Hovorené slovo
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Hovorené slovo je všeobecne akékoľvek vyrieknuté tvrdenie, v užšom slova zmysle je používané ako označenie nahrávok nehudobných, hovorených (hraných, recitovaných).
Ako hovorené slovo sa označujú poviedky, rozhlasové seriály, čítania na pokračovanie, rozhlasové hry, poézie, dokumenty, publicistika, rozhovory a iné.
Natočené hovorené slovo slúži nevidiacim, ale aj ďalším ľuďom, ktorí radi počúvajú rozhlasové hry, rozprávky alebo nahovorený text knihy.
Najznámejším typom hovoreného slova, vedľa nakladateľstvami distribuovaných audiokaziet a CD s čítaním (audioknihy), sú rozhlasové hry. Prvé vznikli už v 20. rokoch 20. storočia, v Česku začali vznikať prvé významnejšie pokusy v 30. rokoch. Po stagnácii v rokoch okupácie a stalinistického budovania socialistického realizmu nastal vzostup žánru v 60. rokoch.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mluvené slovo na českej Wikipédii.