Volkstaat
Volkstaat (v doslovnom preklade Národný štát; iné názvy: Boerestaat) je projekt vytvorenia autonómneho územia pre Afrikáncov v rámci Juhoafrickej republiky.
Vo veľkom treku sa preukázala túžba búrskych pionierov o nezávislosť a sebaurčenie, keď opustili Kapsko a vydali sa na severovýchod, kde si založili niekoľko búrskych republík. Koniec menšinovej vlády apartheidu v JAR (1994) opäť spôsobil dezilúziu u niektorých Afrikáncov a pocit marginalizácie v dôsledku politických zmien, čo vyústilo do návrhov na autonómny Volkstaat.
Jestvujú rôzne spôsoby na základe ktorých možno vytvoriť Volkstaat. Môže sa oprieť napr. o právo na autonómiu zakotvené v Ústave Juhoafrickej republiky či medzinárodnú legislatívu. Významnou prekážkou pre vytvorenie Volkstaatu je veľké rozptýlenie búrskeho a afrikánskeho živlu v krajine a skutočnosť, že netvoria väčšinu v žiadnej samostatnej geografickej oblasti schopnej samostatnej životaschopnosti. Podporovatelia myšlienky založili tri zemské združenia, Orania v Severnom Kapsku, Kleinfontein a Balmoral v Gautengu, aby presadzovali a implementovali návrh.
Územný rozsah
[upraviť | upraviť zdroj]V júli 1998 predstavil líder Frontu slobody plán na vytvorenie afrikánskeho Volkstaatu v severnom Kapsku pozdĺž rieky Orange (na mape vpravo).[1] V tejto oblasti o rozlohe 145 000 km² žije približne pol milióna Afrikáncov a tvoria väčšinu.[1] Tento štát by tak bol kompaktným územím s prístupom k Atlantiku.[1]
Druhou potenciálnou oblasťou je oblasť Pretórie a jej zázemia (mestá Rustenburg, Klerksdorp, Middelburg, Krugersdorp, Ventersdorp, Witbank, Silverton), ktorá je považovaná za centrum možného štátu.[1][2] V tejto oblasti žijú 2 milióny ľudí, pričom Afrikánci tvoria 60 % obyvateľstva (tento a aj nasledujúce údaje pochádzajú z 90. rokov 20. storočia).[2] Rozloha je 38 000 km², pričom je územie rozdelené na dve časti - západnú, v tej na rozlohe 23 000 km² žije 460-tisíc Afrikáncov, tvoria 58 percent obyvateľov; a východnú, v ktorej na rozlohe 15 000 km² žije 715-tisíc Afrikáncov, tvoria 61 percent obyvateľov.[2] Tento východiskový Volkstaat by ovplyvnil hranice provincií Gauteng, Slobodný štát a Severozápad.[2]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b c d IŠTOK ROBERT – LOVACKÁ STELA. Towards a new state in south Africa: Will there be a new state established in south Africa? [online]. Prešovská univerzita v Prešove, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ a b c d GRIGGS, Richard A. The Boundaries of Afrikaner Self-Determination [online]. Durham University, 1995, [cit. 2013-05-23]. Dostupné online. (po anglicky)
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Článok Roberta Ištoka a Stely Loveckej o možnosti Volkstaatu (po anglicky)
- Článok Richarda A Griggsa o hraniciach afrikánskeho sebaurčenia (po anglicky)
- Vryheidsfront/Front slobody - webová stránka
- Stránka Orania
- Stránka Kleinfontein
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Volkstaat na anglickej Wikipédii.