HR Split
Radio Split | |
---|---|
Područje emitiranja | županijska |
Frekvencija | 102.0, 100.2, 88.4, 101.0, 105.3, 104.5 i 105.8 MHz |
Početak emitiranja | 22. travnja 1945. |
Afilijacije | Hrvatska radiotelevizija |
Vlasnik | Hrvatska radiotelevizija |
Webcast | Slušaj uživo |
Website | www.hrt.hr/split |
Radio Split je splitska regionalna radio postaja u sastavu HRT-a.
Radio Split je jedan od najstarijih elektroničkih javnih medija na teritoriju južne Hrvatske. Prvi put je započeo s emitiranjem programa 22. travnja 1945. godine. Uskoro nakon toga emitiranje je obustavljeno da bi Radio Split ponovno krenuo s radom 27. srpnja 1954. godine iz vile "Ruža" na Mejama. Program se isprva emitirao tri i pol sata na dan, tijekom jutra kada se nije emitirao matični program iz Zagreba.
Početkom 1960-ih godina Radio Split se osamostaljuje, no, kako općina Split nije mogla financirati rad postaje, 1966. godine ponovno se udružuje s Radio Zagrebom. Godine 1968. Radio Split seli u vilu "Ferić", također na Mejama.
Početkom 1980. Radio Split se useljava u novu zgradu RTV centra na Mažuranićevu šetalištu 24a opremljenu suvremenom radio tehnikom. Godine 1983. Radio Split produžuje svoj program na 5 sati na dan (od 12 do 19 sati), od 1989. godine uvode se još 4 sata jutarnjeg programa.
Početkom 1990-ih Radio Split odigrao je važnu ulogu u demokratskim promjenama uvodeći nove demokratske standarde prava na slobodu javnoga govora. Te se godine RTV Zagreb preimenuje u HTV, kada je i splitska radiopostaja dobila novo ime - Hrvatski radio - Radio postaja Split.
Radio je odigrao važnu ulogu i u razbijanju medijske blokade u Dalmaciji i Herceg Bosni tijekom rata, a njegovi su novinari izvještavali sa svih bojišnica, za što su dobili i više priznanja.
Godine 1992. Radio Split uvodi večernji program do ponoći, a od 1995. godine program se emitira cjelodnevno da bi od lipnja 2000. godine počeo s emitiranjem 24-satnog vlastitog programa.
Pred mikrofonom Radio Splita posao su ispekla vodeća imena hrvatskoga novinarstva, od prvoga novinara Marinka Bojića do brojnih drugih: Zvonko Letica, Davorin Rudolf, Miljenko Smoje, Joško Kulušić, Zdravko Gracin, Frane Jurić, Tonči Petrasov Marović, Jakša Fiamengo, Edo Pezzi i drugi. Glazbenim urednicima su bili naši istaknuti skladatelji Vinko Lesić, Zdenko Runjić i Joško Koludrović. Antologijske folklorne, klapske i dokumentarne emisije pripremao je maestro Ljubo Stipišić, a osobitost je splitskog Radija da je u svojim studijima snimao i stvarao drame. Nezaboravan je serijal "Smij i suze starega Splita" Ivana Kovačića, a dramatizirani su i tekstovi Marka Uvodića Splićanina, Miljenka Smoje, Vanče Kljaković i drugih. U tonskoj su arhivi Radio Splita i vrijedni zapisi sa Splitskoga ljeta i drugih važnih javnih i kulturnih događaja.
Iako polovicom 1990-ih godina počinje s radom više lokalnih radiopostaja u Splitu, što dovodi do jake konkurencije u eteru, program Radio Splita ostaje je najslušanijim regionalnim programom u Hrvatskoj.
Uredništvo etera Radio Splita je u lipnju 2016. došlo na ideju o puštanju pjesme Bijelog dugmeta Lipe cvatu, no ne bez cenzorskog zahvata kojim je odstranjen stih "ravna ti je Jugoslavija". Brojni su glazbeni kritičari cenzuru kritizirali i opisali ju "bizarnom" i rezultatom "[n]ičega osim skrivanja vlastite nesposobnosti ili nemoći", te odrazom straha i slabosti državotvornih medija da se suoče sa svojom prošlošću. Služba ZAMP-a Hrvatskog društva skladatelja (HDS ZAMP) je odredila da se radi povredi autorskih prava i zakonom kažnjivoj raboti, što je potvrdio i zastupnik prava autora pjesme iz njene izdavačke kuće Aquarius. HRT i Radio Split nisu odgovorili na novinarske upite povodom ovog događaja.[1][2]
- Jutarnji program (mozaična emisija)
- Vijesti HR-a (informativna emisija)
- Dnevne novosti HR-a (informativna emisija)
- Dnevnik Radio Splita (informativna emisija)
- Kronika dana HR-a (informativna emisija)
- Top lista Radio Splita (glazbena emisija)
- Pomorska večer HR-a (svakoga ponedjeljka)
- Treće poluvrijeme (sportska emisija)
- Od baluna do košarke (sportska emisija)
Radio Split emitira se sa sljedećih lokacija:
- Biokovo 102.0 MHz
- Hvar 100.2 MHz
- Komiža 88.4 MHz
- Labinštica 101.0 MHz
- Orlovača 105.3 MHz
- Vidova Gora 104.5 MHz
- Vrlika 105.8 MHz
Signali sa Labinštice i Biokova mogu se čuti daleko po Dalmaciji.
- ↑ Podrug, Marko (2. lipnja 2016). „Slučaj 'Lipe cvatu': Sve je isto k'o i lani, samo što Jugoslavija nikad nije postojala”. Tris portal. Pristupljeno 22. travnja 2023.
- ↑ Kojić, Nikola (1. lipnja 2016). „Radio Split izrezao Jugoslaviju iz pjesme Lipe cvatu”. N1. Pristupljeno 22. travnja 2023.