Застава планете Земље
Неки појединци и организације направили су нацрте за заставу која представља планету Земљу, али ниједно од понуђених решења није званично признато. Једина широко призната застава повезана са Земљом је застава Уједињених нација. Ово су неке од најпознатијих застава Земље:
Застава Уједињених нација
[уреди | уреди извор]Усвојена 1946. године, застава Уједињених нација користи се за означавање светског јединства, мада она званично представља само Уједињене нације. Има географски приказ планете. Током планирања слетања на Месец 1960-их, сугерисано је да се уместо заставе САД употребљава застава УН-а.[1][2]
Остали предлози појединаца
[уреди | уреди извор]Застава Џона Маконела
[уреди | уреди извор]Дизајнирана од стране Џона Маконела 1969. године, земаљска застава има три боје. Тамноплава представља атмосферу, бели део представља облаке, а светлоплава боја представља океане.[1] Маконел је представио своју заставу Уједињеним нацијама.[3] Због политичких ставова свог творца и због тога што је постала симбол Дана Земље, застава је повезана са еколошком свесношћу и слављењем глобалне заједнице.
Застава Џејмса Кедлеа
[уреди | уреди извор]1970. године Џејмс Кедл, фармер из Хомера у држави Илиноис креирао је своју верзију земаљске заставе.[4] Кедлова застава састоји се од плавог круга који представља Земљу у центру заставе, сегмента великог жутог круга који представља Сунце и малог белог круга који представља Месец, док је позадина црна. Посебно је популарна међу истраживачима и ову заставу највише користи СЕТИ лига.[5] Застава је истакнута на радио опсерваторији Државног универзитета Охајо и била је спуштена на пола Копља када је Карл Сејган умро.[6]
Застава Пола Керола
[уреди | уреди извор]Светска застава је међународна застава коју је 1988. године осмислио Пол Керол као надахнуће "позитивних глобалних промена и културне разноликости.[7]" Верзија комбиноване светске заставе из 2008. садржи заставе света; укључујући заставе сваке државе чланице УН-а.
На верзији из 2019. годину промењене су заставе Белорусије, Малавија, Либије, Лесота, Авганистана, Парагваја и Мауританије.
Ова застава је била подугнута у седишту УН-а током догађаја "Молитва за мир".[8][9]
Међународна застава планете Земље
[уреди | уреди извор]Ову заставу чини седам прстенова који формирају цвет, а који представља седам континената и живот на Земљи. Прстенови су повезани једни са другима, што симболизује да су све државе на Земљи директно или индиректно повезане. Плаво поље представља океане који покривају већину површине наше планете и воде које су неопходне за живот на Земљи.
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ а б https://www.wired.co.uk/article/alternative-world-flags
- ^ Platoff, Anne (август 2003). „Where No Flag Has Gone Before: Political and Technical Aspects of Placing a Flag on the Moon (NASA Contractor Report 188251)”. National Aeronautics and Space Administration. Приступљено 14. 7. 2017.
- ^ Weir (2007). Peace, Justice, Care of Earth. Press On Publishing. ISBN 0971749124.
- ^ „The Flag of Earth - Flown”. Flagofearth.org. Приступљено 27. 7. 2019.
- ^ „What Is the Flag of Earth?”. Setileague.org. Приступљено 12. 12. 2018.
- ^ „Carl Sagan”. Xs4all.nl. Приступљено 25. 10. 2010.
- ^ „Vision”. WorldFlagProject.org. The World Flag Project. Архивирано из оригинала 04. 07. 2007. г. Приступљено 30. 11. 2015.
- ^ „History”. TheWorldFlag.org. The World Flag Project. Архивирано из оригинала 04. 07. 2007. г. Приступљено 30. 11. 2015.
- ^ „Custom Flags”. Australianflagmakers.com.au.