Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Abú Mus’ab az-Zarkáwí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Abú Mus’ab az-Zarkáwí
Tvár Zarkáwího po smrti
Tvár Zarkáwího po smrti
Narodenie20. október 1966
Zarká, Jordánsko
Úmrtie7. jún 2006 (39 rokov)
Hibhib, Irak
Známy vďakamedzinárodný islamský terorista
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Abú Mus’ab az-Zarkáwí

Abú Mus’ab az-Zarkáwí (arab. ابو مصعب الزرقاوي) vlastným menom Ahmad Fadíl an-Nazál al-Chalájla (arab. أحمد فضيل النزال الخلايلة) (* 20. október 1966, Zarka, Jordánsko – † 7. jún 2006 pri Bákube, Irak) bol moslimský militantný vodca a samozvaný vodca al-Káidy v Iraku. Zarkáví bol zodpovedný za mnohé násilné a teroristické útoku v Iraku, vrátane popráv rukojemníkov.

Pochádzal z Jordánska a patril k sunitskej odnoži islamu. V mladosti sa zúčastnil na strane mudžahedínov vojny v Afganistane.

V 90. rokoch vytvoril organizáciu al-Tawhid wal-Džihád (doslova Organizácia monoteizmu a džihádu), ktorú viedol až do svej smrti v roku 2006. Zarkáwí bol zodpovedný za viaceré audio a videonahrávky, na ktorých dochádzalo k násiliu v Iraku. Bol zodpovedný za viaceré krvavé samovražedné útoky a popravy rukojemníkov. Bol odporcom prítomnosti Spojených štátov amerických a vojenských síl Západu v islamských krajinách a bol tiež odporcom existencie Izraelu. Koncom roku 2004 sa pridal k teroristickej skupina Al-Káida a spojil sa s Usámom bin Ládinom. Jeho teroristická skupina al-Tawhid wal-Džhád sa tak stala známa ako Tanzim Kaidat al-Džhád fi Bilad al-Rafidayn, alebo jednoducho ako Al Káida v Iraku (AQI).

USA ponúkali za informácie vedúce k jeho dolapeniu 25 miliónov dolárov.[1]

Bol zabitý pri cielenom americkom leteckom útoku pri meste Bákuba severne od Bagdadu 7. júna 2006.[2] Nástupcom Zarkáwího na čele Al-Káidy v Iraku sa stal Abú Omar al-Bagdádí.

Po Zarkáwího smrti al-Káida v Iraku výrazne zintenzívnila svoje bojové aktivity. Do konca roku 2007 však násilné a bezohľadné jednanie al-Káidy v Iraku viedlo k strate popularity a podpory medzi obyvateľstvom a celkovej izolácii skupiny. Veľké množstvo sunitských bojovníkov, ktorí predtým podporovali al-Káidu začalo spolupracovať s americkými a irackými silami. To v nasledujúcom období malo za následok vytlačnie al-Káidy z najviac obývaných oblastí.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Na severe Iraku možno zabili Zarkáwího [online]. TASR, 21.11.2005, [cit. 2016-01-31]. Dostupné online.
  2. Američané zabili vůdce irácké Al-Kajdy Zarkávího [online]. 08.06.2006, [cit. 2016-01-31]. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]