Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Pređi na sadržaj

Univerzalno koordinisano vreme

S Vikipedije, slobodne enciklopedije

UTC (engl. Coordinated Universal Time — „Univerzalno koordinisano vreme”) jeste visoko-precizno standardno atomsko vreme koje otprilike prati univerzalno vreme. Bazirano po zakonima raznih zemalja sveta: vremenske zone na Zemlji su prikazane negativno ili pozitivno od UTC vremena. Drugi nazivi za ovo vreme je Zulu, Griničko vreme i -GMT-.

Na primer, u ovoj kutijici piše UTC vreme kada je ova stranica učitana na vaš računar.

Datum i vreme otvaranja ove stranice je: nedelja, 22. 12. 2024, u 09:06 UTC časova
Ovo može biti netačno u slučaju keširanja (očisti keš)

UTC je sistemsko vreme koje se koristi po mnogim Internet i WWW standardima. Network Time Protocol je podešen da sinhronizuje satove mnogih računara preko Interneta prema UTC-u. UTC se takođe koristi u avijaciji. Meteorološke stanice, letovi i vazdušni saobraćaj, kao i sve mape koriste UTC, da se ne bi pomešalo sa letnjim računanjem vremena.

Zbog praktičnih razloga, razlika između UTC i GMT vremena je jako mala i zbog toga se često koristi naziv GMT, iako, tehnički nije ispravno.

Skraćenica

[uredi | uredi izvor]

Skraćenica UTC je rezultat kompromisa. Engleski stručnjaci su predlagali skraćenicu CUT („coordinated universal time”), dok su francuski predlagali TUC („temps universel coordonné”). Kako bi standard bio u potpunosti prihvaćen, uzeta je varijanta UTC.[1]

Vidi još

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ „Arhivirana kopija”. Arhivirano iz originala 24. 03. 2015. g. Pristupljeno 28. 12. 2013. 

Literatura

[uredi | uredi izvor]

Spoljašnje veze

[uredi | uredi izvor]