Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Preskočiť na obsah

Strana A a strana B

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Strane A a strana B (angl. A-side a B-side) sú termíny, v hudobnej terminológii odkazujúce na obe strany 7" gramofónových platní, ktoré single využívali od 50. rokov 20. storočia. Vzťahujú sa k druhom stôp umiestnených na každej strane: hlavná pieseň bola na strane A a strana B (tiež nazývaná flipside) obsahovala menej populárnu pieseň (často chýbajúcu dokonca na umelcovom LP).

Najstaršie 10-palcové šelakové platne boli jednostranné. Obojstranné disky obsahujúce jednu pieseň na každej strane predstavila v Európe spoločnosť Columbia Records a do konca roku 1910 sa stala normou na starom kontinente aj v USA. Až do 30. rokov minulého storočia neexistovali žiadne zoznamy popularity, takže rozdelenie na strany A a B nemalo žiadny význam.

V roku 1948 spoločnosť Columbia Records uviedla na trh 10- a 12-palcové LP a konkurenční RCA Records reagovali o rok neskôr so 7-palcovými platňami, ktoré sa znížili zo 78 na 45 ot/min. Termín „single“ (singel) sa stal populárnym na začiatku 50. rokov 20. storočia, keď sa objavili vinylové platne vyrobené z polyvinylchloridu (PVC). Absencia jasného rozdelenia medzi stranami A a B znamenala, že množstvo umelcov tej doby nahralo tzv. „obojstranné hity“, pričom obidve skladby zo singla dosahujú vysoké polohy v rebríčkoch.

Prístup k priradeniu strán k skladbám sa postupom času zmenil. Keď na trhu dominovali 45-otáčkové single, nahrávacie spoločnosti začali propagovať piesne na stranách A. V roku 1968 počet nahraných albumov prekročil produkciu singlov a strany B sa stali miestom, kde sa dali usporiadať skladby iných ako na platni, „nerozhlasové“ alebo inštrumentálne. Až do začiatku 90. rokov 20. storočia sa „obojstranné hity“ stali raritou.

S príchodom magnetofónových pásiek a CD sa rozdiel medzi singlovými stranami A a B opäť zmenšil. Aj keď na začiatku single v kazetovej verzii obsahovali jednu pieseň na každej strane kazety, ktorá nijakým spôsobom nezmenila rozloženie známe z vinylových platní, nakoniec sa stali populárnejšie maxi-single obsahujúce viac ako 2 piesne. V čase výmeny kaziet za CD sa rozdelenie na strany prakticky stratilo a zostalo iba v ľudskom vedomí; pojem „strana B“ sa stále používa na opis tzv. ďalšej (bonusovej) skladby.

Výskyt možnosti legálneho sťahovania súborov z internetu spôsobil výrazný pokles predaja singlov na CD, čo ešte viac znížilo popularitu pojmu strana B. Piesne, ktoré sa nenachádzajú na CD, sú k dispozícii na rovnakej úrovni ako tie „albumy“, označené iba ako „nevydané“, „non-album“ alebo „rare“.

Niektoré nahrávacie spoločnosti použili namiesto označení A a B. názvy Page 1 a Page 2 („strana 1“ a „strana 2“).

Dnešné použitie

[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes, keď sa single zvyčajne vydávajú na CD alebo v digitálnej podobe, sa „B strana“ najčastejšie týka stopy, ktorá nie je zahrnutá v žiadnom EP ani LP.

Práce publikované na stránkach B možno rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín:

  • iná verzia ako strana A (napr. inštrumentálna, a cappella, koncertná, akustická, remixovaná alebo v inej jazykovej verzii)
  • ďalšia skladba z toho istého albumu, ktorú vydavateľstvo nechce vydávať ako samostatnú skladbu
  • skladba považovaná za príliš slabú na to, aby bola zahrnutá na CD
  • štylisticky nevhodná skladba pre album
  • skladba dokončená po vydaní albumu

obálka (slávnej) piesne

  • iná verzia skladby z albumu

V 60. a 70. rokoch 20. storočia bolo v žánroch ako soul, funk a R&B populárne rozdeliť piesne na dve časti a potom ich umiestniť na dve strany albumu. Medzi príklady patrí „Shout“ od Isley Brothers, ako aj niekoľko nahrávok od Jamesa Browna, vrátane „Papa’s Got a Brand New Bag”, „Say It Loud – I’m Black and I’m Proud” a „Mother Popcorn“. Časť 1 mala byť rozhlasová, zatiaľ čo časť 2 bola jej pokračovaním. Na konci 70. rokov sa s príchodom 12-palcových singlov od tejto metódy opustilo.

Keďže obe strany singla dostali rovnaké licenčné poplatky, niektorí skladatelia umiestnili svoje piesne na B strany slávnych umelcov a zarobili si značné bohatstvo. Táto činnosť sa nazýva „flipsideový podvod“ (angl. flipside racket).

Pri viacerých príležitostiach sa strana B stala populárnejšou ako strana A. Potom sa strana B stala trochu stranou A - ako ju uprednostňovalo publikum. Tu je niekoľko príkladov:

  • ABBA: „Eagle” / „Thank You for the Music”
  • Jimmy Dean: „I Won’t Go Huntin’ with You Jake” / „Big Bad John”
  • The Who: „Dogs” / „Call Me Lightning”
  • Deee-Lite: „What Is Love?” / „Groove Is in the Heart”
  • Frankie Ford: „Roberta” / „Sea Cruise”
  • Gloria Gaynor: „Substitute” / „I Will Survive”
  • Bill Haley & His Comets: „Thirteen Women” / „Rock Around the Clock
  • Bob Lind: „Cheryl’s Goin’ Home” / „Elusive Butterfly”
  • Madonna: „Angel” / „Into the Groove
  • Paul McCartney: „Coming Up”/„Coming Up (Live in Glasgow)”
  • Nelly: „Flap Ya Wings” / „My Place”
  • Pink Floyd: „Point Me at the Sky” / „Careful with That Axe, Eugene”
  • Righteous Brothers: „Stuck on You” / „Unchained Melody”
  • The Rolling Stones: „Let’s Spend the Night Together” / „Ruby Tuesday”
  • Rod Stewart: „Reason to Believe” / „Maggie May”
  • The Spinners: „How Could I Let You Get Away” / „I’ll Be Around”
  • The Stone Roses: „What the World Is Waiting For” / „Fools Gold”
  • Gene Vincent: „Woman Love” / „Be-Bop-A-Lula”
  • The Five Satins: „The Jones Girl” / „In the Still of the Nite”
  • Bobbie Gentry: „Mississippi Delta” / „Ode to Billie Joe”
  • U2: „A Celebration” / „Trash, Trampoline and the Party Girl” (známe tiež ako „Party Girl”)

Rozhodne menej často sa obe strany singla sa stali hitmi, napr.:

Dvojité strany A

[upraviť | upraviť zdroj]

Dvojitá strana A (AA) je singel s dvomi hlavnými piesňami namiesto - ako je to zvyčajne - jednej hlavnej skladby a jednej skladby na pozadí. Rovnako ako mnozštvo iných hudobných inovácií, aj The Beatles to predstavili v roku 1965 s singlom s piesňami „Rubber Soul“ a „Day Tripper“ na strane A a piesňou „We It Work It Out“ na strane B po tom, čo obe tieto piesne uznali za rovnako hudobne dobré a nechceli žiadnej z nich dať status strany B.

Zatiaľ čo niektoré nahrávky, ktoré predchádzali vyššie uvedenému, by sa tiež mohli považovať za dvojité strany A, napríklad Presleyho singel „Don't Be Cruel“ / „Hound Dog“, to však nebolo zamýšľané, pretože obe strany sa stali nezávislými na sebe. V pôvodnom vydaní bola tiež „Hound Dog“ na singlovej strane B.

Ďalšie príklady dvojitých strán A

[upraviť | upraviť zdroj]

Dvojité strany B

[upraviť | upraviť zdroj]

Skupiny niekedy vydávajú singly s dvoma stranami B. Medzi príklady patrí „Styrafoam“ / „Texas Chainsaw Massacre Boogie“ od Tyla Gang (1976) a „Reasons to Be Miserable“ / „Marvin I Love You“ od Marvin the Paranoid Android (1981).

„Everybodys Jesus“ je dvojitá strana B, ktorú vydala austrálska hip-hopová skupina Butterfingers (2005). Jeho CD verzia obsahovala piesne „Jesus I Was Evil“ a „Everybody's Ugly“, neskôr zahrnuté v albume The Deeper You Dig (2006).

Singel The Damned „Don't Cry Wolf“ / „One Way Love“ (1977) získal názov „Double D“.

Zábavné strany B

[upraviť | upraviť zdroj]

Singel vydaný v roku 1988 s názvom „Stutter Rap (No Sleep 'Til Bedtime)“ je paródiou kapely Morris Minor a Majors a predstavoval pieseň na strane B s názvom „Another Boring B-side“ (Ďalšia nudná strana B). Texty sú o tom, ako kapela sedí v štúdiu a nahráva 3 minúty hudb, aby naplnila stranu B čo najmenším úsilím a čo najskôr sa vrátila domov.

Podobne skupina Bad News nahrala videoklip na strane B, ktorý bol VHS verziou singlu „Bohemian Rhapsody“. Strana B s názvom „Every Mistake Imaginable“ ukazuje hudobníkov, ktorí diskutujú o tom, že potrebujú nahrať ďalšie 3 minúty nahrávky, aby sa dostali do hitparád.

Singel „The Bears“ od The Fastest Group Alive z roku 1966 bol vydaný spolu s piesňou „Beside“, ktorej texty pozostávali z opakovania línie „It’s cotton picking time in the valley“ (slov. Je čas na zber bavlny v doline).

Skladba Johna Safrana z roku 1997 s názvom „(Not the) Sunscreen Song“ obsahovala 2 strany B s názvom „Track 2“ a „Track 3“.

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Strona A i strona B na poľskej Wikipédii.