Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Diplodocus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Diplodocus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Diplodocus longus
Marsh, 1878
Synonymá
Seismosaurus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Diplodocus bol veľmi veľký až obrovský bylinožravý dinosaurus, ľahšie stavaný sauropod, v minulosti považovaný za najdlhšie suchozemské zviera všetkých čias. Tento rod je známy z viacerých nekompletných kostier a pár lebiek. Vyskytoval sa vo viacerých druhoch pred 155 až 148 miliónmi rokov. Nájdený bol v Spojených štátoch.

Charakteristika

[upraviť | upraviť zdroj]
Diplodocus

Diplodocus bol stádový tvor spásajúci nízku vegetáciu. Vyznačoval sa nadmerne dlhým chvostom, zakončeným tenkým bičovitým nadstavcom. Predné končatiny mal oveľa kratšie než zadné, takže bol dobre prispôsobený na spásanie nízkej prízemnej vegetácie do výšky 5 metrov. Krk, ktorý spravidla nosil vo vodorovnej línii s chvostom a trupom, nemohol vztýčiť smerom od pliec dohora, iba do strán. Dlhočizný chvost navyše tvoril viac ako polovicu celkovej telesnej dĺžky a keď ním švihol zo strany na stranu, jeho špička sa pohybovala rýchlosťou zvuku. Tenký bičovitý chvost zrejme slúžil najmä na udržovanie kontaktov medzi členmi stáda a na vydávanie odstrašujúcich zvukov, ktoré zneli ako praskot biča až na to, že boli tisíckrát hlasnejšie. Nízkou podlhovastou hlavou s tenkými zubami v prednej časti čeľustí pripomínal mnohé iné sauropody.

Známy je z kompletných kostier a aj z odtlačkov kože. Vďaka nim vieme, že v strede krku, chrbta a chvosta sa mu tiahol rad vysokých kožených hrboľov, ktoré sa podobali na obdobné útvary dnešných leguánov. Ploché kožené hrbole mu pokrývali boky a poskytovali ich majiteľovi istý druh ochrany.

Ľahko stavaný diplodokus vážil pri priemernej dĺžke 25 až 27 metrov „len“ 12 až 14 ton. Niektoré osamotené kosti však zanechali diplodoky dlhé až 45 m, vážiace 20 ton. Ďalší gigant – štyridsaťmetrový Seismosaurus – bol v skutočnosti nie osobitým rodom, ako sa pôvodne myslelo, ale najväčším (priemerne 35 – 40 m, maximálne azda aj 55 metrov dlhým) druhom diplodoka s mohutnejšou i prízemnejšou stavbou tela.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Diplodocus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Diplodocus