патријарсима или аутокефалним православним црквама. Његово је право сазивати изванредне синоде на којима ће судјеловати поглавари осталих православних цркава или њихови изасланици, гдје се расправља о искрслим пробелмима. Усто, од 1960-их сазива и добро посјећене свеправославне синоде.

Осим што је духовни вођа око 300 милијуна православних кршћана у цијелом свијету, он је и изравни поглавар православних епархија у Сјеверној и Јужној Америци, Западној Еуропи, Аустралији и Новом Зеланду, Хонг Конгу, Југоисточној Азији, Кореји и дијеловима данашње Грчке.

Јединствени положај у православљу

[уреди | уреди извор]

Као први међу једнакима, Цариградски патријархат и његов патријарх имају особити положај у православљу.

Канонски прописи православне Цркве цариградском патријарху дају право да буде призивна инстанца у неспоразумима и сукобима међу бискупима. Ипак, све аутокефалне цркве не признају ово његово право изван граница Цариградског патријархата. Особито је о томе отворена расправа између Руске православне цркве и Цариграда. Кроз хисторију цариградски је патријарх вршио такву службу, примјерице већ у доба св. Јована Златоустог (5. стољеће). I у сувремено је доба било таквих случајева. Цариградски патријарх позван је 2006. у помоћ приликом проглашења архиепископа Ципарске православне цркве неспособним за вршење службе због Алзхеимерове болести. Прије тога, 2005. сазвао је свеправославни синод на којем су поглавари православних цркава потврдили свргавање јерузалемског патријарха. С друге стране, на цариградског се патријарха 2006. позвао један руски православни епископ у Уједињеном Краљевству, који је био у сукобу с руским патријархом, но московски је патријарх одбио свако мијешање цариградског у нутарње послове Руске православне Цркве.

Улога симбола који сједињује све православне цркве често доводи до тога да се цариградског патријарха назива и духовним вођом православља, премда то није његов службени назив. Усто, његову се улогу у православљу не може успоредити с улогом какву на Западу има римски папа.

Повезано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 "Оецуменицал Патриарцх." Цросс, Ф. L., ед. Тхе Оxфорд Дицтионарy оф тхе Цхристиан Цхурцх. Неw Yорк: Оxфорд Университy Пресс. 2005.

Вањске повезнице

[уреди | уреди извор]

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]