Location via proxy:   [ UP ]  
[Report a bug]   [Manage cookies]                
Пређи на садржај

Грудни кош

С Википедије, слободне енциклопедије
Називи и ознаке
MeSHD000070602
TA98A02.3.04.001
TA21096
FMA7480
Анатомска терминологија

Грудни кош је анатомска регија присутна код кичмењака која се налази у пределу прса.[1][2] Његова главна улога је држање на месту и заштита виталних органа.[3][4]

Анатомија

[уреди | уреди извор]

Код човека и примата, грудни кош је сачињен од костију који ствара:[5][6]

Заједно сви делови чине прсну шупљу која штити виталне органе од којих су:

Како би имао додатну издржљивост и стабилност, груни кош је повезан са околним костима од којих су раме и вратни пршљенови.[7]

Људски грудни кош

[уреди | уреди извор]

Структура

[уреди | уреди извор]

Код људи и других хоминида, грудни кош је грудни део тела између врата и абдомена, заједно са унутрашњим органима и другим садржајем. Углавном је заштићена и подржана грудним кошем, кичмом и раменим појасом.

Садржаји

[уреди | уреди извор]
Рендгенски снимак људског грудног коша, на коме су поједине структуре означене

Садржај грудног коша укључује срце и плућатимусну жлезду); (велики и мали грудни мишићи, трапезни мишићи и вратни мишићи); и унутрашње структуре као што су дијафрагма, једњак, трахеја и део грудне кости познат као метастернум). Грудни кош такође садржи артерије и вене – (аорта, горња шупља вена, доња шупља вена и плућна артерија); кости (рамена утичница која садржи горњи део хумеруса, лопатицу, грудну кост, торакални део кичме, кључну кост, грудни кош и плутајућа ребра).

Спољашње структуре су кожа и брадавице.

У људском телу, област грудног коша између врата и дијафрагме у предњем делу тела назива се груди. Одговарајуће подручје код животиње може се такође назвати и грудима.

Облик грудног коша не одговара оном делу торакалног скелета који обухвата срце и плућа. Сва ширина рамена је захваљујући раменом појасу, а садржи пазушне кости и главе хумере. У средњој линији изнад се види супрастернални зарез, док се на око три прста испод њега осећа попречни гребен, који је познат као стернални угао и означава спој између манубријума и тела грудне кости. Поравнати са овом линијом су друга ребра која се спајају са грудном кости, а када се она пронађу, често се могу избројати доња ребра. На доњем делу грудне кости, где се спајају седмо или последње право ребро, почиње ензиформна хрскавица, а изнад ње се често налази удубљење познато као трбушна јама.

Кости грудног коша, назване „грудни скелет” су компонента аксијалног скелета.

Састоји се од ребара и грудне кости. Ребра грудног коша су нумерисана у растућем редоследу од 1-12. Ребра 11 и 12 су позната као плутајућа ребра, јер немају предњу тачку везивања, посебно хрскавицу причвршћену за грудну кост, као што су 1-7, и стога се називају „плутајућа”. Док се ребра 8-10 називају лажним ребрима, јер се њихова ребарна хрскавица спаја са ребарном хрскавицом ребра изнад. Кости грудног коша такође имају главну функцију заштите срца, плућа и главних крвних судова у пределу грудног коша, као што је аорта.

Анатомске обележја

[уреди | уреди извор]

Анатомија грудног коша се такође може описати коришћењем анатомских обележја. Брадавица код мужјака се налази испред четвртог ребра или мало испод; вертикално лежи мало споља од линије повучене од средине кључне кости; код женки није тако константна. Мало испод ње види се доња граница великог прсног мишића како иде нагоре и ка споља ка аксили; код женки ово је заклоњено дојком, која се пружа од другог до шестог ребра вертикално и од ивице грудне кости до средње аксиларне линије бочно. Женска брадавица је са око пола инча окружена мање или више пигментираним диском, ареолом. Врх нормалног срца је у петом левом интеркосталном простору, три и по инча од средње линије.

Клинички значај

[уреди | уреди извор]
Компјутерски томографи високе резолуције нормалног грудног коша, снимљени у аксијалној, короналној и сагиталној равни. Кликните овде да скролујете кроз низ слика. Ова врста испитивања може се користити за откривање и акутних и хроничних промена у плућном паренхиму.

Различите врсте болести или стања која утичу на грудни кош укључују плеуритис, грудни капак, ателектазу и најчешће стање, бол у грудима. Ова стања могу бити наследна или узрокована урођеним дефектима или траумом. Свако стање које смањује способност дубоког дисања или узрокује кашљање сматра се болешћу или стањем грудног коша.

Повреда грудног коша (која се такође назива траума грудног коша, повреда грудног коша или торакална траума) резултира до ¼ свих смртних случајева услед трауме у Сједињеним Државама.[8]

Главне патофизиологије које се сусрећу код тупе трауме грудног коша укључују поремећаје у протоку ваздуха, крви или обоје у комбинацији. Такође се мора узети у обзир сепса због цурења садржаја из пробавног тракта, као код перфорација једњака. Тупа траума обично доводи до повреда зида грудног коша (нпр. фрактуре ребара). Бол повезан са овим повредама може отежати дисање, а то може угрозити вентилацију. Директне повреде плућа, као што су контузије плућа (погледајте слику испод), често су повезане са великом траумом грудног коша и могу оштетити вентилацију сличним механизмом.

Бол у грудима може бити резултат вишеструких проблема, укључујући респираторне проблеме, проблеме са варењем и мишићно-скелетне компликације. Бол такође може изазвати проблеме са срцем. Није сав бол који се осећа повезан са срцем, али ни њега не треба олако схватати. Симптоми могу бити различити у зависности од узрока бола.[9] Док срчани проблеми изазивају осећај изненадног притиска у грудима или сламајући бол у леђима, врату и рукама, бол који се осећа због несрчаних проблема даје осећај пецкања дуж дигестивног тракта или бол када се покуша дубоко удахнути. Различити људи различито осећају болове за исто стање. Само пацијент заиста зна да ли су симптоми благи или озбиљни.

Бол у грудима може бити симптом инфаркта миокарда ('срчани удар'). Ако је ово стање присутно у телу, осећаће се нелагодност у грудима која је слична великој тежини на телу. Може се јавити и знојење, кратак дах, вртоглавица и неправилан рад срца. Ако дође до срчаног удара, највећи део оштећења настаје током првих шест сати, тако да је важно да се добије одговарајући третман што је пре могуће. Неки људи, посебно они који су старији или имају дијабетес, можда немају типичан бол у грудима, али могу имати многе друге симптоме срчаног удара. Важно је да ови пацијенти и њихови неговатељи добро разумеју симптоме срчаног удара.

Некардијални узроци бола у грудима
[уреди | уреди извор]

Баш као и код срчаног удара, не трпи сав бол у грудима због стања које укључује срце. Бол у зиду грудног коша може се осетити након повећања активности. Особе које додају вежбу својој свакодневној рутини углавном осећају ову врсту бола на почетку. Важно је пратити бол како бисте били сигурни да није знак нечег озбиљнијег. Бол се може осетити и код особа које имају инфекцију горњих дисајних путева. Овај вирус је такође праћен температуром и кашљем. Зостер су још једна вирусна инфекција која може дати симптоме болова у грудима или ребрима пре него што се развије осип. Повреде грудног коша или грудне кости такође су чест узрок болова у грудима. Обично се осећа када се дубоко удахне или током кашља.

Ателектаза

[уреди | уреди извор]

Још један несрчани узрок бола у грудима је ателектаза. То је стање које се јавља када део плућа колапсира због тога што нема ваздуха. Када су бронхијалне цеви блокиране, ово стање се развија и узрокује да пацијенти осећају кратак дах. Најчешћи узрок ателектазе је када се бронхије које се протежу од душника блокиране и задржавају ваздух. Блокада може бити узрокована нечим унутар бронхија, као што је чеп слузи, тумор или удахнути страни предмет као што је новчић, комад хране или играчка.[10] Могуће је да нешто изван бронхија изазове блокаду.

Пнеумоторакс

[уреди | уреди извор]

Пнеумоторакс је стање у коме се ваздух или гас могу накупити у плеуралном простору. Може се јавити без познатог узрока или као резултат плућне болести или акутне повреде плућа.[11] Величина пнеумоторакса се мења како се ваздух или гас нагомилавају, тако да медицинска процедура може да ослободи притисак иглом. Ако се не лечи, проток крви може бити прекинут и изазвати пад крвног притиска познат као тензиони пнеумоторакс. Могуће је да се мањи случајеви сами разјасне. Симптоми овог стања се често осећају само на једној страни плућа или као кратак дах.

Друге животиње

[уреди | уреди извор]

Код тетрапода

[уреди | уреди извор]

Код сисара, грудни кош је део тела формиран од стернума, торакалних пршљенова и ребара. Протеже се од врата до дијафрагме и не укључује горње удове. Срце и плућа налазе се у грудној дупљи, као и многи крвни судови. Унутрашњи органи су заштићени грудним кошем и грудним костима. Торакални пршљенови се такође разликују код птица, али не и код гмизаваца.

Код зглавкара

[уреди | уреди извор]
Тело трилобита је подељено на три главна дела, цефалон са очима, устима и чулним органима као што су антене, грудни кош са више сличних сегмената (који је код неких врста омогућава да се смотају у лопту), и пигидијум или репна секција.
Код мрава радника, стомак се састоји од проподеума спојеног са грудним кошем и метазома, који је сам подељен на уску петељку и луковичасту желуцу.

Код инсеката, ракова и изумрлих трилобита, грудни кош је један од три главна дела тела створења, од којих је сваки састављен од више сегмената. То је област где се крила и ноге причвршћују код инсеката, или област више зглобних плоча код трилобита. Код већине инсеката, сам грудни кош је састављен од три сегмента; проторакс, мезоторакс и метаторакс. Код постојећих инсеката, проторакс никада нема крила, иако су ноге увек присутне код одраслих; крила (када су присутна) су ограничена најмање на мезоторакс, а типично и на метаторакс, иако крила могу бити смањена или модификована на једном или оба сегмента. Код Apocritan Hymenoptera, први трбушни сегмент је спојен са метатораксом, где формира структуру познату као проподеум. Сходно томе, код ових инсеката функционални грудни кош се састоји од четири сегмента, па се због тога обично назива мезозом да би се разликовао од „грудног коша“ других инсеката.

Сваки грудни сегмент код инсекта даље је подељен на различите делове, од којих су најзначајнији дорзални део (нотум), бочни део (плеурон; по један са сваке стране) и вентрални део (стернум). Код неких инсеката, сваки од ових делова се састоји од једне до неколико независних егзоскелетних плоча са мембраном између њих (званих склерит), мада су у многим случајевима склерити спојени у различитим степенима.

Занимљивости

[уреди | уреди извор]

Ребра, дијафрагма, скаленски мишићи и стерноклеидомастоидни мишић могу променити волумен и притисак грудног коша. До тога долази због механизма плућне вентилације.[12]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ thorax at Dorland's Medical Dictionary”. 
  2. ^ Thorax на US National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)
  3. ^ „The Thoracic Cage · Anatomy and Physiology”. philschatz.com (на језику: енглески). Приступљено 30. 3. 2020. 
  4. ^ „rib cage | Anatomy & Function | Britannica”. www.britannica.com (на језику: енглески). Приступљено 17. 1. 2022. 
  5. ^ Hyman, Libbie Henrietta; Wake, Marvalee H. (15. 9. 1992). „Hyman's Comparative Vertebrate Anatomy” (на језику: енглески). University of Chicago Press. Приступљено 30. 3. 2020. 
  6. ^ „Ribs Pictures, Anatomy & Anatomy | Body Maps”. Healthline (на језику: енглески). 20. 3. 2015. Приступљено 17. 1. 2022. 
  7. ^ Smith, Sarah. „Intercostal spaces | Radiology Reference Article | Radiopaedia.org”. Radiopaedia (на језику: енглески). Приступљено 30. 3. 2020. 
  8. ^ Shahani, Rohit, MD. (2005). Penetrating Chest Trauma. eMedicine. Retrieved 2005-02-05.
  9. ^ Chest Diseases Архивирано 2014-12-16 на сајту Wayback Machine Retrieved on 2010-1-26
  10. ^ Atelectasis Lung and Airway Disorders. Retrieved on 2010-1-26
  11. ^ Pleurisy Lung Diseases. Retrieved on 2010-1-26
  12. ^ „Respiratory system examination” (PDF). web.archive.org (на језику: енглески). 23. 3. 2012. Архивирано из оригинала 23. 03. 2012. г. Приступљено 30. 3. 2020. 

Литература

[уреди | уреди извор]

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]


Молимо Вас, обратите пажњу на важно упозорење
у вези са темама из области медицине (здравља).