Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Blackpool (Anglicko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Blackpool
Mesto
Erb
Motto: Progress
Štát Veľká Británia Veľká Británia
Krajina Anglicko
Región North West England
Ceremoniálne grófstvo Lancashire
Rozloha 34,92 km² (3 492 ha)
Obyvateľstvo 141 900 (2008)
Hustota 4 063,57 obyv./km²
Kód ONS 00EY
Wikimedia Commons: Blackpool
Webová stránka: http://www.blackpool.gov.uk/
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Blackpool je prímorské mesto v Anglicku a zároveň administratívny jednostupňový celok (a formálne aj okres typu borough).

V stredoveku a na začiatku novoveku bol Blackpool prímorskou dedinkou, ktorou zostal až do polovice 18. storočia, kedy v Anglicku začalo byť módne cestovať v lete k moru. V roku 1781 začali návštevníci, ktoré do mestečka prilákala 11 km dlhá piesočná pláž, využívať novo vzniknutú súkromnú cestu, ktorú vybudovali Thomas Clifton a sir Henry Hoghton. V tom istom roku sem začali jazdiť pravidelné dostavníky z Manchestru. Počas jedného storočia vzrástla populácia miesta z menej ako 500 obyvateľov v roku 1801 na viac ako 2 500 obyvateľov v roku 1851.

Blackpool sa stal význačným anglickým turistickým strediskom, keď tu bola v 40. rokoch 19. storočia vybudovaná železnica, ktorá letovisko spojila s priemyselnými mestami severného Anglicka. Železnica znamenala jednoduchší a lacnejší spôsob dopravy a mestečko sa stalo populárnym strediskom pre chudobnejších manuálnych pracovníkov severských miest. V roku 1881 už bol Blackpool prosperujúcim letoviskom s 14 000 obyvateľmi a prímorskou promenádou s mólami, púťovými veštcami, krčmami, električkou, jazdami na oslíkoch, stánkami s fish and chips a divadlami. V roku 1901 tu žilo už 47 000 a mesto sa stalo „typickým príkladom britského prímorského letoviska“. Vďaka zmenám v spoločnosti a možnosti cestovať do zahraničia, začal v druhej polovici 20. storočia záujem o Blackpool upadať."

V dnešnej dobe je obľúbený najmä medzi turistami zo severného Anglicka, ktorí sem prichádzajú napríklad na víkend vďaka blízkosti, ale aj medzi skupinkami mladých, ktorí sa do tunajších početných ubytovacích a reštauračných zariadení jazdia lúčiť so slobodou.

Osobnosti mesta

[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]