Jedna krajina, dva systémy
Jedna krajina, dva systémy (čín. 一国两制, pchin-jin: yì guó liǎng zhì) bola oficiálna politická stratégia Teng Siao-pchinga voči Hongkongu, Macau a Taiwanu, ktorú presadzoval od začiatku osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia.
Kľúčovým bodom politiky „jedna krajina, dva systémy“ je, že v zjednotenej Číne si kontinentálna časť zachová svoj socialistický systém, zatiaľ čo Hongkong, Macao a Taiwan si ponechajú kapitalistický systém. Cieľom je dosiahnuť mierové zjednotenie Číny a udržať stabilitu a prosperitu v Hongkongu, Macau a na Taiwane.
Prvýkrát navrhol Teng Siao-pching túto možnosť Margaret Thatcherovej v roku 1984 ohľadom Hongkongu, neskôr o tom rokoval v roku 1986 s Portugalcami. Od rokov 1997 a 1999, keď sa tieto dve bývalé kolónie vrátili pod čínsku správu, sa v nich tento systém na dobu 50 rokov uplatňuje. Od Taiwanu sa taktiež požaduje, aby sa na základe tohto pravidla znovuzjednotil s ČĽR.
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Erik Lenhart:Realizácia politickej stratégie Teng Siao-phinga: Jedna krajina dva systémy Slovenská politologická revue, 3/2006
- China facts: One country, two systems