Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Prijeđi na sadržaj

Cher

Izvor: Wikipedija
Za ostala značenja, vidi Cher (razvrstavanje).
Cher
Lični podaci
Ime po rođenjuCheryl Sarkisian LaPierre
Datum rođenja20. maj, 1946.
Mjesto rođenjaSjedinjene Američke Države El Contro, California, SAD
ZanimanjePevačica, Kantautorka, Glumica, Muzička producentkinja, Filmska producentkinja, Igračica, Modna kreatorka
Muzički rad
Period aktivnosti1964 -
ŽanrPop, Dance, Rock, Disco, Country
Diskografska kućaActo, Casablanca, Columbia, EMI, Geffen, Imperial, Kapp, MCA, Warner Bross.
Povezani izvođačiSony & Cher

Cher (Šer; rođena kao Cherilyn Sarkisian LaPierre 20.5. 1946.) je Američka pjevačica i glumica. Pobjegla od kuće kao tinejdžerka i upoznala Sonnyja Bonu (č. Soni Bono), koji joj je bio muž od 1964. do 1975. i koji je tada radio kao asistent producentu Philu Spectoru (č. Fil Spektor). Pjevala je bek-vokale (back vocal) za Spectorove grupe Ronettes i Crystals. Prvi svoj singl snimila je 1964. "Ringo, I Love You" (Ringo, volim te), pod imenom Bonnie Jo Mason. Cher i Bono su potom počeli nastupati kao Caesar & Cleo, a potom kao Sonny and Cher. Nizali su hitove "Baby, Don't Go" (Bejbi, ne idi) i "The Beat Goes On" šezdesetih godina prošlog stoljeća. Cher je već tada počela snimati solo, a nakon razvoda od Sonnyja postala je uspješna solo-pjevačica, ali i glumica. Za ulogu u drami"Silkwood" (1983) nominirana je za "Oskara", a osvojila ga je za film "Moonstruck".

Biografija

[uredi | uredi kod]

Cher je rođena u gradu El Centro, California, 20. maja, 1946. godine u 7:25 ujutru. Njena majka, Ceogrina Holt (rođena Jacke Jean Crouch[1]), glumica i model, bila je čerokijskog, irskog, nemačkog i engleskog porekla[2][3]. Njen otac, John Sarkisian bio je armenijski izbeglica. Njeni roditelji su se razveli kada je Cher bila mala i odrastala je uglavnom uz majku. Zbog finansijskih problema u početku, majka je morala da je da u hraniteljsku porodicu na kraće vreme. Cher je bila oduševljena kada je videla svoju majku na sveni i rešila je da jednog dana postane veoma poznata. Kasnije joj je Georgia obezbedila časove glume koji su joj pomogli u karijeri[4]. U to vreme Cher se zabavljala sa glumcem Warrenom Beattyjem [5]. Zbog izražene i nedijagnostifikovane disleksije, Cher je napustila srednju školu sa šesnaest godina[6].

Status gej ikone

[uredi | uredi kod]

Cher se već dugo smatra gej ikonom. Već decenijama je drag queensice imitiraju širom sveta. Njen prelaz na dance muziku i društveni aktivizam poslednjih godina još više su doprineli njenoj ikonskoj popularnosti u LGBT zajednici.

Popularni sitkomWill & Grace“ odao je priznanje njenom statusu gej ikone, učinivši je idolom Jacka McFarlanda. Cher se pojavljuje dva puta u ovom sitkomu: 2000. godine Cher se pojavljuje u epizodi u kojoj Jack misli da je ona drag queen i tvrdi da on može bolje da imitira Cher od nje; 2002. godine Cher glumi Boga u Jackovom zamišljenom raju.

Njenom statusu gej ikone možda je doprinla podrška koju daje svojoj ćerci, Chastity Bono, koja je otvoreno lezbejka. Iako nije bila podržavajuća odmah po coming outu svoje ćerke, Cher je kasnije postala jedna od najglasnijih zagovornica LGBT prava.

Godine 1998. Cher je dobila GLAAD Media Award (Gay and Lesbian Alliance Against Defamation), a novembra 1999., The Advocate ju je proglasio jednom od „25 žena, koje su najviše cool“. Oktobra 2005. emisija Great Things About Being… na „Bravo televiziji proglasila je Cher #1 „najboljom stvari kada si gej“. U emisiji se pominje da „svaki gej muškarac može da uradi pristojnu imitaciju Cher“.[7].

Njeno trajanje i opstajanje Jimmy James, poznati gej imitator, najbolje je izrazio u rečenici: „Posle nuklearnog pogubljenja ostaće samo bubašvabe i Cher.“

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. Ancestry of Cher
  2. „cher's trip to armenia”. Arhivirano iz originala na datum 2007-08-07. Pristupljeno 2007-08-17. 
  3. The Very Best of Cher
  4. Cher Bio Arhivirano 2008-09-05 na Wayback Machine-u na TV.com-u
  5. „Cher Biography”. Yahoo! Movies. Pristupljeno 28. 01. 2007. 
  6. „Famous People Who Overcame Dyslexia”. The Dyslexia Mentor. Arhivirano iz originala na datum 2007-04-07. Pristupljeno 28.1.2007. 
  7. Great Things About Being Queer snimak na Youtube.com