In-line korčule
In-line korčule alebo inline korčule alebo inlajny sú typ kolieskových korčúľ, na ktorých sú kolieska zoradené v jednom rade (angl. in line) za sebou.
Rozdelenie
[upraviť | upraviť zdroj]- rekreačné a kondičné inline korčule
- pretekárske (rýchlostné) inline korčule
- inline korčule na inline hokej
- inline korčule na agresívne štýly (mestský parkúr, U-rampa, skoky)
- inline korčule na umelecké štýly (tanec, krasokorčuľovanie)
- špeciálne korčule (zjazd, alpine slalom)
Stavba
[upraviť | upraviť zdroj]Inline korčule sa skladajú z nasledovných častí
- topánka - upevňuje podvozok k nohe korčuliara
- podvozok - slúži na pohyb
- nôž - slúži na uchytenie koliesok
- kolieska
- ložiská
- dištančné vložky
- osky
Topánka
[upraviť | upraviť zdroj]Topánky inline korčúľ sa pri jednotlivých druhoch najviac odlišujú. Okrem pretekárskych korčúľ sú to väčšinou vyššie topánky, ktoré poskytujú oporu pre členok, najmä pre rekreačných inline korčuliarov a začiatočníkov.
- Rekreačné korčule majú mäkké, pohodlné topánky, často s pohodlným a rýchlym zapínaním na pracky, podobne ako na lyžiarskych topánkach. Topánky na náročnejšie použitie majú vždy klasické šnúrky.
- Hokejové korčule používajú topánku prevzatú z klasických hokejových korčúľ na ľad, ktorá je pevná a chráni nohu hráča aj pri agresívnejšej hre.
- Korčule na agresívne štýly sú pevné, masívne a relatívne vysoké, aby poskytovali podporu pre chodidlo a členok pri obratoch, výskokoch a najmä dopadoch.
- Korčule na umelecké štýly prevzali topánku z krasokorčuliarských korčúľ.
- Topánka pretekárskych korčúľ je naopak čo najnižšia, aby umožnila voľný pohyb v členku, ktorý je predpokladom pokročilých pretekárskych techník (double-push).
Topánky sa vyrábajú z moderných materiálov, ktoré zabezpečujú pevné uchytenie chodidla korčuliara, podporu pre členok, odvádzanie potu z pokožky a jeho odvetranie. Profesionálne športové topánky často obsahujú za tepla tvarovateľnú vnútornú výstelku, ktorá sa po krátkom nahriatí, povedzme v rúre, a obutí topánky prispôsobí tvaru chodidla a členka korčuliara. Po ochladení si takáto výstelka zachováva nadobudnutý tvar.
Najkvalitnejšie športové topánky majú škrupinu chodidla vytvarovanú z kompozitov s uhlíkovými vláknami, za tepla tvarovateľnú vnútornú výstelku a zvršok z prírodnej kože. Topánka môže byť tiež šitá na mieru.
Nôž
[upraviť | upraviť zdroj]Nôž inline korčule je pripevnený k podrážke a nesie sústavu koliesok s ložiskami, dištančnými vložkami a oskami. Na rekreačných korčuliach je na noži jednej korčule (väčšinou pravej) pripevnená aj trecia brzda.
Na jednoduchších, rekreačných korčuliach býva nôž odliaty z polyuretánu alebo inej plastickej hmoty v jednom kuse s telom alebo rámom topánky. Modely strednej a/alebo vyššej triedy môžu mať plastickú hmotu rámu a najmä noža vystuženú sklenými alebo kevlarovými vláknami.
Modernejšie alebo profesionálnejšie korčule majú samostatný nôž pripevnený k topánke. Samostatné nože sa vyrábajú z uhlíkového kompozitu, alebo častejšie z hliníkovej zliatiny extrúziou alebo lisovaním a ohýbaním. Uhlíkové nože vážia 160–180 g, hliníkové majú 170–220 g. Dĺžka noža závisí od počtu koliesok (4–5) a ich priemeru, pohybuje sa od 230 do 325 mm.
Kolieska
[upraviť | upraviť zdroj]
|
Kolieska pre inline korčule sa najčastejšie vyrábajú z polyuretánu. Disky koliesok sa vyrábajú z tvrdších plastov.
Priemer
[upraviť | upraviť zdroj]Kolieska inline korčúľ nesú hmotnosť korčuliara, prenášajú silu jeho svalov na povrch a zabezpečujú kontakt s povrchom. Rozdeľujú sa podľa veľkosti, poprípade tvaru.
Na kolieskach s väčším priemerom (nad 80 mm) sa dajú dosahovať vyššie rýchlosti, ale vyžadujú si použitie väčšej sily. Korčule s menšími kolieskami sa ovládajú ľahšie, sú obratnejšie, ale pomalšie.
Profil a šírka
[upraviť | upraviť zdroj]Profil koliesok je viditeľný pri pohľade spredu, dá sa tiež opísať ako tvar prierezu kolmo na rovinu otáčania. Kolieska s užším profilom sa dotýkajú povrchu menšou plochou, majú menší koeficient trenia, sú rýchlejšie, ale sú menej stabilné. Kolieska so širokým profilom sú pomalšie, ale poskytujú väčšiu stabilitu najmä pri otočkách, napr. pri inline hokeji alebo agresívnych štýloch.
Šírka kolieska je štandardizovaná na 24 mm.
Tvrdosť
[upraviť | upraviť zdroj]Materiál, z ktorého sú vyrobené kolieska pre inline korčule môže mať rozličnú tvrdosť. Tá sa väčšinou udáva podľa stupnice tvrdosti A. Kolieska sa používajú v rozsahu 74A (veľmi mäkké) až po 97A (veľmi tvrdé). Tvrdosť kolieska má vplyv na jeho trvácnosť, schopnosť absorbovať nárazy a schopnosť udržať trecí odpor (nešmyknuť sa) na rôznych typoch povrchu.
- mäkké kolieska (približne 72A–78A) umožňujú hladkú jazdu, dobre držia aj na hladkom povrchu (lepia sa na povrch), ich nevýhodou je, že neumožňujú dosahovať vyššiu rýchlosť a rýchlejšie sa opotrebujú; používajú sa na in-line hokej alebo na šmykľavom povrchu (v daždi)
- stredne tvrdé kolieska (približne 78A–85A) používajú sa na rekreačne korčuľovanie
- tvrdé kolieska (približne 85A–97A) prenášajú na nohu korčuliara všetky nárazy a otrasy, ale umožňujú dosahovať vyššiu rýchlosť a sú trvanlivejšie a neobrúsia sa tak rýchlo; používajú sa na agresívne štýly, pretože sú trvácne a ich klzkosť umožňuje obraty a prudké brzdenie šmykom. Používajú sa na rýchlokorčuliarske disciplýny.
Na rekreačných korčuliach sa používajú mäkké alebo stredne tvrdé kolieska (74A–82A). Je tiež možné kombinovať na korčuli kolieska rôznej tvrdosti, väčšinou mäkšie vpredu, na absorbovanie nárazov a nerovností, a tvrdšie vzadu, ako ochrana proti rýchlemu opotrebovaniu.