Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Šen-čou

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Šen-čou

Kozmická loď Šen-čou 14 počas predletových príprav
Základné údaje
VýrobcaCAST
Krajina pôvoduČína Čína
PrevádzkovateľCMSA
Použitieorbitálne pilotované kozmické lety
Technické údaje
Typkozmická loď na dopravu posádky
Nosná raketaČchang-čeng CZ-2F
Životnosť20 dní (pri samostatnom lete)
Hmotnosť pri štarte7 840 kg
Kapacita posádky3 kozmonauti
Dĺžka8,86 m
Priemer2,8 m
Objem14 m³
Energiasolárne panely
Motory1 × hlavný (N2O4/MMH)
24 × orientačné RCS trysky (N2O4/MMH)
Oblasť pôsobenianízka obežná dráha Zeme
Výrobné špecifikácie a súvisiace zariadenia
Stavv službe
Prvý štart19. novembra 1999 (Šen-čou 1)
Odvodené zSojuz

Šen-čou (po čínsky 神舟, v prepise pchin-jin Shenzhou, doslova po slovensky Božská loď) je čínska pilotovaná kozmická loď. Hlavným dodávateľom je Zhongguo Hangtian Keji Jituan Gongsi (Čung-kuo chang-tchien kche-ťi ťi-tchuan kung-s', t. j. China Research Institute of Space Technology (CRIST)) (Čína), ktorý je súčasťou zoskupenia Zhongguo Kongjian Jishu Yanjiu Yuan (Čung-kuo kchung-ťien ťi-šu jen-ťiu jüan, t. j. China Academy of Space Technology (CAST), Peking (Čína), v spolupráci s ďalšími čínskymi inštitúciami a firmami.

Transportná loď, vyvinutá v rámci Projektu 921, so vzletovou hmotnosťou 7 790 kg, celkovou dĺžkou 8,86 m a maximálnym priemerom 2,8 m sa skladá z troch častí: valcovitého hermetizovaného orbitálneho modulu vybaveného bočným prielezom, hermetizovaného návratového modulu oblo kužeľovitého tvaru s výškou 2,5 m, maximálnym priemerom 2,5 m, s vnútorným priestorom s objemom 6 m³ a vybaveného ablatívnym tepelným štítom z kompozitného materiálu a valcového nehermetizovaného prístrojového modulu, nesúceho hlavný korekčný a brzdiaci motor. Elektrickú energiu dodávajú dva výklopné panely fotovoltaických (slnečných) batérií so štyrmi štvorcovými sekciami, každý pripojený k boku prístrojového modulu a dva výklopné panely fotovoltaických batérií po dvoch štvorcových sekciách pripojené k stenám orbitálneho modulu. Pri posledných modeloch sú panely pripojené k orbitálnemu modulu tiež výklopné. Objem vnútorného hermetizovaného priestoru je celkom okolo 10 m³.

Návratový modul je pre pristátie vybavený padákovým systémom tvoreným stabilizačným padákom a hlavným padákom s plochou 1 200 m² a motormi mäkkého pristátia na tuhé pohonné látky. Pre záchranu počas vzletu je vybavená záchranným systémom s hlavným oddeľovacím motorom na TLP a menším odhazovacím motorom. Na palube návratového modulu je možné umiestniť jedno až tri tvarované kreslá pre kozmonautov. V orbitálnom module sú umiestnené spacie vaky pre odpočinok členov posádky, kuchynka s možnosťou ohrevu jedla, hygiencké zariadenie (záchod), klimatizačný systém a vedecké prístroje pre experimenty počas letu. V prednej časti orbitálneho modulu môže byť umiestnené stykovacie zariadenie s prielezom; pri dosiaľ uskutočnených letoch namiesto neho bola umiestnená plošina pre inštaláciu meracích prístrojov vystavených pôsobeniu kozmického priestoru.

Loď je určená pre lety maximálne trojčlenných posádok v trvaní do dvoch týždňov.

Loď je vynášaná na obežnú dráhu nosnými raketami typu Čchang-čeng 2F (Changzheng 2F) z kozmodrómu Ťiou-čchüan (Jiuquan) v provincii Kan-su (Gansu).

Let je riadený z riadiaceho strediska BACCC (Beijing Aerospace Command & Control Center), Peking (Čína).

Pôvod mena

[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Šen-čou údajne navrhol čínsky ministerský predseda, ktorý vlastnoručne štetcom namaľoval príslušné znaky na prvý exemplár tejto lode a to v tvare uvedenom na začiatku hesla, ktorý sa prekladá ako Božská loď, prípadne Mystická loď alebo Tajuplná loď. Je však zaujímavé, že celkom rovnako (vrátane intonácie) sa čítajú znaky 神州, ktoré však majú význam Božská zem, čo je básnicky opis pre Čínu. V správach o letoch týchto lodí v čínskej tlači a v oficiálnych agentúrnych správach (Xinhua) sa alternatívne používajú obidva spôsoby zápisu mena tejto kozmickej lode a teda aj obidva významy.

Lety programu Šen-čou

[upraviť | upraviť zdroj]

Uskutočnené

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Šen-čou