Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Raši (písmo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Raši písmo

Raši písmo alebo (správnejšie) rabínska (polo)kurzíva je druh hebrejskej tlačenej polokurzívy, ktorý sa vyvinul z hispánsko-africkej rukopisnej kurzívy a presadil sa hlavne v tlačiach biblických a talmudických komentárov, preto pomenovanie po komentátorovi Rašim, ktorý však s týmto typom písma nemal nič spoločné ani ním nikdy nepísal.

Raši písmo slúži na grafické odlíšenie jednotlivých častí textu a takisto zdôrazňuje jeho hierarchickú štruktúru. Raši písmom sú spravidla vysádzané tie časti textu, ktoré majú charakter komentáru, alebo sú nejakým spôsobom podriadené (závislé) na hlavnom texte (napr. biblické komentáre v rabínskych bibliách, tosafot vo vydaniach Talmudu apod.). Medzi výhody Raši písma patrí jeho lepšia čitateľnosť, predovšetkým v drobnej sadzbe – tvary jednotlivých písmen Raši písma sú menej zameniteľné ako tvary tlačeného kvadrátneho písma.

Hebrejské písmo v porovnaní s Rašiho písmom

[upraviť | upraviť zdroj]
Hebrejské písmená s ich ekvivalentom Rašiho písmenami
א = ב = ג = ד = ה = ו = ז = ח = ט =
י = כ = ך = ל = מ = ם = נ = ן = ס =
ע = פ = ף = צ = ץ = ק = ר = ש = ת =

Ďalsia literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • SLÁDEK, Pavel. Raši (1040 – 1105) : vznik biblického komentáře ve frankoporýnských židovských centrech. Vyd. 1. Praha : Academia, 2012. 581 s. (Judaica; zv. 6.) ISBN 978-80-200-2031-4. S. 188.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]